eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Kampania „Porusz serce” i kolejne defibrylatory na uczelni

UPWr przystąpił do akcji „Porusz serce” organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Ma ona uświadomić, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz nauczyć, jak ją przeprowadzać skutecznie i bezpiecznie. Dodatkowo na terenie naszej uczelni pojawiły się trzy kolejne defibrylatory.

Wrocławska kampania „Porusz serce” to ważna inicjatywa, ponieważ według szacunków, jakie podaje jej organizator, z powodu nagłego zatrzymania krążenia (stanu, w którym serce przestaje prawidłowo pracować i tłoczyć krew, co prowadzi do niedotlenienia i upośledzenia pracy wielu narządów, w tym mózgu) umiera w Polsce aż 40 tys. osób rocznie. W zdecydowanej większości przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi poza szpitalem: w domu, pracy, sklepie lub na ulicy i tylko połowa osób potrzebujących może liczyć na pomoc świadków zdarzenia. To za mało! W krajach skandynawskich czy Czechach odsetek ten wynosi około 80 procent.

r4.jpg
Reprezentacja UPWr wzięła udział w inauguracji akcji w Centrum Symulacji Medycznej UMW 
fot. Martyna Kostrzycka

– A w takiej sytuacji liczy się każda sekunda. Natychmiastowe podjęcie i prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego czterokrotnie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie. Mówiąc wprost, życie osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca, jest w rękach tych, którzy znajdują się obok  – mówi prof. Robert Zymliński, prodziekan Wydziału Lekarskiego UMW. 

Dlatego nasza uczelnia przystąpiła do kampanii „Porusz serce”. Jej głównym celem jest uświadamianie, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz uczenie, jak przeprowadzać ją skutecznie i bezpiecznie. Wspólnie chcemy pokazać, że uratowanie komuś życia jest prostsze niż myślimy.

16 października, w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, reprezentacja UPWr wzięła udział w inauguracji akcji w Centrum Symulacji Medycznej UMW, podczas której nauczyli się prawidłowej resuscytacji i dowiedzieli się, jak ważny jest tu czas reakcji.  Brak jakichkolwiek działań ratowniczych w pierwszych czterech minutach od zatrzymania akcji serca sprawia, że chory jest właściwie bez szans.

Kolejne defibrylatory na uczelni

„Porusz serce” nie jest jedyną inicjatywą UPWr związaną z udzielaniem pierwszej pomocy oraz ratowaniem zdrowia i życia. Dział BHP oraz Ochrony PPOŻ zakupił niedawno kolejne trzy urządzenia AED (Automatycznny Defibrylator Zewnętrzny), które zostały umieszczone w strategicznych punktach na terenie naszego kampusu.

aed-1.jpg
Defibrylator na UPWr 
fot. Tomasz Lewandowski

Aparaty AED są kluczowym elementem w pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, a szybka reakcja może znacząco zwiększyć szanse na uratowanie życia. Dzięki tym urządzeniom nasi pracownicy i studenci będą mieli bezpośredni dostęp do urządzenia, które ratuje życie.

Lista miejsc, w których znajdują się urządzenia AED:

  • gmach główny A2 (ul. Norwida 25), przy portierni;
  • CDN C3 (pl.Grunwaldzki 24a), przy portierni od strony podwórka;
  • GiH C5 (ul. Grunwaldzka 55), przy szatni;
  • CNoŻiŻ (ul.Chełmońskiego 37), przy szatni;
  • hala wielofunkcyjna (Chełmońskiego 43), przy recepcji;
  • kryta pływalnia (ul. Chełmońskiego 43a), przy recepcji.

W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania z pracownikami Działu BHP oraz Ochrony PPOŻ, którzy przeszkolą chętnych z obsługi AED.

Spotkania odbędą się:

  • 24.10. godz. 10.00 – budynek C5 GiH (przy szatni);
  • 24.10. godz. 12.00 – budynek C3 CDN (przy portierni od strony podwórka);
  • 25.10. godz. 10.00 – budynek F13 Centrum Nauk o Żywności i Żywieniu (przy szatni);
  • 26.10. godz. 11.00 – budynek A2 Gmach Główny (przy portierni).

Osoby chętne do poznania praktycznego działania urządzenia AED proszone są o zapisy pod poniższym linkiem.

Powrót
16.10.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg