eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Zielone pojęcie, czyli co słychać w podcastach UPWr

Podcasty nagrywane z badaczami z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w cyklu „Mamy zielone pojęcie” poruszają różne tematy: suszę, zdrowe żywienie, behawior zwierząt, znaczenie owadów (również w kuchni), ale też stawiają pytania o granice nauki. Kolejna edycja ruszy wraz z początkiem roku akademickiego.

Za nami już trzy edycje podcastów z cyklu „Mamy zielone pojęcie”. Zapraszani do udziału w nagraniach naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poruszyli w nich wiele, bardzo różnych, tematów i problemów. Prof. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak i prof. Szymon Szewrański w pierwszym podcaście odpowiadali na pytanie, czy woda jest dobrem, czy towarem? Prof. Barbara Król i prof. Piotr Sławuta mówili o najczęstszych błędach w żywieniu zwierząt, a żywieniu człowieka dyskutowaliśmy kilka razy – Monika Maćków i prof. Małgorzata Korzeniowska zmierzyły się z pytaniem, czy jeść mięso (ta kwestia wywołuje dyskusje nie tylko związane z etyką, ale m.in. z wyzwaniami klimatycznymi), dr Paweł Migdal i dr Anna Żołnierczyk dyskutowali o tym, czy jeść owady (zanim temat stał się modny i „gorący”), a Michaela Godyla-Jabłoński i dr Jacek Łyczko szukali sposobu na zmierzenie się z epidemią otyłości.

Naukowcy z UPWr dyskutowali też o patodeweloperce, bezpieczeństwie energetycznym, ogródkach działkowych i rolnictwie wspieranym społecznie, o granicach nauki i granicach wszechświata, polskich parkach narodowych, wyzwaniach współczesnej medycyny, czy pająki i kleszcze są groźne, o tym, co nam mówią kości i o grzybach, które są… internetem natury.

Wszystkie podcasty są dostępne na stronie UPWr. A już od października, wraz z nowym rokiem akademickim, ruszy nowa edycja podcastów, tym razem nagrywanych również w języku angielskim.

Powrót
07.07.2023
Głos Uczelni
rozmowy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg