"Oblicza katastrofy" - spotkanie na temat smogu i jakości powietrza w Polsce

Data: 27.04.2021
Miejsce wydarzenia: ON-LINE
Organizator: Wrocławski Dom Literatury, Wydawnictwo Poznańskie
Kontakt: Strona wydarzenia na portalu Facebook https://www.facebook.com/events/3678521548936762
Cena wejścia: Darmowe
Kategoria: Wykład
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Temat smogu wraca niczym bumerang w debacie publicznej jesienią każdego roku, gdy tylko w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy. Ale zanieczyszczenie powietrza to nie tylko niska emisja (czyli dymiące domowe piece), ale także przemysł, transport, wreszcie archaiczny sektor energetyczny, który plasuje nasz kraj na niechlubnej pozycji jednego z największych trucicieli Europy.
Podczas piątego już spotkania w ramach cyklu Oblicza katastrofy weźmiemy na warsztat właśnie złożony temat smogu, przyjrzymy mu się od strony reporterskiej oraz naukowej i postaramy się odpowiedzieć na kilka fundamentalnych pytań, jak chociażby na te, czy w Polsce jesteśmy w stanie ze smogiem sobie poradzić, a jeśli tak, jakie działania powinny zostać podjęte.
Tradycyjnie punktem wyjścia do dyskusji będzie książka. Tym razem zaczniemy od publikacji „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?” Jakuba Chełmińskiego (Wydawnictwo Poznańskie). Poza autorem w Klubie Proza pojawi się prof. Jerzy Zwoździak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, specjalista ds. smogu, który m.in. pracuje przy projektach mających pomóc miastu Wrocław w walce ze smogiem. Rozmowę moderować będzie Arkadiusz Wierzba z Fundacji Ekorozwoju, gdzie pracuje jako edukator przy projektach związanych m.in. z problematyką zmian klimatu.
Kiedy?
Wtorek 27 kwietnia, godz. 19.00
Gdzie obejrzycie rozmowę?
Między innymi na FB WDL i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO oraz na stronie Wydawnictwa Poznańskiego.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png