eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Wyróżnienie dla Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych UPWr

Kolejne wyróżnienie dla Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tym razem kapituła programu „Symbol”, prowadzonego od 2011 roku, przyznała Centrum tytuł „Symbol Innowacji 2020”.

Symbol to ogólnopolski program medialny, w którym wyróżniane są firmy, samorządy, uczelnie, instytuty Polskiej Akademii Nauk, spółki komunalne i inne liczące się podmioty, które w swojej branży funkcjonują najlepiej, znacząco przyczyniają się do rozwoju Polski, a ich funkcjonowanie staje się wzorem do naśladowania – „Symbolem”. Program powstał w 2011 roku, jako inicjatywa redakcji „Monitora Biznesu”, niezależnego dodatku do „Rzeczpospolitej” i „Monitora Rynkowego”, niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”. W zamierzeniu promując i pokazując tych najlepszych w swoich dziedzinach zwiększa ich możliwości zdobywania nowych kontaktów, ale przede wszystkim jest nagrodą za wysiłek.

jozef_nicpon.jpg
Centrum nie tylko prowadzi diagnostykę dużych zwierząt, ale też badania na modelach zwierzęcych z myślą o medycynie człowieka
fot. Tomasz Lewandowski

Tytuły przyznaje kapituła, którą tworzą Henryk Warkocz, prezes zarządu TÜV Nord Polska, jednego z największych ośrodków certyfikacyjnych, prof.  Katarzyna Bilińska-Reformat, kierownik Katedry Zarządzania Marketingowego i Turystyki na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wykładowczyni w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górnicze, dr Jan Rzymełka, członek wielu instytucji ekologicznych w kraju i na świecie, m.in. International Council of Local Environmental Iniciativies, INHIGEO, GLOBE Europe, były przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Joanna Drzazga-Lisiecka – wydawca „Monitora Biznesu” i „Monitora Rynkowego”, właścicielka firmy PubliCity Media Group, pomysłodawcy i wykonawcy programu „Symbol” oraz Jakub Lisiecki – przewodniczący kapituły, redaktor naczelny „Monitora Biznesu” i „Monitora Rynkowego”.

– To kolejne już wyróżnienie dla naszego Centrum. W 2017 roku dostaliśmy Polską Nagrodę Innowacyjności, wręczoną nam podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Podobne wyróżnienie rok wcześniej otrzymał Wydział Medycyny Weterynaryjnej naszego uniwersytetu. To oczywiście cieszy, ale też motywuje, bo o tym, że pomaga nam budować markę wspominać nie muszę – uśmiecha się prof. Józef Nicpoń, który był inicjatorem utworzenia Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Profesor nie kryje, że sukces placówki, którą kieruje, opiera się na kompetencjach jej pracowników i na… odwadze. Najpierw był bowiem pomysł stworzenia nowoczesnego, innowacyjnego ośrodka. Potem na ten ośrodek i sprzęt trzeba było zdobyć pieniądze. Kolejnym krokiem było zaangażowanie naukowców do tworzenia wspólnych projektów naukowych.

Profesor nie kryje, że sukces placówki, którą kieruje, opiera się na kompetencjach jej pracowników i na… odwadze. Najpierw był bowiem pomysł stworzenia nowoczesnego, innowacyjnego ośrodka. Potem na ten ośrodek i sprzęt trzeba było zdobyć pieniądze. Kolejnym krokiem było zaangażowanie naukowców do tworzenia wspólnych projektów naukowych.

– Kluczowe było na pewno kupienie wysokopolowego rezonansu magnetycznego, pierwszego na Dolnym Śląsku do dyspozycji lekarzy weterynarii. Dzisiaj mamy zespół, w którym najważniejszy jest profesjonalizm każdego pracownika, a badania prezentujemy na międzynarodowych konferencjach naukowych – dodaje prof. Józef Nicpoń.

Największym sukcesem Centrum był udział w wielozadaniowym projekcie Demostrator Plus Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego badania w zakresie kardiologii, neurologii oraz gastroenterologii realizowane były właśnie we Wrocławiu na UPWr. Projekt pozwolił na rozwój zaawansowanych technik medycznych, ale też stworzył możliwości zbudowania zespołu świetnych specjalistów z zakresu neurologii, neurochirurgii i kardiologii inwazyjnej. Unikalne są też prowadzone w Centrum badania na modelu zwierząt dużych, których wyniki mogą być wykorzystane w medycynie człowieka. Jeden z prowadzonych tu projektów dotyczy unowocześnienia tytanowego implantu kręgosłupa dotychczas stosowanego przy skoliozie u dzieci, a jego celem jest zmniejszenie liczby operacji u małego pacjenta z siedmiu do dwóch. Część doświadczalna zakończy się w marcu 2021 roku. Kolejny etap do badania prowadzone na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, podczas których implant standardowy będzie porównywany z implantem zmodyfikowanym. Kolejny projekt prowadzony w Centrum dotyczy zastosowania produktu mającego potwierdzone właściwości wspomagającego regenerację tkanki nerwowej. Wyrób medyczny jest już zarejestrowany w Europejskiej Agencji Medycznej, kolejnym krokiem jest modyfikacja preparatu, który będzie wstrzykiwany do kanału kręgowego, ale też stosowany podczas operacji na otwartym rdzeniu kręgowym.

kbk

Powrót
20.11.2020
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg