eu_green_logo_szare.png

Aktualności

XV edycja „Wrocławskiej Magnolii”

Natalia Kordysz, absolwentka architektury krajobrazu na UPWr, zajęła I miejsce w konkursie na najlepsze prace magisterskie „Wrocławska Magnolia”. Aneta Szymoniak zdobyła wyróżnienie.

„Wrocławska Magnolia” to konkurs, który od kilku lat promuje najlepsze prace magisterskie poruszające tematykę podniesienia komfortu życia mieszkańców Wrocławia. W XV edycji Natalia Kordysz zdobyła I miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł, natomiast Aneta Szymoniak – wyróżnienie i 5 tys. zł. Obie są absolwentkami architektury krajobrazu na UPWr.

magnolia_2018-1
Laureatka I miejsca w konkursie „Wrocławska Magnolia” – Natalia Kordysz
fot. Krzysztof Szymoniak

Natalia Kordysz w pracy „Koncepcja programowo-przestrzenna promenady spacerowej wzdłuż rzeki Oławy we Wrocławiu (fragment od mostu Rakowieckiego do Parku Wschodniego)” przedstawiła pomysł na zagospodarowanie nabrzeży, nawiązujący do historycznie przemysłowego osiedla Wilczy Kąt. Jako architekt krajobrazu Natalia chciałaby promować unikatowość nadrzecznych terenów, dlatego w swojej koncepcji założyła zachowanie szerokich pasów zieleni wzdłuż rzeki i wykorzystanie walorów krajobrazowych terenu do integracji mieszkańców i promocji miasta. Teren podzieliła na strefy funkcjonalne i dodatkowo wykorzystała grę słów do hasłowej formy marketingu.

Promotorem zwycięskiej pracy była dr Elżbieta Szopińska z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, która za szczególny walor pracy uznała umiejętność wyboru czynników mających wpływ na decyzje projektowe. Promotorka doceniła również rzeczową ocenę zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w której studentka wykazała błędną ocenę terenu i jej przeznaczenia. Praca uzyskała również wyróżnienie Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr.

magnolia_2018-2
fot. Krzysztof Szymoniak

Wyróżniona w konkursie Aneta Szymoniak pod okiem promotorki dr Justyny Rubaszek w swojej pracy dyplomowej zajęła się „Koncepcją zagospodarowania terenów przy rzece Ślęzy we Wrocławiu”, projektując na wrocławskim Grabiszynku teren zgodny z zasadami zrównoważonego kształtowania przestrzeni i z zastosowaniem rozwiązań z zakresu zielonej infrastruktury (które pozytywnie wpływają na gospodarkę wodami opadowymi). Aneta zaplanowała m.in. sad, łąkę kwietną, zieleń parkową, plac zabaw, miejsca parkingowe dla rowerów i samochodów oraz miejsce do zajęć terenowych dla dzieci z pobliskich szkół i przedszkoli. Dr Rubaszek zwraca uwagę na fakt, że uniwersalny charakter zaproponowanych rozwiązań pozwala je popularyzować i implementować także na innych terenach.

Powrót
13.06.2018
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg