eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dzikie zwierzęta wokół nas

Polsko-niemieckie spotkanie na temat problemu migracji i zapobiegania przenoszenia chorób przez wilka i dzika – wspólne działanie naukowców z UPWr i Bawarii.

W Ośrodku Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyło się spotkanie z udziałem rektora UPWr Tadeusza Trziszki oraz gości zaproszonych z Niemiec oraz z polskich uczelni. Prof. Jürgen Vocke, który nie tylko przedstawił działalność Bawarskiej Akademii Łowiectwa i Przyrody, współpracuje z licznymi uniwersytetami w Niemczech i na świecie, ale też omówił problemy związane z migracją, bytowaniem i przenoszeniem chorób przez wilki. Z kolei dr Joanna Otachel-Hawranek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii przedstawiła historię rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Europie z wyszczególnieniem Polski, przypominając, że pierwsze przypadki ogniska choroby stwierdzono w Polsce w roku 2014, przy granicy z Białorusią.

zlotowek-1-2
Uczestnicy spotkania nie kryli zadowolenia z rozmów o współpracy polsko-niemieckiej
fot. archiwum prywatne

– W roku 2017 wystąpiły ogniska choroby na Litwie, w Estonii i w okolicy Kaliningradu i  na Ukrainie. Stwierdzono także ogniska choroby w Rumuni, Bułgarii, na Węgrzech, w Czechach i w Belgii. W tych krajach ASF została przeniesiona najprawdopodobniej przez ludzi za pomocą zakażonych produktów mięsnych – powiedziała dr Otachel-Hawranek, dodając, że w Polsce zarazę w dużej mierze przenosi człowiek ze względu na brak dostatecznej bioasekuracji w chlewniach. Problemem jest też niedostateczne finansowanie działań sanitarnych.

Dr Joachim Reddeman nie krył, że w przypadku ASF najważniejsza jest szybkość dostarczenia padniętego dzika do badań. – Padnięte dziki po dłuższym czasie są żerem dla młodych dzików, co może spowodować dalsze roznoszenie zarazy. W Niemczech za zgłoszenie padniętego dzika jest nagroda w wysokości 20 euro wypłacana z funduszu krajowego. Nagroda jest dobrym impulsem do zgłaszania padniętych dzików – podkreślił gość z Niemiec. Z kolei prof. Józef Nicpoń poruszył temat badań lokalnych, które mogą być prowadzone w Niemczech i w OBŚLiHZŁ Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Należy rozwijać badania nad zwierzyną łowną, szczególnie prowadzić badania nad lisim tasiemcem, który jest dużym zagrożeniem dla ludzi – tłumaczył zebranym prof. Nicpoń. 

zlotowek-1
Prof. Józef Nicpoń
fot. Tomasz Lewandowski

Na spotkaniu postulowano opracowanie harmonogramu koncepcji wspólnych projektów między Bawarskim Stowarzyszeniem Łowieckim, Bawarską Akademią Łowiectwa i Przyrody a Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, oraz opracowanie koncepcji zwalczania afrykańskiego pomoru świń po wybuchu lokalnej epidemii

red

Powrót
12.08.2019
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg