eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Akademia Dobrego Piwa 2023. Wybrano najlepszych

Konkurs Akademia Dobrego Piwa 2023 to piąta edycja ADP. Pierwsza odbyła się w 2017 roku, krótko po uruchomieniu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu pierwszych w Polsce podyplomowych studiów z zakresu piwowarstwa. W czasie rekrutacji miejsca skończyły się po tygodniu. Ten sukces sprawił, że Akademia – konkurs dla piwowarów – była kolejnym krokiem w promocji dobrych praktyk.

Dzisiaj Akademia Dobrego Piwa to nagrody i wyróżnienia przyznawane w pięciu kategoriach: piwa uwarzone przez słuchaczy i absolwentów studiów podyplomowych „Technologia piwowarstwa” w ramach warsztatów piwowarskich, piwa w stylu dowolnym uwarzone przez piwowarów domowych oraz uwarzone przez browary piwa w stylach klasycznych,  nowofalowych i  piwa bezalkoholowe.

adp_2023-03.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

W 2017 roku, kiedy odbywała się pierwsza ADP, o nagrody i wyróżnienia piwowarzy walczyli w trzech kategoriach – pierwsza tak jak i dzisiaj adresowana była dla studentów studiów podyplomowych „Technologia piwowarstwa”, ale druga i trzecia były inne – startowały w nich piwa uwarzone przez browary, w których pracują studenci (lub absolwenci) Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oraz piwa domowe również uwarzone przez studentów (lub absolwentów) UPWr.

Wyczucie trendów

– Zmieniliśmy kategorie. Z jednej strony nie chcieliśmy zawężać możliwości startu, ale z drugiej – w najlepszych browarach nie tylko Dolnego Śląska pracują nasi absolwenci i to jest nasza najlepsza rekomendacja i wizytówka studiów – mówi prof. Joanna Kawa-Rygielska, kierownik Katedry Technologii Fermentacji i Zbóż Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która o piwie wie wszystko, od lat współpracuje z browarami, a przede wszystkim wymyśliła i zorganizowała studia podyplomowe „Technologia piwowarstwa”, które odniosły spektakularny sukces.

– Te studia były i są odpowiedzią na rewolucję piwną, która zaczęła się w Stanach Zjednoczonych i stamtąd przywędrowała do Europy, a więc i do Polski. Od ponad 15 lat widzimy zmianę trendów w piwowarstwie, otwarcie na poszukiwania nowych smaków. Powstają nowe, rzemieślnicze browary. Piwo kraftowe stało się synonimem stylu życia, który nie oznacza promocji picia alkoholu, ale opiera się na kreatywności, nowoczesnym spojrzeniu na tradycję. W tym stylu chodzi o smakowanie, a nie tracenie głowy – uśmiecha się prof. Kawa-Rygielska, która do jury konkursu zaprosiła wiele znamienitych postaci ze świata piwowarów i browarników.

Rektor UPWr prof. Jarosław Bosy witając gości, podkreślił, że Akademia Dobrego Piwa to jeden z elementów budowy najlepszych standardów, również w kształceniu kadry dla browarnict
Rektor UPWr prof. Jarosław Bosy witając gości, podkreślił, że Akademia Dobrego Piwa to jeden z elementów budowy najlepszych standardów, również w kształceniu kadry dla browarnictwa
fot. Tomasz Lewandowski

Otwierając galę Akademii Dobrego Piwa rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy podkreślił, że ADP to wkład nie tyle w dobre, ile w najlepsze praktyki. I przypomniał, że to właśnie UPWr jest uczelnią, która jako pierwsza w Polsce uruchomiła studia podyplomowe dla piwowarów. I ci najlepsi, nie tylko na na Dolnym Śląsku, to wychowankowie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kapituła sędziowska

