Inauguracja środowiskowa wrocławskich uczelni

We wtorek 1 października, w Auli Leopoldina rektorzy wrocławskich uczelni zainaugurowali nowy rok akademicki. W trakcie uroczystości odbyła się immatrykulacja nowych studentek i studentów, wręczono też Wrocławską Nagrodę Naukową.

Za nami Środowiskowa Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 uczelni Wrocławia. Wzięły w niej udział władze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: prof. Krzysztof Kubiak – rektor UPWr, prorektorzy: ds. studenckich i edukacji – prof. Anna Czubaszek, ds. relacji społeczno-gospodarczych – prof. Szymon Szewrański, ds. nauki – prof. Andrzej Zachwieja, ds. kard i rozwoju uczelni – prof. Krzysztof Pulikowski oraz dziekani.

is-07.jpg
Prorekotrzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w Auli Leopoldina
fot. Tomasz Lewandowski

Przemówienie inauguracyjne wygłosił prof. Robert Olkiewicz, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Mówił m.in. o wyzwaniach, jakie stoją przed uczelniami wyższymi i potrzebie większej integracji.

Następnie odbyła się immatrykulacja dla nowych studentek i studentów, reprezentujących wszystkie wrocławskiej uczelnie. UPWr reprezentowała Wiktoria Czerniak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

is-19.jpg
Wiktoria Czerniak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr podczas immatrykulacji nowych studentów
fot. Tomasz Lewandowski

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie Wrocławskiej Nagrody Naukowej, którą ustanowiono w 2016 roku z intencją trwałego wspierania wybitnych osiągnięć naukowych i artystycznych. – Do dziś otrzymało ją czternaście wybitnych postaci: matematycy, chemicy, przyrodnicy, artyści – ludzie, którzy rozsławiają akademickość Wrocławia na świecie – mówił dr Jacek Ossowski, przewodniczący Kapituły Wrocławskiej Nagrody Naukowej.

1 października 2024 roku otrzymały ją dwie kolejne osoby: prof. Stanisław Bereś, poeta, historyk literatury, medioznawca i tłumacz oraz prof. Marek Pijarowski dyrygent, pedagog multiinstrumentalista, kierowniki Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

is-01.jpg
W uroczystości wzięli również udział dziekani naszej uczelni
fot. Tomasz Lewandowski

Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Rokity „Znaczenie aktywności ruchowej w rozwoju człowieka i jej rola w edukacji” oraz występ Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Zwieńczeniem dnia było wspólne wykonanie pieśni Gaudeamus igitur pod pomnikiem Aleksandra Fredry.

mm

02.10.2024
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png