Jeszcze prostsza obsługa książkomatu

Biblioteczny książkomat, który działa podobnie do paczkomatu, zyskał nową funkcję – można go obsługiwać za pomocą aplikacji My Library i generowanych w niej kodów QR.

Książkomat znajdujący się przy ul. Norwida od początku kwietnia oferuje całkowicie nowe rozwiązanie – można go obsługiwać za pomocą aplikacji My Library, która pozwala jeszcze łatwiej odebrać zamówione książki. Wystarczy tylko zeskanować wygenerowany kod QR.

Książkomat ułatwia zwracanie książek
fot. Tomasz Lewandowski

Minęły 4 miesiące, odkąd na UPWr pojawił się książkomat. Chociaż do tej pory było kilka kilka dużych przerw od pracy i zajęć – sesja, przerwa semestralna, święta – ze statystyk wykorzystania urządzenia jasno wynika, że czytelnikom to rozwiązanie przypadło do gustu. Studenci, doktoranci i pracownicy odbierali i zwracali książki niezależnie od godzin funkcjonowania biblioteki, w każdym dniu tygodnia.

Wykorzystanie książkomatu w I kwartale 2023

Książkomat to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla zabieganych i zapracowanych. Umożliwia odbiór i zwrot książek w trybie 24/7, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Aby skorzystać z książkomatu wystarczy wybrać odpowiednie miejsce odbioru przy składaniu zamówienia w katalogu online lub multiwyszukiwarce bibliotecznej albo umieścić w skrytce urządzenia książki przeznaczone do zwrotu. Informacja o tym, że zamówienie jest gotowe do odbioru, jest wysyłana czytelnikom mailem. Książkomat umożliwia też wydrukowanie potwierdzenia odbioru lub zwrotu książek.

Z książkomatu można korzystać 24h/7

Rozwiązanie to jest też przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Wysokość monitora jest dostosowana do osób poruszających się na wózkach, a ekran pozwala na korzystanie z urządzenia osobom słabowidzącym. Dużym ułatwieniem jest też możliwość dostarczenia zamówienia do niskiej skrytki po wybraniu odpowiedniej opcji podczas składania zamówienia. Dodatkowo podświetlenie ledowe przy daszku książkomatu wyposażono w automatykę zmierzchową, co sprawia, że z urządzenia korzysta się bezpiecznie i wygodnie.

Aplikacja My Library

Jest też szansa, by drugi książkomat stanął na Kampusie Biskupin – zależy to od wyników ankiety:

Ankieta dotycząca książkomatu na Kampusie Biskupin

wydarzenia