eu_green_logo_szare.png

Aktualności
zbieranie cytryn

Food Technology – nowy kierunek na UPWr

Dwa kraje i dwa dyplomy – 15 września rozpocznie się nabór na anglojęzyczne studia II stopnia na kierunku Food Technology. UPWr będzie je realizował wspólnie z hiszpańską uczelnią Universidad Miguel Hernández de Elche. Studenci spędzą część studiów w Orihueli, gdzie poznają m.in. technologie i produkty regionalne.

W ramach trzech semestrów nauki studenci spędzą jeden z nich w Hiszpanii, a dwa w Polsce. Skorzystają dzięki temu z wiedzy i pomocy dwóch promotorów: hiszpańskiego i polskiego oraz otrzymają dwa dyplomy.

Kształcenie rozpocznie się w semestrze letnim na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr. Studenci poszerzą tu wiedzę i umiejętności w zakresie wytwarzania, zapewnienia bezpieczeństwa i jakości oraz certyfikowania produktów żywnościowych, w tym regionalnych i tradycyjnych. Zapoznają się też z innowacyjnymi metodami produkcji (m.in. żywności fermentowanej: kiszonek, jogurtów, kefirów, serów oraz wyrobów mięsnych). Ponadto zdobędą zaawansowaną wiedzę z zakresu nutraceutyków i składników bioaktywnych kształtujących walory sensoryczne żywności oraz uzyskają najnowszą wiedzę na temat unikatowych w skali obu krajów metod biotechnologicznych przetwarzania żywności. 

Drugi semestr prowadzony będzie na Universidad Miguel Hernández de Elche w Orihueli, gdzie studenci poznają technologie i produkty charakterystyczne dla Hiszpanii, a zwłaszcza południowej części Wspólnoty Walenckiej (produkcja owoców i warzyw egzotycznych, produkcja win, serów, wyrobów mięsnych i rybnych, owoców morza, przekąsek oraz wyrobów cukierniczych m.in. turron). 

Odrębną częścią będą zajęcia z oznaczania zanieczyszczeń i zafałszowań żywności w świetle prawa Unii Europejskiej, dobrych praktyk produkcyjnych oraz etyki. 

studentki na kampusie w Alicante
Studenci kierunku food technology zdobędą dwa dyplomy
fot. UMH

– Studenci będą mieli dostęp do wyposażenia oraz pomocy merytorycznej pracowników obu uczelni. Zdobędą także wiedzę i umiejętności w zakresie opracowywania i prezentacji wyników badań oraz przygotowania publikacji naukowych, jak również aplikacji projektowych jako warsztatu niezbędnego w rozwoju kariery naukowej – mówi prof. Małgorzata Korzeniowska, kierownik projektu. 

Pani profesor podkreśla, że w programie studiów duży nacisk położony został na innowacje i zrównoważony rozwój w zakresie stosowanych metod produkcji żywności. Dlatego znajdą się w nim zajęcia dotyczące m.in.: alternatywy dla produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa z hodowli komórkowej in vitro, żywności funkcjonalnej, ekologicznych opakowań, a także metod wytwarzania substancji z pomocą wyselekcjonowanych mikroorganizmów. 

Poza zagadnieniami czysto naukowymi studenci poznają również tajniki marketingu żywności oraz oceny sytuacji rynkowej i potrzeb konsumenta, jak również nauczą się pozyskiwać środki na swoje badania i innowacje.

Studia dostępne będą dla osób, które posiadają dyplom studiów pierwszego stopnia z technologii żywności lub pokrewnych dziedzinach, jak dietetyka czy biotechnologia, oraz znają język angielski na poziomie co najmniej B2. Rejestracja na nowy kierunek zostanie otwarta 15 września w systemie IRK oraz Dream Apply (dla cudzoziemców). 

Otwarcie nowego kierunku będzie możliwe m.in. dzięki blisko 693 tys. złotych dofinasowania pozyskanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA w ramach projektu  „B-Innova – Master in Food Technology – wspólne studia magisterskie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i University Miguel Hernandez de Elche w dyscyplinie technologia żywności i żywienie człowieka”.  

Projekt to nie tylko opracowanie innowacyjnego programu studiów wspólnych, ale i zakupy materiałów dydaktycznych oraz szkolenia pracowników zaangażowanych w realizację otwieranego kierunku w zakresie nowoczesnych metod kształcenia oraz umiejętności miękkich – mówi Paulina Boroń-Kacperek, dyrektor Biura Rekrutacji UPWr. 

przedstawiciele UPWr na kampusie
Delegacja UPWr oraz przedstawiciele UMH w Orihueli
fot. archiwum prywatne

logotypy unijne

Kierunek Food Technology realizowany jest w ramach projektu „B-Innova – Master in Food Technology – wspólne studia magisterskie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i University Miguel Hernandez de Elche w dyscyplinie technologia żywności i żywienie człowieka”, finansowanego przez NAWA, nr umowy PI/KAT/2019/1/00024/U/00001, w ramach programu „KATAMARAN - Przygotowanie i realizacja wspólnych studiów II stopnia”,  który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów, realizowany w ramach Działania 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego, określony we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN 16 /18.

mm

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg