eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorantki UPWr zdobyły dofinansowanie z programu Perły Nauki

W I edycji programu Perły Nauki, finansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, dwie doktorantki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobyły wsparcie finansowe na swoje innowacyjne badania. Katarzyna Leicht oraz Aleksandra Hendrysiak wyróżniły się projektami, które mają znaczący potencjał wpływu na rozwój nauki oraz przemysłu spożywczego.

Badania nad funkcjonalnością białek miofibrylarnych

Katarzyna Leicht została laureatką programu Perły Nauki za projekt dotyczący wyznaczania mechanizmów poprawy funkcjonalności izolowanych białek miofibrylarnych mięśni kurcząt. W swojej pracy Katarzyna skupia się na zastosowaniu substancji bioaktywnych, takich jak terpeny, polifenole i olejki eteryczne, występujące w roślinie Centella asiatica.

Projekt ten ma ogromne znaczenie dla przemysłu spożywczego, ponieważ może przyczynić się do opracowania produktów spożywczych, szczególnie dedykowanych grupom populacji o wysokich wymaganiach żywieniowych i sensorycznych, takim jak osoby starsze, dzieci czy sportowcy. – Badania nad interakcjami substancji bioaktywnych z białkami miofibrylarnymi, wyodrębnionymi z mięśni kurcząt, mogą prowadzić do stworzenia produktów o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej, dostosowanych do specyficznych potrzeb konkretnych grup konsumentów – tłumaczy doktorantka.

Katarzyna Leicht
Katarzyna Leicht została laureatką programu Perły Nauki za projekt dotyczący wyznaczania mechanizmów poprawy funkcjonalności izolowanych białek miofibrylarnych mięśni kurcząt
fot. archiwum prywatne

W ramach projektu, Katarzyna Leicht wykorzystuje białka miofibrylarne, ekstrahowane z mięśni piersiowych kurcząt, jako układ modelowy do analizy mechanizmu działania wybranych związków bioaktywnych z rośliny Centella asiatica. Białka miofibrylarne, obecne w wysokiej ilości w mięśniach drobiu, odgrywają kluczową rolę w strukturotwórczym aspekcie mięsa i wpływają na jego właściwości funkcjonalne. Integracja tych białek z substancjami bioaktywnymi z Centella asiatica ma potencjał stworzenia innowacyjnych produktów spożywczych o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej.

Centella asiatica, znana ze swojego bogatego składu bioaktywnych substancji, może stanowić idealne źródło składników wspomagających zdrowie. Białka miofibrylarne w połączeniu z substancjami z Centella asiatica mają potencjał tworzenia produktów spożywczych o szerokim zakresie korzyści zdrowotnych – wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, czy przeciwnowotworowe.

Naturalne niebieskie barwniki 

Drugą stypendystką programu Perły Nauki jest Aleksandra Hendrysiak, która pracuje nad projektem związanym z otrzymywaniem naturalnych niebieskich barwników w formie proszków. Projekt Aleksandry zakłada opracowanie nowatorskiego składu kompozycji na bazie naturalnych składników pochodzenia roślinnego, które umożliwią otrzymanie niebieskich barwników w formie proszków, bez konieczności stosowania sztucznych dodatków stabilizujących barwę. 

Badania te są szczególnie ważne w kontekście rosnącego zainteresowania konsumentów naturalnymi i funkcjonalnymi dodatkami do żywności. – Proszki roślinne, jako naturalne źródło związków bioaktywnych, w tym o charakterze przeciwutleniającym, mogą stanowić naturalny zamiennik dla sztucznych barwników spożywczych – tłumaczy doktorantka.

Aleksandra Hendrysiak
Aleksandra Hendrysiak bada m.in. wpływ składu kompozycji kwiatowo-owocowych, rodzaju i stężenia nośnika oraz wybranych sposobów suszenia na zmiany właściwości fizyko-chemicznych proszków
fot. archiwum prywatne

W ramach projektu, Aleksandra Hendrysiak bada wpływ składu kompozycji kwiatowo-owocowych, rodzaju i stężenia nośnika oraz wybranych sposobów suszenia na zmiany właściwości fizyko-chemicznych proszków. – Skupiam się na ocenie jakości uzyskanych proszków pod kątem stabilności ich niebieskiej barwy i zachowaniu możliwie największej ilości związków z grupy polifenoli – mówi Aleksandra.

W swoich badaniach, Aleksandra Hendrysiak wykorzystuje kwiaty klitorii ternateńskiej ichabra bławatka, a także soki z jagody kamczackiej oraz aronii czarnoowocowej. Dodatkowo, stosuje nośniki, takie jak inulina i oligofruktoza, które nie tylko pozwalają na uzyskanie proszków o pożądanych właściwościach fizyko-chemicznych, ale także  wzbogacają go o właściwości funkcjonalne dzięki efektowi prebiotycznemu

Perły Nauki: wsparcie dla młodych naukowców

Program Perły Nauki, finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ma na celu wspieranie młodych naukowców w realizacji ambitnych projektów badawczych. Przyznawane środki finansowe pozwalają na rozwijanie innowacyjnych pomysłów i prowadzenie badań, które mogą przyczynić się do rozwoju nauki oraz przemysłu. 

Wnioski z badań doktorantek z UPWr mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość przemysłu spożywczego, wprowadzając innowacyjne produkty o korzystnych właściwościach zdrowotnych i sensorycznych. 

Powrót
12.12.2023
Głos Uczelni
badania
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg