Drzwi Otwarte za nami

Jak przeprowadzić operację w nosie zwierzęcia, którego głowa ma niecałe 5 cm długości? 1 kwietnia przyszli studenci wzięli udział w 33 zajęciach i warsztatach, które poprowadzili specjaliści i pasjonaci nauk przyrodniczych, geodezyjnych, weterynaryjnych i rolniczych.

Sądząc po wcześniejszych zapisach, spore zainteresowanie wśród tegorocznych absolwentów liceów budzą zagadki kryminalne, eksperymenty chemiczne i świat egzotycznych zwierząt.

Kryminalne zagadki to fabularny warsztat, podczas którego antropolog-geniusz wraz z asystentami udał się na zaaranżowane w kampusie na Biskupinie miejsce zbrodni, doszukując się prawdy zapisanej w kościach i śladach na miejscu zdarzenia.

drzwi otwarte na uniwersytecie przyrodniczym we wrocławiu upwr rekrutacja wydział biologii i hodowli zwierząt antropolodzy
SKN Antropologów „Juvenis” zaaranżowało miejsce zbrodni i rozwiązywanie zagadki
kryminalnej na podstawie rozpoznanych śladów
fot. Tomasz Lewandowski

Także na Biskupinie odbyły się trzy bloki zajęć pod wspólną nazwą „Świat pod mikroskopem”. Uczestnicy sami wykonali preparaty barwione przyżyciowe, dzięki którym można obserwować, co dzieje się w komórkach lub tkankach, nie powodując ich uszkodzeń ani śmierci. Była to także okazja do poznania różnych metody wykonywania posiewów oraz miareczkowania, a nawet wypróbowania techniki produkcji erytrytolu (który jest słodki jak cukier, a nie tuczy!).

drzwi otwarte na uniwersytecie przyrodniczym we wrocławiu upwr rekrutacja wydział nauk o żywnosci finger food
Na Wydziale Nauk o Żywności licealiści oglądali świat po mikroskopem,
poznawali tajniki pracy piwowarów i przygotowywali finger food, czyli małe przekąski,
które je się rękoma
fot. Tomasz Lewandowski

Dużo działo też w Kampusie Grunwaldzkim. To tutaj przy okazji Drzwi Otwartych, a z okazji Światowego Dnia Wody obyła się wielka gra fabularna: kilkadziesiąt 6-osobowych drużyn złożonych z uczniów ostatnich klas szkół średnich musiało wykonać skomplikowane zadania (np. przeprowadzić badanie biometryczne roślin albo wyłapać zjawisko dyssypacji energii kinetycznej wody). Fabuła gry przeprowadzi uczestników przez pracownie i laboratoria Wydziału Inżynierii, Kształtowania Środowiska i Geodezji, związane z badaniami wody i gospodarką wodną.

drzwi otwarte na uniwersytecie przyrodniczym we wrocławiu upwr rekrutacja wydział inżynierii kształtowania środowiska i geodezji światowy dzień wody
Tradycyjnie już przy okazji Drzwi Otwartych UPWr obchodzi również Światowy Dzień Wody.
W tym roku organizatorzy przygotowali grę fabularną
fot. Tomasz Lewandowski

Ponieważ wśród 28 kierunków studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym od lat na pierwszym miejscu pod względem popularności jest weterynaria, dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie klinik weterynaryjnych, spotkania ze studentami i wykład dr. Tomasza Piaseckiego o najciekawszych pacjentach egzotycznych. Dziennie do specjalistów z Kliniki Ptaków i Zwierząt Egzotycznych na UPWr trafia średnio dziesięciu nowych pacjentów.

Jednym z ostatnich jest suseł Richardsona. To malutkie, ruchliwe zwierzątko złamało zęba siecznego. – Początkowo byliśmy pewni, że ząb po zabezpieczeniu prawidłowo odrośnie, ale kiedy zaczął się pogarszać stan ogólny susła, pojawiły objawy neurologiczne, wykonaliśmy szereg badań, w tym tomografię komputerową – opowiadał dr Piasecki. – Okazało się, że ząb, przesunięty na skutek urazu, wrasta do jamy nosowej. Konieczna była operacja. Trepanacja jamy nosowej u takiego maleństwa, którego cała głowa ma niecałe 5 cm długości, to niełatwy zabieg, ale udało się – suseł, a właściwie susełka (bo to samiczka) wraca właśnie do domu swojej właścicielki.

drzwi otwarte na uniwersytecie przyrodniczym we wrocławiu upwr rekrutacja wydział inżynierii kształtowania środowiska i geodezji architektura krajobrazu
W Centrum Geo-Info-Hydro licealiści mogli uczestniczyć w zajęciach w laboratorium
technologii geodezyjnych i laboratorium chemicznym, dowiedzieć się do czego służą
szkic i malarstwo w architekturze krajobrazu
fot. Tomasz Lewandowski

1 maja 2016 r. o 12:00 ruszy rekrutacja. Przyszli studenci będą mieli do wyboru 28 kierunków studiów na 5 wydziałach.

jc, mj

Galeria zdjęć