XIV edycja „Wrocławskiej Magnolii”

Troje absolwentów architektury krajobrazu na UPWr zostało nagrodzonych w konkursie na najlepsze prace magisterskie, a prof. Andrzej Drabiński otrzymał medal „Zasłużony dla Wrocławia”.

„Wrocławskie Magnolie” są od kilku lat przyznawane autorom najlepszych prac magisterskich, poruszających tematykę podniesienia komfortu życia mieszkańców Wrocławia. W XIV edycji studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zajęli drugie i dwa trzecie miejsca.

magnolia2

Rozdanie „Wrocławskich Magnolii” w Ogrodzie Botanicznym: (od lewej)
prorektor Adam Szewczuk, dr Justyna Rubaszek i jej magistrantki:
Martyna Sikora i Katarzyna Wójcik, Jacek Kuśmierski i jego promotorka
dr Elżbieta Szopińska oraz prof. Andrzej Drabiński
fot. Tomasz Lewandowski

Martyna Sikora, absolwentka architektury krajobrazu, zdobyła II miejsce i nagrodę w wysokości 6 tys. zł za pracę „Proekologiczne gospodarowanie wodą w przestrzeni zurbanizowanej. Przegląd wybranych realizacji i koncepcja zagospodarowania terenu w zabudowie śródmiejskiej Wrocławia”, napisaną pod kierunkiem dr Justyny Rubaszek.

W pracy przedstawiona została koncepcja zagospodarowania podwórka na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu z uwzględnieniem aspektów przestrzennych, społecznych i ekologicznych. Szczególną uwagę Martyna poświęciła kwestii proekologicznego gospodarowania wodą opadową – znane ze świata rozwiązania zaimplementowała w przestrzeni podwórka, wprowadzając urządzenia bioretencji – ogrody deszczowe.

magnolia_wizualizacja

Wizualizacja zagospodarowania podwórka na Przedmieściu
Oławskim z pracy Martyny Sikory, która zdobyła II miejsce

Katarzyna Wójcik, również magistrantka dr Justyny Rubaszek, zajęła w konkursie III miejsce i otrzymała 3 tys. zł. Jej praca „Therapeutic space in urban area” powstała na specjalizacji polskie i chińskie tradycje w kształtowaniu krajobrazu i również przedstawia modelową koncepcję zagospodarowania podwórka na Przedmieściu Oławskim, jednak skupioną na innych aspektach. Głównymi założeniami pracy są podniesienie powierzchni biologicznie czynnej na terenie podwórka i stworzenie ogrodu aromaterapeutycznego dla mieszkańców i przy ich udziale, który miałby pozytywny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie, a jednocześnie byłby elementem edukacji przyrodniczej, aktywizacji i wzmocnienia sąsiedzkich więzi.

magnolia5

Dr Justyna Rubaszek (w środku) i jej nagrodzone magistrantki – Katarzyna Wójcik
(na zdjęciu po lewej) i Martyna Sikora
fot. Tomasz Lewandowski

III miejsce zajął również Jacek Kuśmierski, magistrant dr Elżbiety Szopińskiej, za pracę „Promenada Hugo Richtera jako element systemu ścieżek spacerowych Wrocławia”. Promenada ta to dzisiaj niemal nieznany 5-kilometrowy szlak spacerowy na wrocławskich Krzykach, biegnący kiedyś po obu stronach nasypu kolejowego. Obecnie pozostałości szlaku przecinają ulice Hallera i Powstańców Śląskich. Absolwent UPWr omówił w swojej pracy historię terenów spacerowych we Wrocławiu, wykazał potencjał miejskiej infrastruktury pieszej i jej unikatowy charakter oraz możliwości układów tras spacerowych łączących tereny o wysokiej wartości przyrodniczej i kulturowej.

magnolia4

Dyplomy wręczali nagrodzonym prof. Tadeusz Luty (z lewej),
wiceprezydent Adam Grehl i dr Jacek Ossowski (po prawej).
Na zdjęciu również Jacek Kuśmierski i jego promotorka dr Elżbieta Szopińska
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas uroczystości we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym uhonorowany został także prof. Andrzej Drabiński – były prorektor UPWr i wieloletni członek komisji konkursowej „Wrocławskiej Magnolii” otrzymał z rąk wiceprezydenta Wrocławia, Adama Grehla medal „Zasłużony dla Wrocławia”.

magnolia1

Prof. Drabiński odebrał medal z rąk wiceprezydenta Adama Grehla