Antropogeneza w nowym wymiarze

Współpraca dr. hab. Dariusza Nowakowskiego z Zakładem Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego zrewolucjonizuje sposób, w jaki studenci zgłębiają tajniki ewolucji człowieka.

Inicjatywa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ma na celu integrację nowoczesnych technologii, takich jak skanowanie światłem spolaryzowanym 3D z tradycyjnymi metodami nauczania antropogenezy. Współpraca z Zakładem Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego umożliwiła dostęp do unikatowych kopii czaszek przodków współczesnego człowieka, które po zeskanowaniu staną się cennym materiałem edukacyjnym.

Dr hab. Dariusz Nowakowski, stojący na czele projektu, podkreśla, że współpraca z UWr, to nie tylko krok naprzód w nauczaniu antropogenezy, ale także krok milowy w kierunku integracji nowoczesnych technologii z tradycyjnymi metodami edukacji.

czaszki
Dr hab. Dariusz Nowakowski
fot. Martyna Kostrzycka

UPWr uzyskał dostęp do unikatowych kopii czaszek wczesnoludzkich, które odgrywają kluczową rolę w badaniach ewolucyjnych. Te artefakty, pochodzące od gatunków takich jak Ardipithecus, Neanderthalensis, Australopithecus sediba i Homo erectus, są niezwykle cenne dla zrozumienia drogi, jaką przeszedł człowiek na przestrzeni ewolucji. – Te czaszki to nasze okno na przeszłość, dzięki nim możemy lepiej zrozumieć, jak wyglądała nasza ewolucja – mówi dr hab. Nowakowski.

Działania prowadzone przez dr. hab. Nowakowskiego mają na celu nie tylko zapoznanie studentów z fizycznymi modelami, ale także z cyfrowymi replikami tych czaszek, co umożliwi głębsze badania i analizy. Technologie skanowania 3D umożliwią stworzenie wysokiej jakości cyfrowych kopii artefaktów. – Wykorzystanie skanera ze światłem spolaryzowanym, składanie zdjęć w formę trójwymiarową i fotografia morfometryczna otwierają nowe możliwości dla naszych badań i dydaktyki, pozwalając studentom na interaktywne odkrywanie tych form wczesnoludzkich w przestrzeni trójwymiarowej – dodaje dr Nowakowski, podkreślając, że tak zeskanowane czaszki można wydrukować za pomocą drukarki 3D lub obejrzeć dokładnie z każdej strony na komputerze.

laser
fot. Martyna Kostrzycka

Jednym z najbardziej ambitnych elementów projektu jest stworzenie specjalistycznej platformy cyfrowej, wzorowanej na Smithsonian's Human Origins Program. Ta platforma stałaby się centrum wiedzy dla studentów UPWr, oferując dostęp do cyfrowych modeli czaszek, a także szerokiej gamy zasobów edukacyjnych związanych z antropogenezą. – Chcielibyśmy stworzyć interaktywną przestrzeń edukacyjną, która będzie inspirować i angażować studentów w sposób, jakiego dotąd nie doświadczyli – mówi dr hab. Dariusz Nowakowski.

is

dydaktyka