Inauguracja środowiskowa uczelni Wrocławia za nami

Uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem przedstawicieli wszystkich uczelni Wrocławia tradycyjnie odbyła się w Auli Leopoldyńskiej UWr. – Radość dzisiejszego dnia jest daleka od beztroski, bo mamy świadomość, że niełatwy rok przed nami – podkreślał w przemówieniu inauguracyjnym prof. Krystian Kiełb, przewodniczący KRUWiO.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego jedenastu wrocławskich uczelni to spotkanie rektorów, profesorów, studentów, przedstawicieli samorządu i władz państwowych. Inauguracja zainicjowana przez KRUWiO, czyli Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, podkreśla wspólne dążenia i cel, którym jest rozwój nauki i całego regionu.

– To nasza czternasta inauguracja, którą dajemy wyraz jedności środowiska akademickiego Wrocławia – mówił prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu i przewodniczący KRUWiO, który sporą część przemówienia poświęcił wojnie w Ukrainie oraz sytuacji gospodarczej w kraju. – Z ogromnym niepokojem obserwujemy pogłębiające ubożenie społeczeństwa oraz fakt drastycznego wzrostu kosztów prowadzenia działalności uczelni wyższych. Zobrazować je może najdobitniej wzrost cen energii elektrycznej, których prognozowany poziom na rok 2023 dla grupy zakupowej złożonej ze wszystkich uczelni Wrocławia jest dziesięciokrotnie wyższy niż w roku ubiegłym. To napawa nas ogromnym niepokojem. Podobnie jak postępująca pauperyzacja pracowników uczelni oraz naszych studentów i doktorantów mająca swoje źródło w zamrożonych płacach i stypendiach. Dlatego radość dzisiejszego dnia jest daleka od beztroski, bo mamy świadomość, że niełatwy rok akademicki przed nami – podkreślał prof. Kiełb.

W dalszej części inauguracji odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku. Ślubowanie w imieniu studentów UPWr złożyła Maja Wajs z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

inauguracja_srodowiskowa_2022.jpg
Poczet sztandarowy UPWr: Katarzyna Sielawska, Marta Potempska i Mateusz Lipiński na wrocławskim rynku
fot. Tomasz Walów

Podczas uroczystości wręczono też Wrocławską Nagrodę Naukową. W tym roku przyznano dwie nagrody: prof. Michałowi Jędrzejewskiemu z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz prof. Aleksandrowi Weronowi z Politechniki Wrocławskiej. Decyzję kapituły, w której zasiadają byli rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawił jej przewodniczący dr Jacek Ossowski, sekretarz rady ds. szkolnictwa wyższego i nauki przy prezydencie Wrocławia.

Na zakończenie wysłuchano wykładu prof. Andrzeja Pigulskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego: „Kosmiczny teleskop Jamesa Webba – nowa era w eksploracji Kosmosu".

Po uroczystości w Auli Leopoldyńskiej rektorzy przeszli w pochodzie pod pomnik hrabiego Aleksandra Fredry, gdzie razem z chórami akademickimi, studentami i wrocławianami odśpiewali "Gaudeamus igitur".

wydarzenia