eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Czerwcowe posiedzenie senatu

Ostatnie posiedzenie senatu kadencji 2012-2016 pod przewodnictwem rektora Romana Kołacza.

Czerwcowe posiedzenie senatu rozpoczęto od wręczenia dokumentu potwierdzającego mianowanie prof. Andrzeja Jarmoluka na stanowisko profesora zwyczajnego.

Następnie uzupełniono skład komisji skrutacyjnej, zatwierdzono uzupełniony porządek dzienny obrad i protokół z poprzedniego posiedzenia senatu.

Rektor, prof. Roman Kołacz przedstawił sprawozdanie z działalność uczelni w 2015 r., jak również z ostatnich dwóch kadencji swojej działalności.

senat1
Członkowie senatu kadencji 2012-2016
fot. Tomasz Lewandowski

W ostatnich czterech latach wzrosła liczba nauczycieli akademickich, spadła natomiast liczba pozostałych pracowników zatrudnionych na uczelni.

Od 2008 roku na UPWr uzyskano 360 stopni naukowych doktora, 135 stopni naukowych doktora habilitowanego i 50 tytułów naukowych profesora. W 2015 r. było to odpowiednio: 50, 26 i 11 stopni. Wzrosła liczba publikacji naukowych, również tych wyróżnionych przez Journal Citation Reports (prawie trzykrotnie).

W porównaniu z 2008 r. liczba maturzystów, a więc i potencjalnych studentów pierwszych lat spadła z 415 do 276 tys., co nie przyczyniło się jednak do drastycznego spadku kandydatów na studia i studentów. W 2014 r. do procesu rekrutacji na studia podeszło 6799 studentów, z których przejęto 2761 osób. W 2015 r. było to odpowiednio: 6849 i 2713 osób.

Od 2008 r. liczba kierunków oferowanych przez uczelnię wzrosła z 16 do 27. W 2008 i 2009 roku najpopularniejszymi kierunkami na UPWr była gospodarka przestrzenna, następnie przez cztery lata geodezja i kartografia, a od 2014 r. kandydaci najczęściej wybierają weterynarię.

W 2015 r. na wsparcie finansowe dla studentów (tj. stypendia i zapomogi) przeznaczono blisko milion więcej niż roku poprzednim. Na uczelni prężnie działał Samorząd Studentów UPWr, 49 kół naukowych i 13 klubów, organizacji i grup twórczych, m.in. Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”.

Jakość nauczania została w tym czasie potwierdzona m.in. przez status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, certyfikat I i II edycji konkursu „Uczelnia Liderów”, wyróżnienie dla kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz dla podyplomowych studiów z technologii winiarstwa w Ogólnopolskim Programie Akredytacyjnym „Studia z Przyszłością”, pozytywną ocena Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej (EAEVE) dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr.

Łącznie w latach 2008-2015 zrealizowano 1080 grantów i 752 umowy z podmiotami gospodarczymi, do Urzędu Patentowego RP zgłoszono 404 projekty wynalazcze i otrzymano 379 decyzji o przyznaniu patentów na wynalazki. W ciągu ostatnich ośmiu lat zrealizowano wiele projektów badawczych i edukacyjnych. Przeprowadzono inwestycje i remonty na łączną sumę ponad 255 mln zł. Do tradycji uczelni weszły Dni Przyrodników, Koncerty Noworoczne i Święto Sera i Wina.

Rektor podziękował za współpracę swoim najbliższym współpracownikom i całemu senatowi, a senatorowie podjęli uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie rektora z działalności uczelni w 2015 r.

Senatorowie wyrazili także zgodę na odpłatne zbycie nieruchomości w Magnicach.

Na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym utworzono studia II stopnia na kierunkach agrobiznes i biotechnologii stosowanej roślin, na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji studia II stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w zakresie specjalności bezpieczeństwo ekologiczne oraz bezpieczeństwo i higiena pracy, natomiast na Wydziale Nauk o Żywności studiów II stopnia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka. Zatwierdzono również efekty kształcenia dla tych kierunków.

Powołano również dwie nowe specjalności: zagospodarowanie wód opadowych na kierunku inżynieria i gospodarka wodna (WIKŚIG) oraz gospodarowanie środowiskiem na kierunku ochrona środowiska (WP-T).

Podjęto uchwalę w sprawie warunków i trybu przyjmowania kandydatów na I rok studiów stacjonarnych II stopnia na kierunki: agrobiznes, biotechnologia stosowana roślin, inżynieria bezpieczeństwa oraz żywienie człowieka i dietetyka w roku akademickim 2017/2018. Wprowadzono także zmiany do uchwały w sprawie szczegółowych zasad rekrutacji na studia doktoranckie w roku akademickim 2016/2017 i 2017/2018.

Senatorowie wyrazili zgodę na realizację projektu „Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, jak również na wyodrębnienie z Instytutu Biologii samodzielnej Katedry Antropologii.

Prof. Tadeusz Trziszka przekazał senatorom informacje o przebiegu studiów doktoranckich prowadzonych na UPWr oraz o roli uczelni w drodze do KIC Food4Future.

W części senatu poświęconej sprawom osobowym wyrażono zgodę na zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego dr. hab. Ludwika Żołnierza (w Katedrze Botaniki i Ekologii Roślin), dr. hab. Artura Niedźwiedzia (w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów) i dr. hab. Wojciecha Kruszyńskiego (w Katedrze Genetyki).

***

W czerwcu odbyło się także nadzwyczajne posiedzenie senatu zwołane w celu wprowadzenia zmian do statutu uczelni, umożlwiających uczelni prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej i współuczestniczenie w prowadzeniu takich szkół.

mj

Powrót
24.06.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg