eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Żegnamy prof. Czekalskiego

Zmarł prof. Mieczysław Czekalski. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu stworzył Zakład Roślin Ozdobnych i Dendrologii w Katedrze Ogrodnictwa. Do Wrocławia przyjechał z Poznania.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, gdzie w latach 1984-1993 prof. Mieczysław Czekalski był kierownikiem Katedry Roślin Ozdobnych, w nekrologu zamieszczonym na swojej stronie napisał: „W osobie Pana Profesora Uniwersytet stracił zasłużonego członka społeczności, cenionego naukowca, miłośnika przyrody, przyjaciela drzew, propagatora nowych roślin ozdobnych, osobę pracowitą i nader życzliwą”.
Prof. Przemysław Bąbelewski z Katedry Ogrodnictwa na Wydziale Przyrodniczo-Technologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jego wychowanek, mówi wprost: – Profesor dla mnie osobiście był i jest Mistrzem, wzorem człowieka niezwykle pracowitego, uczciwego i serdecznego. Dziękuję Mu za to, że miałem zaszczyt spotkać go na mojej drodze życia. 

Twórca polskiej szkoły erikologii – nauki o roślinach z rodziny wrzosowatych, profesor Mieczysław Czekalski urodził się 23 kwietnia 1941 roku w Dąbrówce koło Poznania. 20 lat później został absolwentem Technikum Ogrodniczego w Prószkowie koło Opola, a w 1967 roku Wydziału Rolniczego w Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie. W swoim doktoracie (obronionym w 1973 roku) zajął się różanecznikami uprawianymi w Polsce. Poświęcił im też habilitację – stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie botaniki z dendrologią został mu nadany przez Radę Wydziału Ogrodniczego na ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu w 1981 roku po przedstawieniu rozprawy pt. „Aklimatyzacja różaneczników – Rhododendron ‘Catawbiense-Hybridum’ i R. ‘Cunningham’s White’ w Polsce”. Tytuł profesora nauk rolniczych uzyskał w 1991 roku.

Profesor Mieczysław Czekalski był wielkim znawcą i miłośnikiem rożaneczników, którym poświęcił wiele miejsca w swojej pracy naukowej
Profesor Mieczysław Czekalski był wielkim znawcą i miłośnikiem rożaneczników, którym poświęcił wiele miejsca w swojej pracy naukowej
fot. archiwum prywatne

– Profesor Mieczysław Czekalski to wybitna osobowość w świecie dendrologii i roślin, szczególnie tych mało znanych. Kochał przyrodę, jego największą pasją były różaneczniki, którym poświęcił liczne badania naukowe, z których opublikował kilka set artykułów naukowych. Związany był z Dolnym Śląskiem, gdyż prowadził badania poświęcone aklimatyzacji różaneczników na Dolnym Śląsku – mówi prof. Bąbelewski i dodaje, że w latach 1996–2006 prof. Czekalski pracował na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w Katedrze Ogrodnictwa, gdzie powołał  Zakład Roślin Ozdobnych i Dendrologii. Wspólnie z prof. Eugeniuszem Kołotą byli inicjatorami reaktywacji studiów ogrodniczych na UPWr – zlikwidowano je w 1951 roku. Prowadził wykłady i ćwiczenia z przedmiotów Rośliny Ozdobne i Dendrologia, był organizatorem badań z zakresu roślin ozdobnych i dendrologii. We Wrocławiu wykształcił sześciu doktorów nauk rolniczych specjalizujących się w roślinach ozdobnych i dendrologii. Czterech z nich to obecnie pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – tak jak prof. Przemysław Bąbelewski. Był też opiekunem licznych prac magisterskich i inżynierskich z zakresu ogrodnictwa ozdobnego na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym UPWr.

– Osobiście miałem okazję poznać profesora na trzecim roku studiów, został wtedy zatrudniony na naszej uczelni i zajmował się tworzeniem bazy badawczej i dydaktycznej z zakresu roślin ozdobnych i dendrologii. Nie wstydził się pracować fizycznie, wspólnie ze studentami sadził i zakładał kolekcję roślin w Stacji Badawczej w Psarach. Kiedy poprosiłem go o temat pracy magisterskiej, pomagał mi zakładać doświadczenie w moim rodzinnym mieście, gdzie prowadziłem szkółkę roślin ozdobnych. Pamiętam go jako wspaniałego człowieka, serdecznego i żartującego, ale również surowego i wymagającego wobec studentów. Miał pasję, którą zarażał. Ceniłem u profesora czas, jaki mi poświęcił, szczególnie podczas licznych wyjazdów i spacerów naukowych do parku Szczytnickiego, Ogrodu Botanicznego i Arboretum w Wojsławicach, gdzie opowiadał o drzewach i przyrodzie – wspomina prof. Bąbelewski.

Prof. Mieczysław Czekalski był m.in. założycielem Grupy „Rośliny Wrzosowate” oraz rocznika „Erica Polonica” i jego redaktorem naczelnym, redaktorem naczelnym Rocznika Dendrologicznego w latach 1993–1998, redaktorem działu Ogrodnictwo w Wydawnictwie Akademii Rolniczej w Poznaniu w latach 1988–1993 oraz członkiem rad i redakcji kilku innych czasopism. Był członkiem siedmiu towarzystw naukowych, w tym American Rhododendron Society i Landscape Plant Development Center (USA). Był także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem za zasługi dla Wydziału Rolniczego AR we Wrocławiu, Medalem Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Recenzent 10 prac doktorskich, w tym jednej zagranicznej, siedmiu habilitacji i dwóch opinii na tytuł i stanowisko profesora opublikował ponad 1000 artykułów, z tego ponad 300 oryginalnych naukowych, a 86 podczas pracy na UPWr, był  autorem i współautorem podręczników m.in. „Krzewy ozdobne”, „Krzewy obficie kwitnące”, „Pnącza ozdobne”, „Róże”, „Rośliny ozdobne do dekoracji wnętrz”.

Pogrzeb profesora odbędzie się w piątek,19 maja 2023 roku o godz. 11.00 na cmentarzu w Skórzewie koło Poznania.

kbk

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg