eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Centrum Kształcenia Ustawicznego – zajęcia dla małych i dużych

Uczniowie VII LO właśnie skończyli warsztaty na weterynarii, niedługo ruszają bezpłatne zajęcia dla winiarzy i hodowców roślin. CKU oferuje zajęcia dla dzieci, specjalistyczne warsztaty i studia podyplomowe – jest z czego wybierać.

Uczniowie wrocławskiego VII Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Każde z sześciu 3-godzinnych spotkań było realizowane z założeniem: najpierw eksperckie wprowadzenie teoretyczne, potem zajęcia laboratoryjne. Licealiści i naukowcy prowadzący zajęcia, z prof. Wojciechem Niżańskim z Katedry Rozrodu na czele, postawili sobie ambitne cele. Uczniowie poznali metody podnoszenia potencjału reprodukcyjnego zwierząt, również tych zagrożonych wyginięciem i cennych pod względem genetycznym, dowiedzieli się także, jakie są możliwości zastosowania procedur in vitro dla ratowania populacji zwierząt znajdujących się w Czerwonej Księdze. I jak sami mówią, takie zajęcia to z jednej strony inne spojrzenie na naukę, z drugiej – mały sprawdzian przed wyborem studiów.

cke-warsztaty

fot. Tomasz Lewandowski

– Od dawna interesuje mnie biologia zwierząt i człowieka, więc temat wspomagania rozrodu u zwierząt wydał mi się szczególnie interesujący. Poza tym planuję studia na wydziale weterynarii i chciałam zobaczyć, jak w praktyce wyglądają zajęcia na uczelni – odpowiada Magdalena Wojciechowska, uczennica klasy II z VII LO.

– Bardzo pomocne było wprowadzenie, które poprzedzało zajęcia w laboratorium. Fajnie, że prowadzący zajęcia to prawdziwi pasjonaci, a przy tym przedstawiają trudne zagadnienia w sposób jasny i zrozumiały – mówi z kolei Aleksandra Białek. – Ale nie ukrywam, że najbardziej podobały mi się zajęcia praktyczne i możliwość zobaczenia na żywo tego, o czym dotychczas uczyliśmy się tylko w teorii. Mam w planach studia związane z żywieniem człowieka i jeszcze się zastanawiam, na której uczelni chciałabym studiować. Takie zajęcia pomagają podjąć decyzję – dodaje.

A co cennego z punktu widzenia nauczyciela wnoszą takie zajęcia? – Temat warsztatów jest bardzo ciekawy i co ważne, realizowany w laboratorium, więc możemy pokazać w praktyce, o czym opowiadam na lekcjach. Uczniowie mogą porównać teorię z praktyką, zapoznać się z zasadami pracy w laboratorium i specjalistycznym sprzętem. Dodatkowy walor edukacyjny to pasja i zaangażowanie prowadzących zajęcia oraz podkreślanie, jak ważne jest logiczne myślenie. W przyszłości chętnie zabiorę swoich uczniów na inne warsztaty związane na przykład z zagadnieniami PCR lub mutagenezą – wyjaśnia nauczyciel biologii z wrocławskiej „siódemki”, Wojciech Galacki.

cku-warsztaty2

fot. Tomasz Lewandowski

Zajęcia zorganizowało Centrum Kształcenia Ustawicznego, które ma w swojej stałej ofercie szkolenia, kursy, studia podyplomowe, kursy maturalne i tematyczne warsztaty dla uczniów – od podstawówki do liceum. Na prośbę szkoły może też zorganizować warsztaty o konkretnej tematyce. W lipcu ruszają bezpłatne seminaria branżowe dla winiarzy, później również dla hodowców roślin, ogrodników i przetwórców ziemniaków.

Wszystkie informacje o nadchodzących warsztatach można znaleźć na stronie CKU.

mmf, mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg