Europejska Noc Literatury – czytaliśmy na UPWr

Fragment „Pani Bovary” Flauberta przedstawiła w gmachu głównym UPWr Roma Gąsiorowska. Było to jedno z 10 czytań, które w sobotnią noc rozbrzmiały w okolicy Placu Grunwaldzkiego.

Europejskiej Nocy Literatury to realizowane w wielu miastach kontynentu święto czytelników, którzy w jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

25 maja po raz ósmy we Wrocławiu 10 osób w 10 miejscach czytało fragmenty 10 książek. Impreza obyła się pod hasłem „Klasyka na nowo”, tłumnie zgromadzeni wrocławianie mogli więc wysłuchać fragmentów klasyki literatury europejskiej w nowych tłumaczeniach.

enl_www-1

fot. Tomasz Lewandowski

Po raz pierwszy w imprezie wziął udział Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W holu gmachu głównego aktorka Roma Gąsiorowska czytała scenę balową z „Pani Bovary” Gustava Flauberta w przekładzie Ryszarda Engelkinga.

Czytania odbywały się również na innych uczelniach: między innymi w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, w Audytorium Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i przy Alei Profesorów Politechniki Wrocławskiej. „Proces” Franza Kafki czytał Jacek Braciak, „Obcego” Alberta Camusa – Robert Więckiewicz, „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta – Piotr Głowacki, „Jądro ciemności” Josepha Conrada – Max Cegielski.

mj

Galeria zdjęć