eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Zgłoś się do Studenckiego Programu Stypendialnego

Tylko do 30 czerwca studenci wyjeżdżający za granicę i doktoranci ze szczególnymi osiągnięciami mogą składać wnioski o stypendium finansowane ze środków gminy Wrocław.

O stypendium Wrocławia mogą ubiegać się laureaci olimpiad przedmiotowych i konkursów, studenci wyjeżdżający za granicę oraz doktoranci uczelni publicznych i niepublicznych oraz placówek naukowych, którzy wyróżniają się szczególnymi osiągnięciami. Stypendium jest przyznawane w kilku dziedzinach, nawiązujących do zakresu działalności wielkich wrocławskich naukowców: Ludwika Hirszfelda w zakresie nauk biologicznych i medycznych, Hugona Steinhausa w matematycznych, Maxa Borna – fizyki i chemii, Jerzego Grotowskiego – sztuki, Wincentego Stysia – nauk społecznych i humanistycznych oraz Jana Mozrzymasa w zakresie nauk interdyscyplinarnych.

Studenci i doktoranci na złożenie wniosku o przyznanie stypendium mają czas do 30 czerwca. Doktoranci mogą liczyć na 2 tys. zł miesięcznie, studenci – 500 zł.

plakat

W poprzedniej edycji programu jedną z dwóch laureatek stypendium im. Ludwika Hirszfelda została Monika Konikiewicz – doktorantka w Instytucie Biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Starało się o nie 60 osób.

– Należy wypełnić wniosek, wysłać go on-line do Wrocławskiego Centrum Akademickiego i czekać na ewentualne zaproszenie do drugiego etapu, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna z komisją ekspertów, gdzie trzeba zaprezentować prowadzone badania. Na tej podstawie komisja rekomenduje swoich kandydatów kapitule profesorów, która wybiera tych „najlepszych z najlepszych”, jak powiedział podczas rozdania dyplomów SPS prof. Tadeusz Luty – tłumaczy doktorantka, która bada faunę roztoczy z grupy lądowych Parasitengona z bursztynu bałtyckiego.

Zatopione w bursztynie roztocze, którymi zajmuje się Konikiewicz, liczą ok. 50 milionów lat (choć dla porównania, bada również i takie pochodzące sprzed 100 milionów lat z bursztynu birmańskiego). Dawniej i współcześnie larwy większości gatunków z grupy lądowych Parasitengona są ektopasożytami bezkręgowców (najmniejsze osiągają długość ciała od 100 µm). Specyfika powstawania bursztynu jako skamieniałej żywicy pozwala niejednokrotnie zaobserwować przedstawicieli badanej grupy przytwierdzonych do swoich żywicieli, dzięki temu istnieje możliwość wnioskowania nt. przebiegu ewolucji zależności pasożyt-żywiciel.

snw_2016-3

Podczas rozdania dyplomów stypendystom
gratulował prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz
fot. Tomasz Lewandowski

Na uroczystości wręczenia dyplomów Marta Konikiewicz, w imieniu wszystkich stypendystów, wygłosiła podziękowania, w których mówiła m.in.: – Dziękujemy, że Wrocław, w tak unikatowy w skali kraju sposób, wspiera młodych badaczy na najwcześniejszych etapach ich ścieżki naukowej. Dziękujemy, że wspierają państwo zarówno naukowców prowadzących badania aplikacyjne, jak również tych poruszających się w obszarach wiedzy podstawowej. Jest to dla nas wszystkich potężna motywacja do dalszego rozwoju.

Więcej informacji o programie i zgłoszeniach:

http://wca.wroc.pl/studencki-program-stypendialny

mj

Powrót
08.06.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg