10. urodziny basenu UPWr

15 lutego 2006 roku, w środę uroczyście otworzono świeżo wybudowaną krytą pływalnię Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – jeden z najnowocześniejszych wtedy obiektów w mieście.

Dokładnie 10 lat temu uroczyście otwarto nowy obiekt, jeszcze wtedy, Akademii Rolniczej. Wybudowany za prawie 10 mln zł basen przy ul. Chełmońskiego, połączony z istniejącą wcześniej halą sportową, był wtedy jednym z najnowocześniejszych we Wrocławiu.

Wrocławski oddział „Gazety Wyborczej” chwalił jego rozwiązania konstrukcyjne: – Obiekt został doskonale przystosowany dla niepełnosprawnych: nie ma tu żadnych progów, jest podjazd, specjalna szatnia i toalety, widownia z miejscem na wózki, a nawet podnośnik do opuszczania do wody i koperty wyznaczone na parkingu – pisała wtedy dziennikarka Aneta Augustyn.

otwarcie krytej pływalni 2006 rok akademia rolnicza uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu kanclerz Marian Rybarczyk rektor Michał Mazurkiewicz prof. Tadeusz Szulc marszałek Paweł Wróblewski
fot. archiwum SWFiS

Symbolicznego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali ówczesny rektor prof. Michał Mazurkiewicz, kanclerz Marian Rybarczyk, prof. Tadeusz Szulc i marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski. Obiekt poświęcił kardynał Henryk Gulbinowicz, doktor honoris causa UPWr.

infografika otwarcie krytej pływalni 2006 rok akademia rolnicza uniwersytet przyrodniczy we wrocławi

Pierwszeństwo w korzystaniu z basenu zawsze mieli studenci i pracownicy uczelni, mimo to w ciągu 10 lat z basenu skorzystało także 350 tys. klientów indywidualnych. Zajęcia z nauki i doskonalenia pływania, a także aqua aerobiku prowadzą na nim pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, ale kursy nurkowania czy szkolenia dla ratowników wodnych organizują również firmy prywatne.

Budowa basenu, trwająca niewiele ponad rok, została sfinansowana ze środków uczelni, Ministerstwa Edukacji i Nauki (dziś Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

fot. Marek Lorenc
fot. Marek Lorenc
fot. archiwum SWFiS

***

Z okazji dziesiątej rocznicy otwarcia pływalni pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zapraszają pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do bezpłatnego skorzystania z basenu i konsultacji z technik pływackich.

15.02.2016
wydarzenia