Agata Skubisz dba o to, by na uczelni było zielono

Na korytarzach między budynkami Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt od kilku lat przybywa zieleni. Za te piękne rośliny odpowiedzialna jest Agata Skubisz, której największą pasją są kwiaty.

Agata Skubisz z Centrum Zarządzania Budynkami pracuje jako portierka w budynku Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. Ale to nie jej jedyna praca – prowadzi równolegle swój własny projekt. Jest odpowiedzialna za zazielenienie korytarzy między budynkami różnej maści roślinami i kwiatami. Mówiąc krótko, dba o to, żeby na WBiHZ było pięknie.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu Agata Skubisz pracuje już od 25 lat. Pracowała tu również jej mama – to po niej odziedziczyła miłość do kwiatów.

kwiatki
fot. Tomasz Lewandowski

– Kwiaty to moje hobby, kocham je i rozmawiam z nimi. To chyba sekret tego, że tak ładnie rosną – śmieje się pani Agata, oprowadzając nas i pokazując nam swoje zielone „dzieci”. Jeszcze kilka lat temu roślin było kilka, a parapety świeciły pustką. Dziś są o krok od uginania się pod ilością zieleni jaka na nich gości. Jako, że kwiaty to pasja pani Agaty, to postanowiła upiększyć korytarze wydziału, na którym pracuje, tak jak upiększa wnętrze swojego mieszkania.

I tak od kilku lat przynosi rośliny lub zbiera je od osób, które chcą się ich pozbyć. Przesadza je, robi szczepki, leczy te, które wydawały się być nie do odratowania. Ma świetną rękę do roślin, dużo o nich czyta i ma na ich temat ogromną wiedzę. – Nie sztuką jest kwiaty kupić, a wyhodować i o nie dbać – podkreśla, dodając, że nigdy kwiatów nie wyrzuca. Zawsze stara się im dać drugie życie.

kwiatki
fot. Tomasz Lewandowski

Oglądając ciężką pracę pani Agaty mijamy innych pracowników wydziału. Wszyscy uśmiechają się na widok portierki i z szerokim uśmiechem mówią jej dzień dobry. Niektórzy zatrzymują się żeby chwile porozmawiać – o roślinach i nie tylko. Dla innych pracowników na ladzie leżą przygotowane szczepki i czekają na odbiór. Pani Agata dba żeby zielono było także w biurach i domach kolegów i koleżanek z pracy.

Nie jest to jednak najłatwiejsze zadanie. Podlanie i zaopiekowanie się tyloma roślinami zajmuje pani Agacie wiele godzin (więc wolontariusze z WBiHZ-u mile widziani w dni, w które pani Skubisz nie pracuje!). – Choć jest to czasochłonne, to daje ogromną satysfakcję i cieszy oko – przyznaje Agata Skubisz.

Następnym razem będąc na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt warto więc zwrócić uwagę na piękne kwiaty, które uprawia pani Agata. Przy odrobinie szczęścia może dostaniecie szczepkę, tak jak my!

is

17.07.2023