eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Rusza XV edycja akcji DKMS na UPWr „HELPERS’ GENERATION”

Już 15 kwietnia rusza akcja rejestracji potencjalnych dawców na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, organizowana w ramach Fundacji DKMS. Misja fundacji – znalezienie dawcy dla każdego pacjenta chorującego na nowotwór krwi, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych – realizowana jest w dużej mierze przez inicjatywy lokalne, takie jak ta na uczelni.

Fundacja DKMS powstała z potrzeby walki z nowotworami krwi, takimi jak białaczka. Od momentu powstania, organizacja rozszerzyła działalność na kilka krajów, tworząc międzynarodową sieć, która wspiera pacjentów na całym świecie. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku i jest największym ośrodkiem dawców szpiku w kraju.

Zarejestrowanych w Fundacji DKMS w Polsce, potencjalnych dawców szpiku, jest ponad 2 223 211. A osób, które oddały swoje krwiotwórcze komórki macierzyste potrzebującym pacjentom, już ponad 13 tysięcy.

W Polsce, co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Michalina
Michalina Majewska jest liderką wolontariuszy DKMS na UPWr
fot. archiwum prywatne

Jednak aż co piąty polski pacjent nie może znaleźć dawcy, dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby, gotowe do pomocy.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, Fundacja DKMS nieustannie poszukuje nowych dawców, aby zwiększyć szansę na znalezienie genetycznego bliźniaka dla pacjentów oczekujących na transplantację.

Akcja na UPWr

Od 15 kwietnia studenci oraz pracownicy uczelni będą mieli możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. Jak podkreśla studentka biologii Michalina Majewska, liderka wolontariuszy na UPWr, akcja ta jest nie tylko szansą na uratowanie życia, ale również okazją do edukacji i zwiększenia świadomości na temat donacji i transplantacji szpiku.

– Proces rejestracji jest prosty i dostępny dla każdego w wieku 18-55 lat. Po wstępnym wywiadzie wykluczającym ewentualne przeciwwskazania, kandydaci na dawców wypełniają formularz i przystępują do bezbolesnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzków. To umożliwia identyfikację potencjalnych dawców i jest kluczowym krokiem w procesie dopasowywania dawców i biorców – tłumaczy Michalina.

Fundacja DKMS działa na polskich uczelniach już 10 lat. Do tej pory przeprowadzone zostało 1626 akcji, zarejestrowało się 162 977 dawców, a materiał do przeszczepu oddało 1480 dawców faktycznych.

Krzysztof
Krzysztof współorganizuje z Michaliną akcję DKMS na UPWr
fot. archiwum prywatne

– Od początku działalności DKMS na UPWr do bazy zarejestrowało się 2375 osób, z czego 262 osoby tylko w zeszłym semestrze. Bardzo się cieszymy, że udało się tyle osób zachęcić do udziału w akcji. To wszystko dzięki naszym wolontariuszom, których w tym roku mamy około siedemdziesięciu. Aż serce rośnie, jak o tym mówię, bo naprawdę bardzo się poświęcają dla sprawy i ten wynik mamy wyłącznie dzięki nim – podkreśla studentka, która w tym roku, wraz z Krzysztofem Kupczakiem, została liderką akcji i razem organizują rejestrację. Wspólnie przeszli wymagane szkolenia, załatwiali wszystkie zgody na uczelni i szukali wolontariuszy. 

Kto może zostać dawcą szpiku?

  • Osoba świadoma swojej decyzji
  • Udzielająca zgody na pobranie komórek macierzystych lub szpiku
  • O wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI
  • W przedziale wiekowym 18-55 lat
  • Mieszkająca na stałe na terenie Polski
  • Po raz pierwszy rejestrująca się jako potencjalny dawca
  • O dobrym ogólnym stanie zdrowia

Jak wygląda procedura?

– Po zarejestrowaniu w bazie jako potencjalny dawca szpiku następuje badanie materiału genetycznego oraz umieszczenie danych i wyników w rejestrach krajowym i międzynarodowych. Jeżeli system sparuje dawcę z biorcą, DKMS kontaktuje się z tą osobą i przeprowadzone zostają badania wstępne. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo i dawca zgodzi się na oddanie materiału, to następuje pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych lub szpiku od zdrowego dawcy. Metody pobrania są dwie: z krwi lub z talerza kości biodrowej – tłumaczy Michalina.

Pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi odwodowej stanowi 90% przypadków pobrań. Pobieranie szpiku z kości biodrowej stanowi więc zaledwie 10% przypadków, choć dawca powinien przygotowany być na obie metody. Szpik regeneruje się w organizmie dawcy do 2 tygodni po pobraniu.

Ważne informacje dla dawcy:

  • Na czas badań wstępnych, pobrania i na rok po pobraniu dawca jest ubezpieczony na kwotę 150 tys. euro.
  • Dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z rejestracją w bazie potencjalnych dawców szpiku i pobraniem krwiotwórczych komórek macierzystych.
  • Na czas badań wstępnych i pobrania przysługują dawcy dni wolne od szkoły i pracy.
  • Niezależnie od zastosowanej metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, stan zdrowia naszych dawców jest monitorowany.
  • Każdemu dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu“ lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu“

Więcej informacji o akcji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

Powrót
10.04.2024
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg