eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Czy pobijemy aukcyjny rekord?

Siedem koncertów, blisko 300 tysięcy złotych zebranych podczas aukcji i wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Przed nami kolejny, ósmy już Koncert Noworoczny. Ile zbierzemy tym razem?

Już po raz piąty dochód z aukcji charytatywnej, która towarzyszy Koncertowi Noworocznemu, trafi na konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. W zeszłym roku padł rekord – zebraliśmy 76 tysięcy złotych, licytując między innymi egzemplarz powieści laureatki nagrody NIKE Olgi Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” z osobistą dedykacją pisarki, dzieła takich artystów jak Zbigniew Halikowski, Alojzy Gryt, Jacek Szewczyk czy nestora wrocławskiej fotografii Stefana Arczyńskiego. Na licytację trafiły też wystawiona kielnia i pióro – komplet związany z budową otwartego w zeszłym roku nowoczesnego centrum Geo-Info-Hydro. Piórem rektor Kołacz podpisał akt erekcyjny budowy, a kielnią wmurowano kamień węgielny.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu aukcja charytatywna podczas kocertu noworocznego
W tym roku aukcję charytatywną również poprowadzi Marek Obszarny
/fot. Konrad Karolczyk

W tym roku wśród darczyńców są m.in. prezydent Andrzej Duda, który ofiarował litografię Henryka Opałki i premier Beata Szydło, która przekazała pióro. Na licytację trafiły też pamiątki ESK Wrocław 2016 – od prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza, akwarele Stanisława Przewłockiego i Cezarego Zbrojewskiego – od marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz zestaw śniadaniowy „Polski stół” zaprojektowany i wyprodukowany przez trzech dolnośląskich producentów: Porcelanę Kristoff z Wałbrzycha, Manufakturę w Bolesławcu i Hutę Julia z Piechowic – od wojewody Pawła Hreniaka.

O aukcji jak co roku pamiętali również przedstawiciele Kościołów. Ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz przekazał statuetkę Honorowego Obywatela Wrocławia, którą otrzymał wraz z tytułem w 1996 roku, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Pytel obraz „Kościół Pokoju w Świdnicy” namalowany przez Roberta Kuklę na starej desce, a metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny – olej duńskiego artysty Knuda Due „Krajobraz z widokiem na morze”.

„Wierzę, że znów sięgniecie głęboko do swoich portfeli i podzielicie się dobrym sercem, tym bardziej, że znów udało nam się zgromadzić dary od osób wyjątkowych i dzieła artystyczne twórców dużej rangi” – zachęca w katalogu aukcyjnym rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusz Trziszka, który na aukcję ofiarował obraz absolwenta uczelni, uchodźcy z Syrii Khaleda Basmadija „Cytadela Aleppo”.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu występ chóru i zespołu sierra manta podczas kocertu noworocznego
Tradycją Koncertów Noworocznych jest występ Chóru
Uniwersytetu Przyrodniczego – w roku 2015 wykonał
Mszę kreolską towarzysząc Arielowi Ramirezowi
/fot. Konrad Karolczyk

Były rektor UPWr Roman Kołacz przekazał akwafortę Jacka Szewczyka „Polskie drogi” oraz wyjątkowy reprint Legendy o św. Jadwidze, który ukazał się w 2000 roku w liczbie zaledwie 1050 egzemplarzy (książce towarzyszy karafka z nalewką). Krystyna Mazurkiewicz, wdowa po rektorze Michale Mazurkiewiczu, ofiarowała olej ze zbiorów męża – „Kamieniczki Jaś i Małgosia” Tatiany Szumy, prorektor Józef Sowiński wraz z żoną prof. Katarzyną Adamczewską-Sowińską przekazali szkło artystyczne Magdaleny Kucharskiej „Ptaki na plaży”, a były prorektor Andrzej Drabiński – olej „Petersburg”. Oko znawcy na pewno wychwyci też rzeźby Stanisława Wysockiego „Diana” i Grzegorza Niemyjskiego „Zamyślona”.

W tym roku do grona darczyńców dołączyły również Zakład Narodowy im. Ossolińskich (przekazał m.in. książkę Władysława Bartoszewskiego „Kropla drąży skałę?” wraz dwoma grafikami z jego salonu) oraz Galeria Sztuki w Legnicy.

„Przeliczając w myślach złotówki, które gotowi jesteśmy zapłacić za licytowane dzieła, pamiętajmy, że to pieniądze dobrze wydane. Dosłownie. Bo będą czynić dobro, pomagając w opiece, rehabilitacji, a nawet specjalistycznym żywieniu dzieci, którym los odebrał łatwe dzieciństwo. Dzielmy się więc radością i dobrem. Nie bójmy się wrażliwości i wzruszeń. Otwórzmy się na najsłabszych. Bo warto” – apeluje rektor Trziszka.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu aukcja charytatywna kocert noworoczny
Uczestnicy loterii aukcyjnej po koncercie z Hanną Banaszak w roku 2014
/fot. Tomasz Lewandowski

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci powstała w 2007 roku. W 2016 r. jej pomoc objęła ponad 310 nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci z całego Dolnego Śląska, które otrzymały wsparcie lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne, rehabilitacyjne, socjalne i duchowe, jak również kosztowny specjalistyczny sprzęt medyczny czy żywienie dostosowane do szczególnych potrzeb podopiecznych. Dla rodzin opieka jest bezpłatna, ale jej zorganizowanie i realizowanie jest bardzo kosztowne. Część wydatków Fundacji finansuje państwo, ale to za mało. Pomagają więc osoby indywidualne, firmy i instytucje. Głównie z Dolnego Śląska. Największą pomoc stanowi przekazanie 1% podatku – w 2015 roku wpłaty 1% stanowiły 41% budżetu Fundacji. Wystarczy wpisać KRS 0000 287 982 w rozliczenie roczne, by zapewnić chorym dzieciom bezpieczny rok – numer konta Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci to: 691140 1140 0000 2052 8800 1001.

***

Dochód z aukcji, jak co roku, wesprze kwota ze sprzedaży katalogów aukcyjnych – tutaj każdy może pomóc i dorzucić swoją cegiełkę.

Katalogi (w cenie minimalnej 10 zł) można już kupić w kilku lokalizacjach na całej uczelni:

  •     w dziekanatach,

  •     w Kancelarii Kanclerza,

  •     w siedzibie Samorządu Studentów,

  •     w Biurze Informacji i Promocji,

  •     na portierni budynku głównego i Centrum Dydaktyczno-Naukowego

Tam też razem z kwotą, którą podpowiada nam serce, do puszki można wrzucić kupon konkursowy z ostatniej strony katalogu. W czasie koncertu wszystkie kupony wezmą udział w losowaniu nagród.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg