Europejska Noc Literatury na UPWr

25 maja w gmachu głównym UPWr Roma Gąsiorowska przeczyta fragment „Pani Bovary” Flauberta. Będzie to jedno z 10 czytań, które odbędzie się w okolicach Placu Grunwaldzkiego w ramach Europejskiej Nocy Literatury.

Europejskiej Nocy Literatury to realizowane w wielu miastach kontynentu święto czytelników, którzy w jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

enl_grafika

25 maja Europejska Noc Literatury – po raz 8. we Wrocławiu – odbędzie się wokół Placu Grunwaldzkiego. W 10 miejscach 10 osób będzie czytało fragmenty 10 książek – w tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Klasyka na nowo”, będą to więc fragmenty klasyki literatury europejskiej w nowych tłumaczeniach. Czytania rozpoczynają się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30, przy dobrym zaplanowaniu możliwe jest więc wysłuchanie wszystkich czytań.

W holu gmachu głównego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu fragment „Pani Bovary” Gustava Flauberta (w niezwykle bliskim oryginałowi przekładzie Ryszarda Engelkinga) przeczyta Roma Gąsiorowska, znakomita aktorka teatralna i filmowa.

Tego wieczoru czytane będą również m.in. „Proces” Franza Kafki, którego nowe tłumaczenie Jakuba Ekiera zawiera zarzucone przez autora rozdziały; „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojowskiego – przekład Cezarego Wodzińskiego uwzględnia również kontekst filozoficzny powieści; „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta – tu już sama zmiana w tytule zapowiada zmiany w tłumaczeniu dokonanym przez Krystynę Rodowską.

romagasiorowska

Miejsca czytań będą zlokalizowane również na innych uczelniach: między innymi w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, w Audytorium Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i przy Alei Profesorów Politechniki Wrocławskiej.

We współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka przygotowano specjalny program skierowany do osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Wydarzeniem towarzyszącym będzie literacka strefa plenerowa przed Impartem, w której przy dobrej muzyce będzie można podyskutować o literaturze, wzbogacić domową bibliotekę podczas nocnej wyprzedaży książek, a także obejrzeć „Jeszcze dzień życia”, ekranizację książki Ryszarda Kapuścińskiego.

Więcej informacji i szczegółowy program

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png