Awanturnicy w Pawłowicach. Muzyczni

Podczas ostatniego Wieczoru Pawłowickiego wystąpił zespół Jaracas, wykonujący muzykę XVII-wiecznej Hiszpanii.

Jaracas – tak nazywa się zespół, który wystąpił podczas ostatnich Wieczorów Pawłowickich. Związani z Wrocławiem muzycy nazwę swojej formacji artystycznej zaczerpnęli od określenia awanturniczych młodzieńców, którzy przed wiekami śpiewali i tańczyli na ulicach hiszpańskich miast.

wieczory_luty_2018-3

Zespół Jaracas to muzycy związani z Wrocławiem
fot. Tomasz Lewandowski

Gitarzyści: Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Martin Złotnicki, Łukasz Oleszek, Jakub Persona na instrumentach perkusyjnych, meksykańska wokalistka Julieta Gonzalez-Springer i Piotr Zaleski, założyciel grupy, grający na timple – tradycyjnym instrumencie szarpanym z Wysp Kanaryjskich na koncercie przybliżyli słuchaczom taneczną muzykę z XVII-wiecznej Hiszpanii, przeżywającej ówcześnie swój złoty wiek.

wieczory_luty_2018-6

Jaracas wykonują muzykę taneczną z XVII-wiecznej Hiszpanii
fot. Tomasz Lewandowski

W tej muzyce uważne ucho mogło wyłowić inspiracje z czerpane z odkrywanych w Nowym Świecie kultur, ale też rytmy, z których wyrosło flamenco. Canario, mariona, cumbee – tak nazywają się dawne tańce, jakie w pawłowickim pałacu wykonał zespół Jaracas podczas koncertu zatytułowanego „XVII-wieczne hiszpańskie wariacje instrumentalne”.

wydarzenia