eu_green_logo_szare.png

Aktualności

30 lat współpracy UPWr z Chinami – perspektywy rozwoju

Władze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w czasie ostatniej wizyty w Chinach rozmawiały nie tylko o poszerzeniu współpracy z uczelnią w Changshy, ale również z uniwersytetem Minzu w Pekinie.

Od 30 lat w Chinach następuje dynamiczny proces zmian gospodarczych, społecznych i edukacyjnych. W zakresie edukacji przyjęto założenie zmian z kraju o największej liczbie ludności na kraj o największych zasobach ludzkich. Podczas wizyty rektora Tadeusza Trziszki i delegacji UPWr w Chinach odbyło się kilka spotkań oficjalnych i roboczych w trzech ośrodkach.

W Pekinie na Minzu University of China (MUC) zostało zorganizowane oficjalne spotkanie z udziałem wiceprezydent Song Min, zastępcą dyrektora ds. współpracy z zagranicą Ying Zhang i prodziekanem Janxin Xia z Wydziału Nauk o Życiu i Środowisku. Prezydent przedstawiła strukturę uczelni i jej pozycje w chińskim systemie. Na ponad 2000 uczelni w Chinach MUC jest w grupie uczelni objętych specjalnym dofinansowaniem w ramach projektu 211.  O ogromie chińskiego systemu edukacyjnego świadczą liczby: w 2015 roku w Kraju Środka działało 2560 instytucji prowadzących edukację na poziomie wyższym, z czego 1219 to uniwersytety, 275 niezależne koledże i 1341 koledży zawodowych.

chiny6

W Pekinie rektor Tadeusz Trziszka i prorektor Józef Sowiński
spotkali się władzami uniwersytetu Minzu
fot. Wikipedia

Wiceprezydent Song Min przedstawiła bliżej rządowy projekt 211, dotyczący priorytetowego dofinansowania wiodących uniwersytetów, prowadzących badania i kształcących w kluczowych dla rozwoju gospodarki obszarach. Omówiła również główne obszary działalności uniwersytetu i jego strukturę: to 23 koledży oferujących 64 kierunki studiów licencjackich, 140 magisterskich i 40 studiów doktorskich.

Podczas spotkania rektor Tadeusz Trziszka przedstawił gospodarzom dorobek i perspektywy rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego – ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z regionem. Duże zainteresowanie wzbudziła idea Zielonej Doliny i założeń tego programu. W dyskusji prezydent MUC podkreśliła, że zdrowa żywność, w tym żywność funkcjonalna, jest również w obszarze zainteresowań badawczych uczelni chińskich. Zaprezentowana też została oferta edukacyjna UPWr z naciskiem na te kierunki, na których mogą być prowadzone studia polsko-chińskie. Podczas dyskusji rektor naszej uczelni zaprosił przedstawicieli władz MUC do odwiedzenia Polski i Uniwersytetu Przyrodniczego.

W drugiej części wizyty zaprezentowane badania prowadzone w zespole prof. Janxin Xia, które mogą być podstawą do zacieśnienia współpracy naukowej chińsko-polskiej, a których zakres tematyczny pokrywa się z badaniami prowadzonymi w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instytucie Budownictwa UPWr – dobrym przykładem współpracy prof. Jerzego Soboty i dr hab. inż. Tomasza Tymińskiego jest wspólny wniosek złożony do komisji rządowej Polski i Chin na realizację projektu dotyczącego przepławek dla ryb.

Kolejnym punktem wizyty delegacji UPWr był Hunan Agricultural University (HUA), gdzie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów studentom chińskim i polskim studiującym w ramach podwójnych studiów na kierunku Architektura Krajobrazu na specjalności Chinese and Polish Traditions in Shaping of Landscape. Wręczenie dyplomów poprzedziło podpisanie listu intencyjnego rozszerzającego współpracę edukacyjną w zakresie podwójnego dyplomowania na kierunki ogrodnictwo i zootechnika. Szczegółowe porozumienie zostanie podpisane przez właściwych dziekanów podczas kolejnej zaplanowanej wizyty w październiku 2017 roku.

chiny_absolutorium2

Uroczystość wręczenia dyplomów dla absolwentów polsko-chińskich studiów
z architektury krajobrazu miała wyjątkową oprawę
fot. HUA

Po uroczystości odbyło się spotkanie z prezydentem HUA profesorem Fu Shaohui, wiceprezydentem Zou Dongshengiem i zarządem uczelni. Wiceprezydent przedstawił podstawowe informacje o Uniwersytecie w Changshy. Hunan Agricultural University jest regionalną, wiodącą uczelnią podległą Ministerstwu Rolnictwa Republiki Chińskiej. HUA została wybrana jako jednostka badawcza w programie rozwoju obszarów wiejskich. W uczelni wydzielonych jest 20 wydziałów. Kształcenie jest prowadzone w 18 dyscyplinach, w tym cztery dyscypliny (rolnictwo, ogrodnictwo, zasoby rolnicze i  środowisko oraz zootechnika) zostały sklasyfikowane w grupie 10 najlepszych w kraju. Po prezentacji uniwersytetu w Changshy rektor Tadeusz Trziszka i prorektor Józef Sowiński przybliżyli gościom spotkania naszą uczelnię oraz ofertę rozszerzenia współpracy. W dyskusji oprócz współpracy w obszarze edukacji i podwójnego dyplomowania była omawiana możliwość współpracy naukowej opartej na wymianie doktorantów i młodych pracowników nauki.

chiny2_1

Podczas wizyty na uniwersytecie w Changshy rozmawiano o zacieśnianiu współpracy
fot. HUA

W kolejnym dniu miały miejsce spotkania z polskimi absolwentkami studiów chińsko-polskich, które podkreślały, że zdobyte doświadczenia będą miały wpływ na ich dalszy rozwój zawodowy. W trakcie rozmowy w dyskusji zwracano uwagę nie tylko na program i umiejętności, ale też na międzykulturowy aspekt takiej formy studiów. Omawiano również problemy i różnice wynikające z funkcjonowania w różnych systemach edukacyjnych.

Kolejne trzy spotkania robocze odbyły się w trzech jednostkach Uniwersytetu: na Wydziale Ogrodniczym, Nauk o Żywności i Technologii oraz Zootechniki. Na każdym wydziale gospodarze przybliżyli działalność i specyfikę badań prowadzonych na Uniwersytecie Rolniczym w Changshy, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów współpracy. Zaprezentowany zakres badań był bardzo styczny z działaniami badawczymi prowadzonymi na UPWr. Tematyka projektów badawczych pokrywała się z badaniami prowadzonymi na naszej uczelni. Obydwie strony wyraziły gotowość rozszerzenia współpracy i nadanie jej również charakteru naukowego.

chiny5

Z chińskimi gospodarzami rozmawiano nie tylko o wspólnych studiach magisterskich,
ale również o wymianie doktorantów i młodych pracowników naukowych
fot. HUA

Na Wydziale Ogrodniczym oprócz dyskusji skoncentrowanej na wymianie naukowej przedstawiono propozycję współpracy pomiędzy miastami Changshą i Wrocławiem. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel miasta, który przekazał rektorowi Trziszce specjalnie przygotowane opracowanie z intencją przekazania władzom Wrocławia. W podsumowaniu jego autorzy powołują się na 30-letnią współpracę pomiędzy uczelniami, będącą dobrą podstawą do rozszerzenia w ramach współpracy pomiędzy miastami partnerskimi.

Changsha Research Institute of Mining and Metallurgy (CRIMM) był kolejnym punktem wizyty delegacji UPWr. Od współpracy z instytutem rozpoczęła się obecność wcześniej Akademii Rolniczej a obecnie UPWr w Chinach, co podkreślił prowadzący zebranie szczególnie gorąco witając prof. Jerzego Sobotę. Przyznanie stypendium i wyjazd prof. Soboty na staż do instytutu w celu prowadzenia badań nad hydrotransportem, a także podtrzymanie kontaktów i ich rozszerzanie zapewniły UPWr pozycję lidera we współpracy chińsko-polskiej.

chiny1_1

Gospodarze podkreślali, że współpraca naszej uczelni z chińskim partnerem
to m.in. efekt działań prof. Jerzego Soboty
fot. HUA

Po zaprezentowaniu zakresu badań instytutu w obszarze wydobycia konkrecji metalicznych zawierających metale ziem rzadkich prof. Tadeusz Trziszka zaprezentował strukturę naszej uczelni i propozycje rozszerzenia współpracy. W dyskusji ważny element stanowiły zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz utworzenie Międzynarodowego Centrum Badawczego, ze wsparciem obu rządów.

js

Powrót
17.07.2017
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg