Działo się! VI Szalona Noc Naukowa za nami!

Noc spędzona na uniwersytecie to szaleństwo. Ale noc spędzona w doborowym, międzywydziałowym towarzystwie i pochwała studenckiej aktywności – to także przyjemność. Tematem przewodnim VI Studenckiej Szalonej Nocy Naukowej były zmysły.

– Ta noc to podsumowanie waszej codziennej działalności – i za to chciałbym wam podziękować. A że bez szaleństwa nie ma postępu – bądźcie szaleni. W pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście – mówił rektor Roman Kołacz, witając studentów i otwierając VI Studencką Szaloną Noc Naukowej. Prorektor do spraw studenckich i kształcenia Danuta Parylak dodała natomiast: – Życzę wam, żebyście byli radośnie szaleni nie tylko dzisiaj, żebyście zawsze mieli chęć robienia czegoś innego, dodatkowego i umieli zarażać tym innych. Działajcie naukowo i bawcie się.

vi_szalona_noc_1.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Tradycyjnie już Studencka Szalona Noc Naukowa to popis pomysłowości i kreatywności studentów. I tak okazało się, że rośliny, mimo że nie mają oczu, postrzegają światło i kolory, nie słyszą, ale wytwarzają ultradźwięki. Tak zwany piąty smak – umami i glutaminian sodu może upośledzać nasze kubki smakowe. Rozważa się uznanie bólu za kolejny zmysł, a kobiety mają większość wrażliwość na bodźce.

vi_szalona_noc_5.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Prof. Jerzy Monkiewicz wygłosił wykład o wyprawie swojego życia. Jako zapalony podróżnik był już w 115 krajach świata, ale tym razem opowiedziała o przemierzeniu ponad 6700 km po bezdrożach Afryki.

vi_szalona_noc_2.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

W między czasie w holu Centrum Naukowo-Dydaktycznego można było spróbować przysmaków wegan i zwierząt egzotycznych, poznać nocne zwierzęta i podziwiać świecącego skorpiona, doświadczyć dźwięków w trzech wymiarach, doświadczyć wirtualnej rzeczywistości, pokonać lęk przed wężami, powrócić do dzieciństwa i zamienić się w batmana, pograć na Kinekcie i w tradycyjne planszówki.

vi_szalona_noc_3.jpg

vi_szalona_noc_6.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Atrakcją wieczoru był iluzjonista Markus, jedyny na świecie biegły sądowy od iluzji, który zmieniał kolor kreacji swojej asystentki, mnożył butelki i… generalnie oszukiwał nasze zmysły.

vi_szalona_noc_7.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Dr Ryszard Polechoński, pełnomocnik rektora ds. studenckiego ruchu naukowego, podsumował działalność 41 kół w roku akademickim 2014/2015. Pierwsze miejsce i największą liczbę głosów zdobyło SKN Geodetów, drugie – SKN Medyków Weterynaryjnych „Chiron”, a trzecie – SKN Analiz Rynkowych.

vi_szalona_noc_4.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

VI Studencką Szaloną Noc Naukową zorganizowali: SKN Medyków Weterynaryjnych „Chiron” i SKN Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”.

Najlepsze koła naukowe w roku akademickim 2014/2015

Galeria zdjęć