World Space Week Wrocław
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Eksploracja kosmosu, wielkie wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość, wymagają pracy i współpracy nas wszystkich. W żadnej dziedzinie nauki tak bardzo nie widać, co dało współdziałanie i korzystanie z najlepszych cech kobiet i mężczyzn, jak w kosmonautyce i szeroko pojętej eksploracji kosmosu. NASA, agencja niegdyś bardzo zmaskulinizowana, teraz stawia na bliską współpracę obu płci i chce, by do końca dekady kobiety stanowiły połowę jej pracowników. Ten trend widać na całym świecie. Współdziałanie, szacunek naukowy, wspólny cel – to priorytety tych, którzy przesuwają granice ludzkiej wiedzy.
W trakcie tegorocznego World Space Week pragniemy uhonorować niegdysiejsze ciche bohaterki, a teraz równoprawne uczestniczki polskiego życia naukowego. Kobiety nie obawiające się wyzwań i potrafiące przekraczać granice. Chcemy też pokazać mężczyzn, którzy rozumieją, że tylko razem mamy moc zmieniania świata. W końcu jesteśmy jak dwie nogi jednego człowieka – tylko wspólnie możemy poruszać się, chodzić i biegać.
O wydarzeniu – liczby, historia
World Space Week Wrocław to ogólnopolskie wydarzenie popularyzacyjno-edukacyjne kierowane do szerokiego grona odbiorców, odbywające się we Wrocławiu od roku 2017. Trzy pierwsze edycje miały formułę stacjonarną, z udziałem max. 3 500 uczestników, dwie pozostałe hybrydową – zamkniętą, w których udział wzięło przeszło 10 000 uczestników. Choć wydarzenie wpisuje się w ogólnoświatową inicjatywę World Space Week, organizatorzy mają na nią własny pomysł i co roku dostosowują tematykę do zagadnień aktualnych dla Polski. Formułą stacjonarna, jej złożoność i dostosowanie do szerokiego odbiorcy przyniosły wydarzeniu ogromną popularność i uznanie.
Opis i cele wydarzenia
Szósta edycja World Space Week Wrocław będzie poświęcona zagadnieniom związanym z dorobkiem kobiet w naukach ścisłych i inżynierii. Wydarzenie odbędzie się w stacjonarnej z elementami transmisji.
Termin: 1-2 października 2022 r.
Miejsce: Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, Wrocław
W ciągu dwóch dni konferencji (sobota-niedziela) odbędzie się szereg prelekcji, paneli dyskusyjnych, sesji aktywizujących dla uczestników, a także spotkań w kuluarach.
Powrócimy do stosowanej przez nas w latach wcześniejszych formuły interdyscyplinarności: połączenia konferencji ze strefą rodzinną, spotkaniami autorskimi oraz przestrzenią do nawiązywania kontaktów i współpracy (strefą networkingową).
Celem konferencji jest ukazanie dorobku naukowo-technologicznego Polek i Polaków, inspirując tym samym dziewczęta i chłopców do podjęcia ścieżek kariery w obszarze nauk ścisłych i inżynieryjnych. Wydarzenia towarzyszące mają na celu wzmocnienie przekazu konferencji, a także szerzenie znaczenia i atrakcyjności nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Celem wydarzenia jest ponadto wsparcie procesu tworzenia kadry dla sektora naukowego i technologicznego, szczególnie dynamicznie rozwijającego się sektora kosmicznego w Polsce.
Wydarzenie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, pasjonatów, a także całych rodzin, oraz profesjonalistów. Wstęp wolny, po wcześniejszej rejestracji:
- konferencja: https://app.evenea.pl/event/wsww2022/
- warsztaty dla dzieci i młodzieży: www.worldspaceweek.pl
- warsztaty w strefie networkingowej dla studentów oraz profesjonalistów: www.worldspaceweek.pl
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: dr Aleksandra Bukała (POLSA), dr. Olga Malinkiewicz (Saule Technologies), prof. Agnieszka Zalewska IFJ PAN (była przewodnicząca rady naukowej CERN) - online, prof. Sara Seager (MiT, NASA) - online, prof. Andrzej Dragan, dr Anna Fogtman (ESA), Katarzyna Malinowska (Akademia Leona Koźmińskiego), Wiktor Niedzicki, reprezentacja CBK PAN, dr Anna Chrobry (Airbus) i inni.
Elementy wydarzenia
World Space Week Wrocław będzie składał się z elementów:
- Konferencja popularnonaukowa
Prelekcje niezwykłych kobiet i mężczyzn, którzy tworzą polską i światową naukę i technologie.
Panele dyskusyjne i przestrzeń do rozmowy z publicznością. Powrócimy do stosowanej przez nas w latach wcześniejszych formuły dyżuru gości specjalnych - czasu zarezerwowanego wyłącznie na swobodne rozmowy z uczestnikami. - Strefa networkingowa
Przestrzeń integracyjna dla doświadczonych naukowców, inżynierów, specjalistów oraz młodych naukowców, studentów, czy uczniów. Sekwencyjnie na małej scenie będą występować reprezentanci instytutów naukowych, firm technologicznych oraz kół studenckich i naukowych drużyn szkolnych. W trefie tej odbędzie się ponadto szereg paneli dyskusyjnych, szkoleń i sesji mentorskich prowadzonych przez najwybitniejszych specjalistów w kraju.
W przestrzeni tej będzie odbywała się aktywna integracja doświadczonych środowisk z początkującymi, dając obydwu szansę do wspólnego rozwoju i współpracy. - Strefa warsztatowo-pokazowa
Strefa rodzinna złożona ze stanowisk warsztatowych i pokazowych instytucji, kół studenckich, wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, firm warsztatowych oraz NGO. W strefie tej dzieci i rodzice będą mogli odkrywać tajniki nauki, doświadczać i majsterkować. Będzie można także spotkać się z autorami popularnych książek dla dzieci i dorosłych.
Organizatorzy, współorganizatorzy i partnerzy:
- Stowarzyszenie WroSpace
- Polska Agencja Kosmiczna
- Fundacja Empiria i Wiedza
- Bank Gospodarstwa Krajowego
- Fundacja BOŚ
- Gmina Wrocław
- Centrum Badań Kosmicznych PAN
- ESERO PL
- Centrum Nauki Kopernik
- Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.