Paweł Jarzembowski. Asplenium scolopendrium L. - Baza zdjęć roślin z Europy Centralnej - fotografia mikroskopowa. [kolekcja botaniczna] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki,  Licencja: CC BY-SA 4.0,

Baza AZON-u powiększyła się o ponad 10 tysięcy zasobów

W projekcie Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0. (AZON 2.0.) UPWr udostępnił do wspólnej bazy ponad 10 tysięcy zasobów naukowych. W obu edycjach udostępniliśmy łącznie już ponad 18 tysięcy materiałów.

Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0. to druga edycja projektu rozwijającego platformę udostępniającą dane naukowe i edukacyjne Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Instytutu Badań Systemowych PAN w Warszawie. Projekt po stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu koordynowany był przez Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki. Platforma gromadzi kilkadziesiąt tysięcy zasobów w postaci książek, czasopism, artykułów naukowych, skryptów, szkiców, zdjęć, plików audio, wideo, modeli 3D i wiele innych.

plantago_lanceolata_-_mikroskop_-_kwiat_df-1.jpg
Paweł Jarzembowski, Sylwia Gil. Plantago lanceolata L. - Baza zdjęć roślin z Europy Centralnej - fotografia mikroskopowa. [kolekcja botaniczna] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, Licencja: CC BY-SA 4.0,

W obecnej edycji naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracowali nad udostępnieniem czterech kolekcji, w obrębie których udostępnionych zostało 10 224 rekordów danych. Wśród zgromadzonych materiałów znalazła się:

• baza zdjęć echokardiograficznych wraz z zapisami EKG, preparatami histopatologicznymi i opisami historii chorób serca zwierząt, opracowana przez zespół z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej pod kierownictwem prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak
  • baza zdjęć mikroskopowych wraz z wynikami mikroanaliz rentgenowskich uzupełnionych o publikacje naukowe i prezentacje multimedialne, opracowana przez zespół z Katedry Biologii Eksperymentalnej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Marycza
  • baza zdjęć roślin z Europy Centralnej, w tym roślin inwazyjnych i segetalnych – głównie z obszaru Polski, Czech oraz Niemiec, prezentujących cechy morfologiczne i anatomiczne gatunków, wykonane metodami bezpośrednimi i teledetekcyjnymi, której opiekunem jest mgr Paweł Jarzembowski
  • baza danych pól refrakcji atmosferycznej wraz z wartościami refrakcyjności dla obszaru Polski, opracowana przez zespół z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki pod kierownictwem prof. Witolda Rohma.

aconitum_firmum_-_mikroskop_-_miodnik_-_df.jpg
Paweł Jarzembowski. Aconitum firmum Rchb. - Baza zdjęć roślin z Europy Centralnej - fotografia mikroskopowa. [kolekcja botaniczna] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, Licencja: CC BY-SA 4.0,

Wszystkie zasoby udostępnione zostały w myśl idei Open Data, czyli otwartych danych i na warunkach otwartych licencji. Korzystać z nich mogą wszyscy użytkownicy Internetu, w szczególności naukowcy, nauczyciele, studenci, uczniowie i przedsiębiorcy. Udostępnione na platformie zbiory można wykorzystać na przykład w nauczaniu opartym na zbiorach (ang. collections-based learning). Ponadto zasoby przygotowane zostały zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dostępności stron internetowych WCAG 2.0, uwzględniając potrzeby osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

euonymus_europaeus_-_mikroskop_-_epiderma_torebka_-_df.jpg
Paweł Jarzembowski, Sylwia Gil. Euonymus europaeus L. - Baza zdjęć roślin z Europy Centralnej - fotografia mikroskopowa. [kolekcja botaniczna] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, Licencja: CC BY-SA 4.0

Zespół z Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki stworzy m.in. z danych wytworzonych technikami skanowania laserowego i fotogrametrii udostępnionych w AZON-ie pomoce dydaktyczne dla osób niewidomych, w formie dziesięciu modeli 3D pospolitych polskich gatunków drzew opisanych w języku Braille’a. Będą one ogólnodostępne na edukacyjnych platformach cyfrowych.

14.07.2023
badania