eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Justyna Steczkowska gwiazdą naszego koncertu

Już po raz siódmy spotykamy się na Koncercie Noworocznym. I po raz kolejny zbieramy pieniądze, które trafią na konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Bądźmy hojni!

Na scenie muzycznej jest obecna od 1994 roku – przebojem weszła do grona tych najlepszych, kiedy w programie Wojciecha Manna zaśpiewała wielki hit Maanamu „Boskie Buenos”. Justyna Steczkowska, jedna z najbardziej charakterystycznych polskich piosenkarek, o wyjątkowym głosie i osobowości. Jej debiutancka płyta „Dziewczyna Szamana”, nagrana w 1995 roku pod okiem Grzegorza Ciechowskiego, skierowała uwagę całego ówczesnego świata muzycznego na młodą wokalistkę i skrzypaczkę. Od tego czasu wydała łącznie szesnaście płyt, w tym kilka o statusie złotych, jak choćby cenioną „Alkimję” z tradycyjną muzyką sefardyjską i aszkenazyjską, na której artystka śpiewała piosenki w językach jidysz, hebrajskim, ladino i po aramejsku.

portret Justyny Steczkowskiej
fot. archiwum artystki

Rodzina jest najważniejsza

I udaje jej się łączyć – co wcale nie jest takie oczywiste – karierę zawodową z macierzyństwem. Jest mamą trojga dzieci: dwóch synów i córeczki. Sama zresztą pochodzi z wielodzietnej – i muzykalnej – rodziny i w wywiadach chętnie i często podkreśla, że to właśnie rodzina jest najważniejsza.

– Dziecko to najpiękniejsze, co może nam się w życiu zdarzyć. Piękniejsze niż sukcesy na scenie, Fryderyki, Wiktory i tym podobne – wszystkie moje nagrody razem wzięte – mówiła trzy lata temu na łamach „Gali”, kilka miesięcy po narodzinach najmłodszej Helenki, z którą artystka pokazała się na okładce pisma. Dlaczego podjęła wtedy decyzję, by pokazać światu swoją zaledwie trzymiesięczną córeczkę?

– Dzięki temu będziemy mogły z Helenką pomóc dzieciom, którym nie są dane szczęśliwy dom, miłość rodziców ani piękne, pełne ciepła i miłości święta. Paparazzi towarzyszą mi niemal każdego dnia, robiąc zdjęcia, nie płacąc nikomu i nawet nie pytając, czy sobie tego życzę. Dlatego chcę, żeby takie okradanie mnie z prywatnych chwil służyło czemuś dobremu – tłumaczyła Justyna Steczkowska nie tylko czytelnikom „Gali”, którzy z łam pisma dowiedzieli się, że piosenkarka zgodziła się na sesję zdjęciową z córeczką tylko pod jednym warunkiem: że wydawca magazynu przekaże sporą sumę pieniędzy placówce, która zajmuje się chorymi, niechcianymi dziećmi. A konkretnie na dom opieki „Ufność” w Częstochowie, założony przez pielęgniarki i położne o wielkich sercach. Dom, gdzie trafiają noworodki porzucone po porodzie. Często chore, z wrodzonymi wadami. Pobite przez własnych rodziców tak, że do końca życia będą kalekie.

Aula Jana Pawła II Marek Obszarny aukcja charytatywna koncert noworoczny 2015
fot. Tomasz Lewandowski

Justyna Steczkowska nie kryła, że każde wspomnienie chwil spędzonych w tym domu rozdziera serce. Ale to serce napełnia się też nadzieją, kiedy widzi efekty pracy ludzi zaangażowanych w pomoc dzieciom, które trafiają do „Ufności”. W ciągu 15 lat działalności ośrodka udało się znaleźć dobre, kochające rodziny zastępcze dla ponad 500 dzieci. I nic dziwnego, że udało nam się namówić Justynę Steczkowską, by była gwiazdą Koncertu Noworocznego Uniwersytetu Przyrodniczego – dochód z aukcji po koncercie zasili konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

– Zawsze uważałam, że dziecko pojawia się na świecie po to, żeby nas czegoś nauczyć. To nigdy nie jest przypadek, bo przypadki nie istnieją – mówiła Justyna Steczkowska na łamach „Gali”.

Wsparcie liczone w tysiącach

Koncert Noworoczny, którego pomysłodawcą był rektor Uniwersytetu Przyrodniczego Roman Kołacz, jest organizowany już po raz siódmy. Na poprzednich razem z chórem uczelni wystąpiły takie gwiazdy, jak: Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka, Irena Santor, Hanna Banaszak i Edyta Geppert.

Do tej pory podczas sześciu koncertów zebrano łącznie ponad 210 tysięcy zł, a beneficjentami były m.in. Klinika Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz – czterokrotnie – Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Najwyżej wylicytowanym dziełem był obraz podarowany przez kardynała Henryka Gulbinowicza w ubiegłym roku. Prezes Impela i honorowy ambasador Ukrainy Grzegorz Dzik zapłacił za niego 10 tysięcy złotych.

Początkowo podczas aukcji licytowane były prace studentów z architektury krajobrazu i pracowników tego instytutu, z czasem pozyskiwane były obrazy od prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, dar od Pierwszej Damy Anny Komorowskiej – książka kucharska, pióra i lupy od minister szkolnictwa wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Aukcję zawsze wspierali kard. Gulbinowicz, doktor honoris causa naszej uczelni, oraz władze samorządowe. Zeszłym roku były też fanty od sportowców: piłka i koszulka Sebastiana Mili ze Śląska Wrocław.

prof Alina Wieliczko prorektor ds współpracy z zagranicą i regionem koszulka z autografem reprezentant Polski w piłce nożnej Sebastian Mila
fot. Tomasz Lewandowski

W tym roku też jest o co walczyć w czasie licytacji. Na aukcji będzie można zdobyć najnowszą powieść laureatki nagrody NIKE Olgi Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” z osobistą dedykacją pisarki, dzieła takich artystów jak Zbigniew Halikowski, Alojzy Gryt, Jacek Szewczyk czy nestora wrocławskiej fotografii Stefana Arczyńskiego. Na licytację zostanie też wystawiona kielnia i pióro – komplet związany z budową otwartego w zeszłym roku nowoczesnego centrum Geo-Info-Hydro. Piórem rektor Kołacz podpisał akt erekcyjny budowy, a kielnią wmurowano kamień węgielny.

Licytację poprowadzi niezawodny Marek Obszarny, od początku wspierający ideę charytatywnej aukcji towarzyszącej naszemu Koncertowi Noworocznemu. Otwórzmy portfele – już z samych cen wywoławczych dochód, który Uniwersytet Przyrodniczy przekaże na rzecz hospicjum to 15 tysięcy złotych. Ile uda się ostatecznie wylicytować?

Nie tylko aukcja

Dorota Sikora, dyrektor Biura Informacji i Promocji, podkreśla, że nasza uczelnia hospicjum wspiera nie tylko dochodem z aukcji.

– Przeznaczamy na rzecz fundacji cały dochód z katalogów-cegiełek, które są jednocześnie kuponem do loterii, prowadzonej tuż po licytacji. W tym roku szczęśliwcy mogą wylosować między innymi dzieła prof. Gryta, ale o hospicjum pamiętamy nie tylko w początkach nowego roku. Działamy przy „Polach Nadziei”, a nasi studenci sadzą żonkile, symbol hospicjum. Wspieramy akcję „Nakrętki dla hospicjum”, jesteśmy współorganizatorem corocznego festynu podsumowującego to przedsięwzięcie. I wiemy, że zawsze możemy liczyć na życzliwość, wsparcie i zrozumienie. No i na zasobne portfele również – uśmiecha się Dorota Sikora.

Danuta Biadacz zastępca kwestora loteria charytatywną koncert noworoczny 2016
fot. Tomasz Lewandowski

Koncert Noworoczny, którego gwiazdą będzie Justyna Steczkowska, rozpocznie się 8 stycznia o godz. 18 w Auli im. Jana Pawła II w Centrum Naukowo-Dydaktycznym przy pl. Grunwaldzkim 24A.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg