eu_green_logo_szare.png

Aktualności

II Noc Laboratoriów za nami

16 instytucji, do których na co dzień wrocławianie nie mają dostępu – laboratoria w całym mieście i pracujący w nich naukowcy odkryli w sobotę swoje tajemnice. Również na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Rany kłute, kąsane, cięte, rąbane, szarpane, tłuczone, miażdżone, postrzałowe. O tym jak je rozróżnić i znaleźć narzędzie zbrodni opowiedzieli wrocławianom antropolodzy – SKN „Juvenis” wraz z licznymi chętnymi poszukiwało odpowiedzi na pytanie, czym zabito Johna Doe.

II edycja nocy laboratoriów we wrocławi na uniwersytecie przyrdniczym we wrocławiu skn antropologów juvenis
fot. Tomasz Lewandowski

8 października podczas II edycji Nocy Laboratorium naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego skupili się na zbrodniach, których dokonuje natura, wykorzystali swoją specjalistyczną wiedzę, by ujawnić zbrodnie ludzkie i przewidzieć nadchodzące katastrofy. W sumie uczelnię odwiedziło prawie tysiąc osób.

II edycja nocy laboratoriów we wrocławi na uniwersytecie przyrdniczym we wrocławiu dr dariusz nowakowski rekonstrukcja twarzy
fot. Tomasz Lewandowski

Dr Dariusz Nowakowski z Katedry Antropologii zrekonstruował twarz denata na podstawie znalezionej na miejscu zbrodni czaszki. Prof. Zenon Sołtysiak, biegły sądowy z zakresu medycyny weterynaryjnej opowiedział o nieludzkich zachowaniach ludzi w stosunku do zwierząt, a prof. Antoni Szumnym w swoim laboratorium chemicznym rozłożył na czynniki pierwsze i sprawdził, jakie substancje – niekoniecznie zdrowe – zjadamy razem z chipsami. W Laboratorium Wodnym na modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego można było zobaczyć, jak szybko zatruta woda rozprzestrzeniłaby się po naszym mieście, a przy okazji rozwiązać zagadkę – czy to na pewno było utonięcie?

II edycja nocy laboratoriów we wrocławi na uniwersytecie przyrdniczym we wrocławiu laboratorium wodne skn hydrologów i hydrotechników
fot. Tomasz Lewandowski

Dr Jarosław Pacoń opowiedział i pokazał uczestnikom Nocy Laboratoriów ludzkie i zwierzęce pasożyty. Ich gatunków jest właściwie bez liku, a różnią się od siebie ogromnie: największy, czyli tasiemiec bruzdogłowiec szeroki może mieć nawet 20 metrów (tak, w ludzkim organizmie), najmniejsze są niewidoczne gołym okiem. Malaria, obecnie najgroźniejsza choroba na świecie, jest również wywoływana przez pasożyty. I coraz częściej przywożona do Polski z egzotycznych wakacji. W piękne, fascynujące, ale i niebezpieczne królestwo grzybów wprowadzi uczestników dr Włodzimierz Kita. Było i o grzybach kapeluszowych, i o tych, którymi oddychamy.

II edycja nocy laboratoriów we wrocławi na uniwersytecie przyrdniczym we wrocławiu dr włodzimierz kita
fot. Tomasz Lewandowski

Gościnnie na Uniwersytecie Przyrodniczym pojawiła się również wrocławska Służba Celna. Wyposażony radiowóz, kamerę termowizyjną, detektory przemytu, mobilny skaner rtg, podróbki znanych marek oraz pracę służbowego psa można było zobaczyć w holu Centrum Dydaktyczno-Naukowego.

Organizatorami II edycji Nocy Laboratoriów byli: Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia Networks oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Przestrzenie swoich laboratoriów udostępnili również partnerzy: 3M Wrocław, Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pół Magnetycznych i Niskich Temperatur, Humanitarium. Ogrody Doświadczeń, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wrocławski Park Technologiczny, Pro Mathematica, Euroimmun Polska, Instytut Łączności – Polski Instytut Badawczy, Uniwersytet Medyczny, Służba Celna, IEL Wrocław, RAWLPLUG, Dolby, Uniwersytet Wrocławski.

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg