Ewa Kozłowska z brązowym medalem w Genewie

Doktorantka Katedry Chemii zdobyła brązowy medal i nagrodę specjalną przyznaną przez Uniwersytet Króla Abdulaziza z Arabii Saudyjskiej podczas 47. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.

W lutym Ewa Kozłowska wraz z zespołem została laureatką konkursu „Student-wynalazca” za cykl 26 wynalazków dotyczących uzyskiwania związków steroidowych o wysokim potencjale terapeutycznym. Nagroda w konkursie był wyjazd do Genewy i reprezentowanie Polski na 47. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków.

Z Genewy doktorantka prof. Tomasza Janeczko wróciła właśnie z dwoma medalami: brązowym przyznanym jej przez komisję naukową wystawy oraz medalem przyznanym przez Uniwersytet Króla Abdulaziza. Naukowców z Arabii Saudyjskiej tak zaciekawiły wyniki badań doktorantki UPWr, że postanowili przyznać jej nagrodę specjalną.

ewa_kozlowska_geneva-1-2

fot. archiwum prywatne

– Wykorzystuję entomopatogenne grzyby strzępkowe do biotransformacji hormonów steroidowych. Grzyby te – pozyskiwane w jaskiniach i sztolniach Dolnego Śląska – atakują owady. Zarodnik grzyba spada na owada, kiełkując przebija się przez chitynowy pancerz, w środku zaczyna się rozwijać i stopniowo zabija owada. Dopiero kiedy owad jest martwy, grzyb zaczyna rozwijać się na zewnątrz, tworząc często zdumiewające formy – opowiadała na łamach „Głosu Uczelni” Ewa Kozłowska już w lutym. – Te same grzyby mają zaskakujące właściwości, przeprowadzają skomplikowane, kaskadowe transformacje hormonów: DHEA (prehormonu, który jest w ludzkim organizmie przekształcany w męskie i żeńskie hormony płciowe i ma duży wpływ na witalność, kondycję fizyczną i psychiczną człowieka) oraz progesteronu i estronu – żeńskich hormonów płciowych.

W wyniku biotransformacji doktorantka uzyskała związki (część z nich nie była wcześniej znana) o korzystnym dla człowieka działaniu – mogą być wykorzystane m.in. w leczeniu chorób autoimmunologicznych, nowotworowych, o podłożu alergicznym czy u osób po przeszczepach organów.

Więcej o badaniach Ewy Kozłowskiej i jej współpracowników

mj