eu_green_logo_szare.png

Wydarzenia

Seminarium Naukowe IGG - dr Maja Iliewa, IGG UPWr

Data: 30.03.2023
Miejsce wydarzenia: Biblioteka instytutu (sala 100G) oraz platforma Zoom
Godzina: 09:00 - 10:00
Organizator: Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Kategoria: Webinarium, Wykład
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Serdecznie zapraszamy na seminaria naukowe w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023. Prezentacje będą odbywać się hybrydowo w bibliotece instytutowej (sala 100G) oraz z wykorzystaniem platformy Zoom.

Podczas seminarium będziemy mieli okazję wysłuchać dr Mayi Ilieva (Instytut Geodezji i Geoinformatyki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, UPWr), która opowie o „Modelowaniu źródeł osiadania terenu w podziemnych obszarach górniczych na podstawie pomiarów InSAR".

Aby dołączyć do spotkania w systemie Zoom proszę skorzystać z linku:

https://upwr-edu-pl.zoom.us/j/ 8114270260?pwd= TURyeE41ZW5NWExhREdHaDJHMGVwZz 09
Meeting ID:  811 427 0260
Passcode: igig

Modelowanie źródeł osiadania terenu w podziemnych obszarach górniczych na podstawie pomiarów InSAR
Maja Iliewa

Klasyczne podejście, szeroko stosowane w Polsce i na świecie, do prognozowania odpowiedzi terenu na podziemne roboty górnicze opiera się na sformułowaniu Knothe-Budryka (1953) teorii wpływów integracji geometrycznej. Do oszacowania przewidywanych obniżeń terenu według tej metody potrzebna jest wcześniejsza wiedza o wielkości, kształcie i głębokości eksploatacji, a także o zasięgu i skali obszaru obniżeń. W przypadku obszarów badań, gdzie informacja o geometrii eksploatacji nie jest dostępna, można uwzględnić przybliżenie źródła przemieszczeń. Interferometria satelitarna z radarem z syntetyczną aperturą (InSAR) dostarcza użytecznego narzędzia do detekcji zmian o pokryciu powierzchniowym i znacznej częstotliwości - 11-12 dni, a nawet sześć dni dla danych z konstelacji satelitów Sentinel-1A i B. Ten szczegółowy, w czasie i przestrzeni, obraz deformacji powierzchni może być wykorzystany do modelowania jej źródła poprzez zastosowanie definicji Okady (1985) dla wewnętrznego przemieszczenia w sprężystej półprzestrzeni. Istnieją dobrze udokumentowane różne przypadki zastosowania modelu Okady do opisu uskokowych źródeł naturalnych trzęsień ziemi. Niektórzy autorzy badali możliwości zastosowania teorii Okady do opisu deformacji związanych z punktowymi lub ograniczonymi obszarowo źródłami, takimi jak wybuchy wulkanów czy zawały kopalń. Badamy możliwości zdefiniowania kształtu i głębokości zawału odpowiadającego panelowi wydobycia węgla. Takie wyniki dadzą nam postęp w prognozowaniu i przenoszeniu naprężeń.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png