eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Współpraca weterynarii z Agri Plus

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podpisał umowę o współpracy z poznańską spółką Agri Plus, jednym z największych w kraju producentów trzody chlewnej.

– Umowa określa zasady wzajemnej współpracy i jej perspektywy. I tak naprawdę jest kolejnym krokiem, bo znamy się od kilku lat. Zaczęło się od uczestnictwa w Studenckiej Konferencji Praktycy Studentom, następnie firma zorganizowała warsztaty dla studentów, a teraz, zgodnie z umową, do tych warsztatów doszły też staże kliniczne i wakacyjne – mówi Anna Rząsa z Zakładu Immunologii i Prewencji Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Agri Plus od 2000 roku rozwija hodowlę trzody chlewnej w Polsce, również w oparciu o własny model Tuczu Farmerskiego. Spółka chwali się tym, że to pierwsza tego typu bezpieczna i stabilna oferta współpracy dla polskich hodowców. Tucz Farmerski Agri Plus zakłada wsparcie hodowców w prowadzonej przez nich działalności rolniczej, polegającej na chowie warchlaków lub tuczników, zmierzającej do uzyskania najlepszych efektów produkcyjnych. W modelu tym rolnik samodzielnie zakupuje prosięta lub warchlaki, a także najwyższej jakości pasze pełnoporcjowe i następnie prowadzi chów zwierząt, na terenie swojego gospodarstwa, przy aktywnym wsparciu Agri Plus polegającym na umożliwieniu korzystania z pomocy grupy specjalistów z zakresu weterynarii i zootechniki.

umowa_agriplus_www-1

Umowa pomiędzy Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej i spółką Agri Plus
to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy
fot. Tomasz Lewandowski

– Nasi studenci potrzebują praktycznej wiedzy. Dlatego bardzo nas cieszy podpisanie umowy, bo staże kliniczne jak i wakacyjne dla tych, którzy w przyszłości zdecydują się na pracę przy zwierzętach gospodarskich, mają ogromne znaczenie. W ramach umowy studenci na stażach będą mogli przeprowadzać podstawowe zabiegi lekarsko-weterynaryjne pod okiem specjalistów z Agri Plus. Na uczelni, korzystając z naszego zaplecza infrastrukturalnego odbywają się już i planowane są kolejne zajęcia z patologii. A najlepszym przykładem dobrej współpracy tej dużej spółki z naszą uczelnią jest pierwszy doktorat, jaki powstał na Wydziale, napisany przez pracownika spółki – dodaje Anna Rząsa.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UPWr to jeden z najlepszych wydziałów w Polsce. Blisko 100 wybitnych naukowców przyciąga studentów z całego kraju, a co roku mury uczelni opuszcza ponad 100 młodych lekarzy weterynarii. Agri Plus Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu rozpoczęła działalność w lipcu 2000 roku, rozwijając zaplecze surowcowe, czyli chów trzody chlewnej dla zakładów mięsnych Animex. W ramach tej samej struktury hodowlanej, funkcjonuje też Agri Plus Wielkopolska SA, powstała w 1993 r pod nazwą Animex Wielkopolska SA. Spółki te posiadają własne fermy, ale ponad 95% odchowywanych warchlaków i tuczników utrzymywane jest u prawie 1000 indywidualnych hodowców.

Agri Plus Sp. z o.o. jest częścią Smithfield Foods, który od września 2013 roku wraz z WH Group, tworzy firmę będącą największym producentem wieprzowiny na świecie.

kbk

Powrót
07.06.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg