eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Integracja środowiska i promocja młodych

Prof. Jarosław Bosy wiceprzewodniczącym Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczącym został prof. Jan Kryński z Instytutu Geodezji i Kartografii.

– Każdy wydział Polskiej Akademii Nauk ma powołane komitety naukowe, które – tak jak to dzisiaj rozumiemy – mają za zadanie kreować kierunki i perspektywy rozwoju w relacjach krajowych i międzynarodowych – tłumaczy prof. Jarosław Bosy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego, który został wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu Geodezji PAN na najbliższą kadencję, obejmującą lata 2016-2020.

Prof Jarosław Bosy prodziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wiceprzewodniczący komitetu Geodezji PAN.
fot. Tomasz Lewandowski

Prodziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji przyznaje, że wybór na wiceprzewodniczącego to niewątpliwie prestiż i docenienie rangi wrocławskiej geodezji i kartografii na arenie krajowej i międzynarodowej, ale też i… – ...wyraźny sygnał, że ważna jest dla nas integracja środowisk. Nie tylko ja rozumiem ją jako budowanie zespołów międzynarodowych, w których nasi młodzi badacze są liderami projektów. Nasz udział w Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG), najważniejszym naukowym stowarzyszeniu w tej dziedzinie, jest zresztą tego najlepszym dowodem. Mamy świetnych ludzi. Świat się o nich dowiaduje, bo pracują w projektach i odwiedzają w ramach staży i stypendiów renomowane ośrodki badawcze. A Witold Rohm, Tomasz Hadaś i Krzysztof Sośnica – szefowie grup roboczych w IAG – są tego najlepszym przykładem – podkreśla prof. Bosy, dla którego Komitet Geodezji PAN to kolejna platforma służąca wymianie doświadczeń między innymi w zakresie zdobywania funduszy na projekty badawcze.

– Tu też mamy wiele sukcesów. Ściśle współpracujemy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, zresztą związany z tą uczelnią prof. Paweł Wielgosz został razem ze mną wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu PAN. Wspólnie realizujemy kolejny projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, w którym liderem biznesowym jest Leica Geosystem Polska. W naszej strategii działania kluczowe to szukanie partnerów na arenie międzynarodowej, bo tylko tak można wymieniać doświadczenia, budować sieć kontaktów procentujących w przyszłości. I co równie ważne, do tej pory to my jeździliśmy zdobywać wiedzę i kontakty, teraz powoli kierunek tych podróży się zmienia. Młodzi i zdolni zaczynają przyjeżdżać do nas. I właśnie to, że stajemy się nauczycielami dla innych najlepiej pokazuje prestiż i siłę polskiej geodezji – mówi prof. Jarosław Bosy.

Instytut Geodezji i Geoinformatyki Wydziału Inżynierii Kształtowani Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
fot. Tomasz Lewandowski

Przykładów jego słów nie trzeba daleko szukać: we wrześniu geodeci Uniwersytetu Przyrodniczego – wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim – organizują we Wrocławiu międzynarodową konferencję IAG. Jak mówi prof. Bosy, będzie to konferencja programowa, na którą zjadą najlepsi geodeci z najlepszych ośrodków na świecie.

***

Nowy skład Komitetu Geodezji na kadencję 2016-2020
Przewodniczący – prof. Jan Kryński z Instytutu Geodezji i Kartografii, wiceprzewodniczący: prof. Jarosław Bosy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dr hab inż. Paweł Wielgosz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, sekretarz naukowy dr hab. inż. Ireneusz Ewiak z Wojskowej Akademii Technicznej, redaktor naczelny czasopisma „Geodesy and Cartography” dr hab inż. Elżbieta Bielecka z Wojskowej Akademii Technicznej.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg