eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Za nami X Szalona Studencka Noc Naukowa

Po kilkuletniej przerwie Szalona Studencka Noc Naukowa wróciła ze zdwojoną siłą. Były pokazy kół naukowych, wykład z gościem specjalnym, konkursy i wiele innych atrakcji.

Wczorajszy wieczór przyniósł obecnym niezwykłą dawkę wiedzy i zabawy. Już na samym wejściu uczestników czekały stoiska kół naukowych z różnorodnymi pokazami i ciekawostkami.

SKN Antropologów Juvenis zaprezentował m.in. czaszki osób chorych na trąd i zmiany, jakie spowodowała ta choroba. U SKN Architektury Krajobrazu studenci mogli sprawdzić się w szkicowaniu i odkryć tajniki tego fascynującego zawodu. SKN Zmiksowani zachwycili kubki smakowe uczestników swoim pokazem gotowania, podczas gdy SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska pokazali m.in., jak zbadać pH gleby i dbać o nasze środowisko.

Piękne i zielone stoisko zaprezentowało z kolei SKN Medyków Roślin „Armillaria". Przebrani za grzybki, opowiadali o chorobach roślin, wywoływanych m.in. przez grzyby – wiedzieliście, że jest coś takiego jak „rak ziemniaka"? 

l1160567_kopia.jpg
SKN Medyków Roślin „Armillaria"
fot. Tomasz Lewandowski


Wśród kół naukowych znalazły się także ekipy z Politechniki Wrocławskiej. SKN MOS znany z Projektu P.I.W.O., zaoferował uczestnikom możliwość zobaczenia projektu w miniaturze na replice akademika, a Projekt Scorpio zaskoczył wszystkich swoim kosmicznym pokazem. Projekt Scorpio zajmuje się rozwijaniem serii studenckich łazików Scorpio, które odnoszą sukcesy na zawodach z serii Rover Challenge na całym świecie. Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się również warsztaty z szycia chirurgicznego, prowadzone przez SKN Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej UMW. 

Uczestnicy Szalonej Studenckiej Nocy Naukowej mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie „1 z 10". Podczas kilkuetapowej rywalizacji wyłoniono troje zwycięzców.

Wydarzenie uświetnił Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok". Zespół, działający od prawie 50 lat na UPWr, zaprezentował polskie tańce ludowe.

l1160841.jpg
Projekt Scorpio i fantastyczny łazik
fot. Tomasz Lewandowski

Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów był spotkanie z gościem specjalnym – Katarzyną Wągrowską, autorką popularnego bloga Ograniczam się oraz książki „Życie zero waste". Jej praktyczne wskazówki dotyczące ekologicznego stylu życia pobudziły do refleksji nad wpływem codziennych wyborów na otaczający nas świat.

Następnie odbyły się wykłady naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dr inż. Kinga Pilarska-Dudziak, specjalistka od roślinnych kultur in vitro, odpowiadała m.in. o tym, czy rośliny mają pamięć i inteligencję, czym zajmuje się epigenetyka i czy kultury in vitro roślin uratują świat.

Z kolei dr Grzegorz Apoznański, ekspert w dziedzinie zoologii, ekologii i chiropterologii, dał wykład pt. „Paradoks igloo, czyli dlaczego globalne ocieplenie nazywamy zmianą klimatu".

l1160911.jpg
Koła naukowe prezentowały się w holu CDN-u
fot. Tomasz Lewandowski

Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, bo przecież nauka to nie tylko ciężka praca, ale także chwile relaksu i dobrej zabawy przy pysznych słodkościach.

Szalona Studencka Noc Naukowa, była przede wszystkim doskonałą szansą na integrację i poznawanie nowych, inspirujących osób. 

Organizatorami imprezy byli SKN BIOSUS , SKN Gallus, SKN Genetyków i Hodowców Roślin, SKN Żywienia Zwierząt.

Powrót
12.04.2024
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg