eu_green_logo_szare.png

Wydarzenia

Wykład „Czy i jak estrogeny są zaangażowane w powstawanie wnętrostwa? Badania na poziomie komórkowym i molekularnym u konia i psa”

Data: 13.12.2021
Miejsce wydarzenia: ON-LINE
Godzina: 10:00 - 11:00
Organizator: Towarzystwo Biologii Rozrodu, Oddział Wrocławski
Kategoria: Wykład
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Logo TBR

Wrocławski Oddział Towarzystwa Biologii Rozrodu
zaprasza pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na wykład online:

Czy i jak estrogeny są zaangażowane w powstawanie wnętrostwa? Badania na poziomie komórkowym i molekularnym u konia i psa”

Wykład wygłosi
Prof. dr hab. Małgorzata Kotula-Balak
z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UR-UJ
(Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie)
 

Wykład odbędzie się 13 grudnia 2021 r. (poniedziałek) o godzinie 10:00.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA PLATFORMIE MEET


Z poważaniem,
Zarząd wrocławskiego oddziału TBR


Małgorzata Kotula-Balak

Prof. Małgorzata Kotula-Balak jest cenionym w andrologii weterynaryjnej naukowcem. Jej badania opublikowane zostały w 77 oryginalnych artykułach naukowych z bazy JCR i 8 rozdziałach książkowych. Badania realizowane były w ramach finansowań z NCN z użyciem tkanek zwierzęcych modeli badawczych: m.in. unikalnych (nornica ruda, nutria, żubr) oraz wciąż słabo poznanych (ogier, knur, pies). Prace badawcze prowadzone były z użyciem systemów in vivo (włączając ex vivo) i in vitro oraz nowoczesnych technik, takich jak sekwencjonowanie nowej generacji (NGS), zastosowania skaningowej mikroskopii elektronowej i technik epigenetycznych w tkance gonady męskiej.

Do osiągnięć naukowych Pani Profesor należą m.in. pionierskie odkrycia obecności i roli syntazy estrogenowej w gonadach zwierząt sezonowych, nieklasycznych receptorów estrogenowych: pokrewnych receptorom estrogenowym (ERR) i błonowego receptora estrogenowego (GPER) w gonadach zwierząt laboratoryjnych, gospodarskich i człowieka z nowotworem komórek Leydiga, a także komórek regulatorowych (telocytów) w gonadach gryzoni.

Zainteresowania kliniczne i badawcze prof. Kotuli-Balak to hormonalna regulacja funkcji męskiego układu rozrodczego zwierząt i człowieka ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania komórek Leydiga i tkanki interstycjalnej gonady oraz sygnalizacji estrogenowej.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png