Przewodniczącym Kapituły Sędziowskiej Akademii jest Rafał Kowalczyk, ekspert sensorycznej oceny piwa, który od ponad 15 lat jest jurorem w międzynarodowych konkursach piw. Uczestniczył m.in. w World Beer Cup (USA), Great American Beer Festival (USA), International Beer Cup (Japonia), Brussels Beer Challange (Belgia). To współorganizator i szef jury polskiego profesjonalnego konkursu piw – Golden Beer Poland, obecnie GoodBeer. Rafał Kowalczyk jest także właścicielem marki JABEERWOCKY – browaru i pubu, gdzie można poznać rozmaite gatunki piwa i dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze złotego trunku. Doradca przy projektach marketingowych: Grupa Żywiec, Carlsberg, Kompania Piwowarska oraz wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od lat prowadzi pogadanki i spotkania integracyjne dla firm i pasjonatów piwa.

Sukcs ADP to również zasługa sędziów. Kapitule przewodniczy Rafał Kowalczyk, międzynarodowy sędzia z ponad 15-letnim doświadczeniem. Ekspertów do współpracy zaprosiła prof. Joanna Kawa-Rygielska
Sukcs ADP to również zasługa sędziów. Kapitule przewodniczy Rafał Kowalczyk, międzynarodowy sędzia z ponad 15-letnim doświadczeniem. Ekspertów do współpracy zaprosiła prof. Joanna Kawa-Rygielska
fot. Tomasz Lewandowski

Maja Drab od wielu lat prowadzi panel degustacyjny, szkoląc przez lata rzesze pasjonatów piwa, zajmuje się nie tylko oceną lagerów, ale i także piw owocowych wliczając w to piwa bezalkoholowe. Przez lata prowadziła szkolenia sensoryczne, na co dzień ocenia jakość piw KP oraz regularnie bierze udział w sesjach Panelu Degustacyjnego w Pilznie. Jest absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i podobnie jak Rafał Kowalczyk wykładowca studiów podyplomowych z Technologii piwowarstwa na UPWr.

Absolwentem UPWr i wykładowca na tych samych studiach jest kolejny juror – Mateusz Gulej, a Krzysztof Lechowski to były prezes Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, polski i międzynarodowy sędzia piwny, współtwórca systemu certyfikacji sędziów piwnych, wykładowca szkoleń sensorycznych. Michał Saks jest współzałożycielem i głównym piwowarem AleBrowaru, pierwszego polskiego browaru notowanego w 100 najlepszych browarów na świecie według prestiżowego portalu RateBeer. Przygodę z piwem zaczynał jako piwowar domowy, potem główny piwowar browaru restauracyjnego w Gdańsku. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych piwowarów na polskiej scenie piwa rzemieślniczego.

Kolejny juror to Łukasz Szwed. On również jest absolwent UPWr, doktoryzował się w dziedzinie technologii żywności i żywienia człowieka – specjalizacja technologia fermentacji. Łukasz Szwed to także uruchamiający i były główny piwowar w Hotelu i Browarze Jamrozowa Polana oraz Browarze Złoty Pies, był też kierownikiem warzelni w Browarach Regionalnych Wąsosz i wielokrotnym medalistą Konkursu Piw Rzemieślniczy oraz World Beer Awards i Good Beer.

Adam Głowacki na co dzień pracuje w Katedrze Technologii Fermentacji i Zbóż UPWr, jest pasjonatem piwowarstwa z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w browarze, a naukowo zajmuje się głównie mikrobiologicznymi aspektami napojów fermentowanych i użyciem niekonwencjonalnych drobnoustrojów w produkcji piwa. Rajmund Komosiński to prezes Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oddziału wrocławskiego, a Przemysław Leszczyński to nie tylko piwowar domowy, ale i piwowar zawodowy – od 2014 r. To współzałożyciel wrocławskiego Browaru Profesja oraz jego główny technolog. Obecnie jest współwłaścicielem i głównym technologiem Browaru Miastolas, ale także kolejny wykładowca UPWr.

Najlepsi z najlepszych

Rafał Kowalczyk, zanim razem z rektorem Jarosławem Bosym wręczył wyróżnienia, certyfikaty i statuetki, przyznał, że tegoroczny poziom konkursu był bardzo wysoki (samych browarów zgłosiło się ponad 80 z całej Polski). A zdobywcy pierwszych miejsc dziękowali swoim bliskim za cierpliwość (jak Rafał Trzeciakowski żonie) i współpracownikom za zaangażowanie (jak Robert Palka z browaru Piwo z Żuka). Zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii studenckiej (Krzysztof Warachim i Michał Descours) przyznali, że na naukę nigdy nie jest za późno i właśnie zaczynają zastanawiać się nad kolejnymi studiami podyplomowymi.

Zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii studenckiej to Krzysztof Warachim i Michał Descours, którzy ze śmiechem przyznali, że warto studiować nie patrząc na wiek studenta
Zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii studenckiej to Krzysztof Warachim i Michał Descours, którzy ze śmiechem przyznali, że warto studiować nie patrząc na wiek studenta
fot. Tomasz Lewandowski

W tegorocznej edycji Akademii Dobrego Piwa jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia, choć obrady były trudne, a zgłoszeń wiele.
W kategorii piwa uwarzone przez słuchaczy i absolwentów studiów podyplomowych „Technologia piwowarstwa” w ramach warsztatów piwowarskich miejsce pierwsze zajęli Krzysztof Warachim i Michał Descours za piwo Classic Rauchbier, drugie – Mateusz Jasiński i Igor Kwiatkowski za Belgian Witbier z limonką kaffir, trzecie – Wojciech Chrąchol za Dry Stout. Wyróżnienie jurorzy przyznali Piotrowi Gabrychowi za jego APA (z dodatkiem Incognito).

W kategorii piwa w stylu dowolnym uwarzone przez piwowarów domowych pierwsze miejsce zajął Rafał Trzeciakowski i jego piwo Po-rzecz-kah (Fruit beer, piwo uwarzone przy użyciu drożdży zakwaszających brzeczke – Philly Sour, z dodatkiem soli, kolendry i pulpy z czarnej porzeczki). Drugie miejsce zdobył Tomasz Salwa i jego USA Wheat, a trzecie – Piotr Wnuk za Fruit Pale Ale (piwo owocowe z dodatkiem koncentratu mango-marakuja). Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Kamila Mazur za piwo Czarna Jagoda z dodatkiem soku z owoców jagody kamczackiej.

W kategorii piwa w stylach klasycznych uwarzone przez browary pierwsze miejsce zajął browar Piwo z Żuka i Robert Palka z Black Fish, czyli bałtyckim porterem, drugie Browar Wieżyca za Ciemne (Schwarz Bier), a trzecie Beverage Brewing za piwo Kozioł Zbąszyński (Dunkles Bock). Wyróżnienie w tej kategorii przyznano browarowi Cześć Brat za piwo Italiano Vero (Mixed-Style Beer).

Rodzinne zdjęcie zwycięzców, wyróżnionych i sędziów oceniających piwa zgłoszonego do konkursu ADP
Rodzinne zdjęcie zwycięzców, wyróżnionych i sędziów oceniających piwa zgłoszonego do konkursu ADP
fot. Tomasz Lewandowski

W kategorii piwa w stylach nowofalowych uwarzone przez browary pierwsze miejsce zajął Browar Kraft Daily i jego Funny Hazy Wheat IPA, drugie Browar Kazimierz i piwo Mustafa (Coffee Milk Stout, czyli piwo z dodatkiem kawy i laktozy), a trzecie browar Piwo z Żuka i jego Lawendowy Płyn Hamulcowy (z dodatkiem syropu z kwiatów lawendy).

W ostatniej, piątej kategorii piwa bezalkoholowe uwarzone przez browary – jak podkreślił Rafał Kowalczyk, bardzo trudnej – pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie zajął Browar Wielka Sowa i jego piwo Bezalkoholowe Hazy IPA, a trzecie Browar Stu Mostów i WRCLW Bezalkoholowe IPA.

Powrót
26.06.2023
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg