Kiełkujący Wrocław

Na wrocławskim placu Wolności przed NFM odbył się pokaz łączący muzykę nowoczesną z pięknem natury. Pracownicy Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr we współpracy z francuskim kompozytorem Jeanem-Luca Hervé stworzyli instalację Germination – Kiełkowanie.

W sobotę 21 maja w sali czerwonej Narodowego Forum Muzyki odbył się koncert Jean-Luca Hervé, na drugą odsłonę utworu – Germination, kompozytor zaprosił uczestników na Plac Wolności. W instalacji wykorzystano betonowe korytka odwodnienia liniowego oraz niezwykle skromną roślinność: niezapominajkę błotną, kosmatkę i trzcinnik ostrokwiatowy. Połączenie tej minimalistycznej konstrukcji ze światłem i muzyką elektroniczną skomponowaną przez Hervégo stworzyło niezapomniany klimat i wpisało się w hasło tegorocznej edycji festiwalu Musica Electronica Nova – Wzrastanie.

kiełkowanie germination narodowe forum muzyki i architektura krajobrazu uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
fot. IAK

Przygotowaniem konstrukcji zajęły się dr Justyna Rubaszek i dr Magdalena Zienowicz z Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr oraz Magdalena Subocz – autorka koncepcji, która zwyciężyła w konkursie zorganizowanym w 2014 roku przez Instytut Architektury Krajobrazu oraz Narodowe Forum Muzyki. Warto zauważyć, że wyboru zwycięzcy doglądał osobiście kompozytor, który dbał o spójność projektu z koncepcją artystyczną.

fot. IAK

Symbolikę Germination wyjaśnia dr Justyna Rubaszek, współautorka instalacji: – Układ i wykorzystane elementy obrazują siłę wzrastania dwóch światów: natury i tego, który towarzyszy nam na co dzień – zurbanizowanego. Niezwykle istotne były dla nas ich wzajemne przenikanie się, konflikty i zależności.

fot. Tomasz Lewandowski

Ważny wkład w pokaz wnieśli również studenci architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego. Pomagali przy budowie i montażu instalacji, a także zajmowali się doglądaniem roślinności. – Naszym głównym zadaniem było przygotowanie instalacji dźwiękowej przed każdym pokazem. Przed koncertami synchronicznie, w odpowiednich odstępach czasu, włączaliśmy 50 małych, bezprzewodowych głośników oraz rozkładaliśmy je między roślinami w miejscach wskazanych przez kompozytora – mówi Piotr Hankiewicz, jeden z wolontariuszy.

Joanna Chaszczewicz