eu_green_logo_szare.png

Aktualności
zieleń miejska we Wrocławiu

Hassanali Mollashahi – Chcę ulepszać miasta

Zieleń miejska pełni różnego rodzaju funkcje ekosystemowe dla człowieka i środowiska, a ja, jako młody badacz chcę dowiedzieć się, jak mogę ulepszać miasta i uczynić je bardziej inteligentnymi – mówi Hassanali Mollashahi, student Szkoły Doktorskiej UPWr.

Hassanali Mollashahi pochodzi z Iranu. Jego przygoda z nauką rozpoczęła się gdy podjął studia na Uniwersytecie w Zabolu, w swojej ojczyźnie. Tam obronił pracę magisterską w zakresie entomologii rolniczej na kierunku inżynieria rolnicza.

Po studiach rozpoczął pracę jako nauczyciel na Wydziale Rolnictwa Uniwersytetu w Sistanie i Beludżystanie. Po roku zdecydował się na wyjazd do Włoch, aby kontynuować naukę na Uniwersytecie w Padwie, gdzie zrealizował swoją drugą pracę magisterską z zakresu zrównoważonego rolnictwa. W czasie studiów zajmował się interakcjami owadów z drobnoustrojami, analizą molekularną i integrowaną ochroną roślin. 

Z Iranu, przez Włochy, aż po Polskę

– Przed rozpoczęciem studiów w Szkole Doktorskiej UPWr studiowałem we Włoszech, gdzie zdobyłem doświadczenie związane z pracą w międzynarodowym środowisku. Nawiązałem kontakt z wieloma studentami i profesorami z całego świata i nauczyłem się jak żyć w wielokulturowych środowiskach. Od swoich profesorów we Włoszech dowiedziałem się też, że praca w różnych zespołach badawczych sprzyja nawiązywaniu więzi akademickich i tworzeniu sieci kontaktów oraz ma ogromny wpływ na poprawę stylu życia – mówi doktorant. 

Pytany o to dlaczego wybrał Szkołę Doktorską UPWr odpowiedział: – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wybrałem przede wszystkim przez możliwość aplikowania o różnego rodzaju granty, które pozwalają na rozwijanie własnych pomysłów badawczych. Dodatkowo, UPWr daje wiele szans na zaistnienie w międzynarodowym środowisku badawczym.

Obecnie Hassanali jest doktorantem II roku Szkoły Doktorskiej UPWr, gdzie realizuje temat dotyczący możliwości poprawy jakości usług ekosystemowych pełnionych przez zieleń miejską. Jego praca koncentruje się na zieleni niskiej, czyli zbiorowiskach trawiastych tzw. urban grasslands”. Jego badania obejmują zarówno trawniki, zieleń przydrożną, jak i nieużytki, które tworzą istotną część zielonej infrastruktury miasta jako siedlisko i drogi migracji gatunków roślin i zwierząt związanych z krajobrazem otwartym.  

Hassanali Mollashahi przemawiający na konferencji
Hassanali Mollashahi – doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr
fot. archiwum prywatne

Urban grasslands" – niezmiernie ważny element miejskiego ekosystemu

– Moja praca obejmuje interdyscyplinarny obszar badawczy, w którym chętnie współpracuję z naukowcami z innych dyscyplin naukowych. Dotyczy ona tematów takich jak „urban connectivity”, czyli łączności pomiędzy płatami zbiorowisk w środowisku miejskim, która jest istotna dla zachowania różnorodności biologicznej w mieście, a także analiz genetycznych roślin związanych z „urban grasslands”, prowadzonych metodami molekularnymi. Jednocześnie, mój projekt obejmuje badania terenowe polegające na analizie flory oraz gleb łąk miejskich oraz doświadczenia związane z analizą możliwości wzbogacenia „urban grasslands” w gatunki pożyteczne dla owadów. Staramy się także zrozumieć profil mikrobiologiczny gleby miejskiej, który dzięki dostarczeniu dużej ilości danych, pomoże urbanistom i urzędnikom zdrowia publicznego. Prowadzone przeze mnie badania pomogą stworzyć bardziej dostosowane do obecnych zmian klimatycznych ekosystemy, przez co miasta staną się lepszym miejscem do życia – o swojej pracy wypowiada się Hassanali Mollashahi.

Wyżej wspomniane badania terenowe, dotyczące analizy roślinności i warunków glebowych,  przeprowadzane są na zbiorowiskach trawiastych we Wrocławiu, a analizy mikrobiologiczne gleb - na Uniwersytecie w Padwie. Zaś ostatnia część pracy doktorskiej Hassanaliego, czyli doświadczenia związane z analizą możliwości wzbogacenia zieleni miejskiej w gatunki pożyteczne dla owadów, jest realizowana we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Kwiaty posadzone w centrum Wrocławia
Wrocławska zieleń miejska
fot. Shutterstock

Cel: poprawić jakość życia

Praca doktorska Mollashahiego jest realizowana w ramach projektu POWER 3.5, w którym promotorami są prof. Magdalena Szymura z Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej UPWr i profesor Stefano Macolino z Uniwersytetu w Padwie. 

– Profesor Magdalenę poznałem w styczniu 2020 roku, kiedy przyjechałem do Wrocławia. Już na pierwszym spotkaniu zdałem sobie sprawę, że jest miłą i bardzo wspierającą osobą. Jako młody naukowiec wiele się od niej uczę. Nie tylko w zakresie akademickim, ale także towarzyskim. Bardzo doceniam jej życzliwość i wsparcie – opowiada o swojej promotorce Mollashahi, dodając też jak poznał profesora Macolino – Jeśli chodzi o profesora Stefano Macolino, to poznałem go, gdy mieszkałem jeszcze we Włoszech. Został mi przedstawiony przez jednego z profesorów. Od razu zaczęliśmy komunikować się w sprawie mojego projektu i bardzo się cieszę, że współpracuje ze mną przy badaniach. On jest dla mnie zawsze dostępny, a ja ciągle się od niego uczę.

W przyszłości doktorant Szkoły Doktorskiej chciałby rozwijać swoją karierę naukową: – Moim celem naukowym, czy też marzeniem, jest posiadanie własnego zespołu badawczego i firmy badawczej, w skład której wejdą naukowcy i badacze z różnych dyscyplin. Chciałbym abyśmy badali sposoby na poprawę jakości życia ludzi w miastach całego świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

is

loga_unijne_wiedza_edukacja_rozwoj_fundusz_spol

UPWR 2.0: międzynarodowy i interdyscyplinarny program rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu 
Umowa nr POWR.03.05.00-00-Z062/18

Zobacz również:

Powrót
07.04.2021
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg