eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Certyfikat przyszłości: studia UPWr nagrodzone

Studia II stopnia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz studia podyplomowe z technologii winiarstwa zdobyły certyfikat „Studia z Przyszłością” dla najbardziej innowacyjnych i wartościowych kierunków.

Prawie 3 tys. wydziałów na publicznych i niepublicznych uczelniach wyższych w Polsce oferuje ponad 6 tys. kierunków studiów. W I edycji Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” wyróżniono 92 najbardziej innowacyjne i odpowiadające rynkowi pracy kierunki.

Wśród 11 najlepszych z Dolnego Śląska znalazły się dwa kierunki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami (studia II stopnia) oraz technologia winiarstwa (studia podyplomowe).

certyfikat studia z przyszłością prof. Agnieszka Kita prof. Aneta Wojdyło studia podyplomowe z technologii winiarstwa wydział nauk o żywności uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Prof. Agnieszka Kita, prodziekan Wydziału Nauk o Żywności do spraw nauki,
na uroczystej gali w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego
odebrała certyfikat „Studia z Przyszłością” dla podyplomowych studiów z technologii winiarstwa
fot. www.studiazprzyszloscia.pl

Pierwsi magistranci – absolwenci OZE – jak w skrócie o kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami mówi się na uczelni, dostaną dyplomy w tym roku. – Ale wielu z nich już w trakcie studiów znajduje pracę – podkreśla prof. Jerzy Bieniek, który wspólnie z prof. Leszkiem Romańskim był inicjatorem tworzenia tego kierunku. UPWr jest w tym zakresie innowatorem, bo to pierwszy kierunek w Polsce, na którym kształci się specjalistów OZE i gospodarki odpadami zarazem. – Ważnym elementem tych studiów są praktyki w firmach związanych z energetyką i gospodarką odpadami. To dzięki nim nasi studenci uczą się nie tylko rozwiązywać problemy teoretyczne, ale potrafią wiedzę wykorzystać w praktyce. Pracodawcy z kolei szybko orientują się, że nasi studenci to w przyszłości niezbędni w ich przedsiębiorstwach specjaliści.

Czego uczą na OZE? Np. jak zbudować dla przedsiębiorstwa działającego w szeroko pojętej sferze rolniczej cały system dostarczania energii, a równocześnie zagospodarować resztki z produkcji rolniczej, typu słoma, odchody zwierząt hodowlanych czy gałęzie z przycinki drzew w sadach. – Uczymy jak zaprojektować nie tylko poszczególne urządzenia, jak je dobrać do konkretnych potrzeb, ale także jak tworzyć cały system dostarczania energii z OZE. Biogazownia, fotowoltaika, energia wiatrowa, geotermia – czasem dopiero połączenie różnych źródeł okazuje się opłacalne – podkreślają profesorowie Deta Łuczycka i Jerzy Bieniek, którzy w Warszawie podczas gali odebrali certyfikat „Studia z przyszłością”.

certyfikat studia z przyszłością prof. deta łuczycka prof. jerzy bieniek odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami wydział przyrodniczo-technologiczny uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Prof. Deta Łuczycka, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego,
nie ma wątpliwości – odnawialne źródła energii to już nie tak odległa przyszłość
fot. www.studiazprzyszloscia.pl

Prof. Łuczycka, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, nie ma wątpliwości, że w najbliższych latach czeka nas dalszy rozwój technologii związanych z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych: – Jeszcze za życia naszych studentów na świecie wyczerpią się zasoby tradycyjnych, kopalnych surowców energetycznych, przynajmniej tych stosunkowo łatwo dostępnych. Równocześnie wyraźnie wzrosła w ostatnich latach nieufność społeczeństw do energii jądrowej. OZE nie jest dziś jeszcze opłacalne w sensie ekonomicznym, ale to kwestia czasu – mówi pani profesor. – Szukamy takich rozwiązań technologicznych, które pozwolą zminimalizować mankamenty OZE – powstają już na przykład prototypy zupełnie nowych wiatraków do elektrowni wiatrowych. Badane są też możliwości magazynowania energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych, co dziś jest poważnym problemem.

Certyfikat zdobyły również studia podyplomowe z technologii winiarstwa prowadzone na Wydziale Nauk o Żywności. – To jest kierunek unikatowy, jedyny taki w Polsce. 3 naszych słuchaczy już zajmuje się winiarstwem, ale przychodzą do nas, bo potrzebują fachowej wiedzy, naukowych podstaw, chcą się po prostu dokształcić. Reszta w większości również znajduje zatrudnienie w branży. Zapewniamy im zajęcia zarówno w terenie – w naszej uczelnianej winnicy i innych zaprzyjaźnionych, jak i w laboratorium, gdzie uczą się m.in. analizy składu czy oceny jakości – mówi prof. Aneta Wojdyło, kierownik 2-semestralnych studiów, i dodaje, że razem z prof. Agnieszką Kitą, prodziekanem do spraw naukowych wydziału, odbierając statuetkę na uroczystej gali czuły się bardzo wyróżnione. Zwłaszcza, że kierunki z zakresu żywności reprezentowały tylko dwie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i SGGW.

certyfikat studia z przyszłością prof. deta łuczycka prof. agnieszka kita odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami wydział przyrodniczo-technologiczny technologia winiarstwa wydział nauk o żywności uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Wśród 11 najbardziej innowacyjnych kierunków studiów z Dolnego Śląska znalazły się
dwa z UPWr: odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami (studia II stopnia)
oraz technologia winiarstwa (studia podyplomowe)
fot. www.studiazprzyszloscia.pl

Studiując technologię winiarstwa na UPWr można zdobyć wiedzę z zakresu uprawy winorośli, specyfikacji win białych i czerwonych, projektowania winiarni czy oceny surowców i produktów z wykorzystaniem najnowszych metod analitycznych.

Do I edycji konkursu i programu akredytacyjnego można było zgłosić studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia podyplomowe. Komisja, w skład której wchodzą eksperci z zakresu jakości kształcenia i zarządzania szkolnictwem wyższym z uczelni w całej Polsce, wyróżniła kierunki realizowane według oryginalnych i wartościowych programów kształcenia, dobrze odpowiadające na potrzeby rynku pracy. Każdy zgłoszony kierunek oceniali też przedstawiciele gospodarki. Przy wyborze najlepszych pod uwagę były brane m.in. innowacyjność efektów kształcenia, metody dydaktyczne i współpraca z pracodawcami.

jc, mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg