eu_green_logo_szare.png

Aktualności

WRO4diglTal i UPWr dla cyfrowej Europy

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu członkiem konsorcjum WRO4diglTal, które tworzy EDIH – European Digital Innovation Hub. Program opracowany przez Komisję Europejską do koordynacji i wspierania transformacji cyfrowych gospodarek ma podnieść poziom cyfryzacji w UE, a co za tym idzie – zwiększyć przewagę konkurencyjną firm i poprawić funkcjonowanie administracji publicznej.

Program Digital Europe skupia się na rozwoju trzech głównych obszarów: sztucznej inteligencji, obliczeń z wykorzystaniem superkomputerów i bezpieczeństwa cyfrowego. Ale to także rozwiązania oparte na pozostałych technologiach cyfrowych np. cloud computing, big data, block chain, Internet rzeczy i wirtualna rzeczywistość. Celem jest podniesienie poziomu ucyfrowienia gospodarki, podniesienie konkurencyjności lokalnych firm, wzrost gospodarczy w regionie, ale też zwiększenie dostępności wykwalifikowanej kadry i poprawa jakości życia. Projekt będzie realizowany przez trzy lata – w ramach krajowej sieci EDIH, ale też w ramach paneuropejskiej sieci centrów innowacji cyfrowych – łącznie powstało 150 konsorcjów. Finansowany jest ze środków programu Europa Cyfrowa (Digital Europe) oraz środków krajowych. Dzięki temu dolnośląskie firmy z sektora MŚP mogą skorzystać z nieodpłatnych usług eksperckich i zmodernizować sposób produkcji lub świadczenia usług zgodnie z obecnymi trendami cyfryzacyjnymi.

W czym pomogą badacze z UPWr?

Konsorcja powstałe w ramach EDIH mają być centrami kompleksowej usługi – „one stop shop” – punktami, w których przedsiębiorstwo zainteresowane rozwojem cyfrowym otrzyma pomoc. Na Dolnym Śląsku konsorcjum utworzyły 22 podmioty, w tym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Dolnośląski Fundusz Rozwoju i dwie specjalne strefy ekonomiczne – wałbrzyska i legnicka. Liderem WRO4diglTal jest Wrocławski Park Technologiczny, a oferta dla podmiotów szukających wsparcia dotyczy firm z sektora MŚP, w tym mikrofirm i startupów oraz administracji publicznej. Szacuje się, że z tego wsparcia skorzysta 200 podmiotów.

Konferencja otwarcia i prezentacji programu WRO4diglTal we Wrocławski Parku Technologicznym
Konferencja otwarcia i prezentacji programu WRO4diglTal we Wrocławski Parku Technologicznym
fot. wpt

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a dokładniej Instytutu Gospodarki Przestrzennej wraz z Katedrą Architetuktury Krajobrazu, w ramach konsorcjum oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom doradztwo i opracowanie – w oparciu o dane przestrzenne – założeń budowy systemu wspierania decyzji biznesowych. – To wsparcie dla firm, które są zainteresowane wdrożeniem własnego systemu analityki biznesowej zintegrowanego z elementami systemu informacji przestrzennej (openGIS) z dostępem do otwartych danych przestrzennych oraz społeczno-gospodarczych. System umożliwi im agregowanie, filtrowanie, wizualną ocenę oraz eksplorację dużych ilości danych gospodarczych w ujęciu przestrzennym – tłumaczy dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej prof. Szymon Szewrański i dodaje, że w praktyce rozwiązania końcowe pozwolą firmom, które zakwalifikują się do programu i wybiorą ofertę naukowców z IGP m.in. na przestrzenną i czasową analizę rynku, analizy otoczenia gospodarczego i konkurencji w ujęciu przestrzennym, symulacje scenariuszowe typu „what if?”, analizy strategiczne, lokalizacyjne i geomarketing oraz oceny wskaźnikowe społeczno-gospodarczo-środowiskowe efektywności biznesowej. 

– Ze swojej strony dajemy przegląd posiadanych zasobów informacji biznesowej, ocenę możliwości ich automatycznego przetwarzania i strukturyzowania na potrzeby budowy systemu location intelligence, w tym ocenę potencjalnego wykorzystania metod data mining oraz  machine learning. Analiza potrzeb to oczywiście przede wszystkim określenie oczekiwanej funkcjonalności systemu, ale też ocena technicznych możliwości zaprojektowania i wdrożenia go w konkretnej firmie czy podmiocie publicznym w oparciu o opracowane przez nas wytyczne – mówi prof. Szymon Szewrański. Obok niego w projekt realizowany przez konsorcjum WRO4diglTal zaangażowani są też prof. Jan Kazak, dr inż. Małgorzata Świąder, prof.  Katarzyna Tokarczyk-Dorociak i dr Grzegorz Chrobak.  

Na drodze do cyfrowej Europy

Konsorcjum ma jasną misję – to uzyskanie efektu sieciowania i budowa ekosystemu innowacji cyfrowych na potrzeby MŚP. Podejmowane przez instytucje tworzące WRO4diglTal działania edukacyjne i demonstracyjne mają zapewnić dostęp do specjalistycznej wiedzy i wyposażenia, a oferowane przez  nie indywidualne usługi doradcze i wdrożeniowe to nie tylko wsparcie eksperckie w poszukiwaniu rozwiązań cyfrowych, ale też wsparcie w poszukiwaniu finansowania i pomoc w poszukiwaniu dostawców odpowiednich technologii czy potencjalnych partnerów biznesowych.

Program finansowany przez Unię Europejską ma podnieść poziom cyfryzacji sektora MŚP i instytucji publicznych
Program finansowany przez Unię Europejską ma podnieść poziom cyfryzacji sektora MŚP i instytucji publicznych
fot. Shutterstock

WRO4diglTal bazuje na trzech głównych technologiach programu Cyfrowa Europa tj.: sztuczna inteligencja (AI), obliczenia z wykorzystaniem superkomputerów (HPC) i cyberbezpieczeństwo, ale to także nowoczesne rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki oraz wytwarzanie przyrostowe. Jak skorzystać z usług WRO4digITal EDIH Wrocław? Konieczna jest rejestracja w ekosystemie usług cyfrowych (użytownik zyskuje indywidualnego opiekuna, który prowadzi go przez cały proces transformacji). Kolejnym krokiem jest wypełnienie ankiety, która pozwala ocenić dojrzałość cyfrową organizacji starającej się o wsparcie, a co za tym idzie zaoferować konkretną pomoc. Formalną stronę dopełniają odpowiednie dokumenty, które można złożyć on-line. Po zakwalifikowaniu się do programu zyskuje się dostęp do ponad 50 różnych usług dostarczanych przez partnerów konsorcjum WRO4digITal.

Podczas konferencji otwierającej program dr inż. Emilia Mazgajczyk, kierownik WRO4digITal, podkreślała: – Jesteśmy hubem ekspertów, dostawców technologii, a przede wszystkim wiedzy.

A Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego, nie krył, że w świecie cyfrowym polskie małe i średnie firmy, ale też instytucje publiczne są na początku drogi, dlatego tak ważne jest wsparcie, jakie może im dać konsorcjum.

Prof. Szymon Szewrański: – To ambitny program, pokazujący, że Europa naprawdę rozumie wyzwania, jakie kryją się pod szeroko rozumianym pojęciem cyfryzacji. W obszarze implementacji nowych technologii i rozwiązań systemowych wręcz kluczowy, bo z jednej strony pozwoli wyznaczyć standardy, ale z drugiej też pokaże kierunki, w jakich należy się rozwijać i narzędzia, po jakie warto sięgać. Dla mnie waga programu Digital Europe jest porównywalna z kolejnymi edycjami programu Horizon, gdzie Unia Europejska uznała, że bez poważnych nakładów na naukę, badania i wdrożenia nie możemy w ogóle rozmawiać o rozwoju i gospodarce opartej na wiedzy.

Od usług ekosystemów po planowanie miast

Naukowcy z Instytutu Gospodarki Przestrzennej UPWr i Katedry Architektury Krajobrazu prowadzą badania w zakresie wspierania decyzyjnego i rozwiązywania konfliktów przestrzennych na płaszczyźnie środowiskowo-krajobrazowej, gospodarczo-ekonomicznej oraz społecznej i kulturowej z wykorzystaniem metod opisowych, waloryzacyjnych, ewaluacyjnych, statystycznych oraz prognostyczno-modelowych.

Naukowcy z UPWr w programie WRO4digITal EDIH oferują m.in. mapowanie konfliktów i zbieżności dotyczących usług ekosystemów
Naukowcy z UPWr w programie WRO4digITal EDIH oferują m.in. mapowanie konfliktów i zbieżności dotyczących usług ekosystemów
fot. Shutterstock

Aktualnie naukowcy w Instytucie zajmują się m.in. badaniem możliwości zastosowania logiki rozmytej, analizy wielokryterialnej i narzędzi GIS w tworzeniu scenariuszy wspomagających decyzje polityki energetycznej miast; charakterystyką krajobrazów podmiejskich w kontekście zarządzania konfliktami usług ekosystemów; mapowaniem konfliktów i zbieżności dotyczących usług ekosystemów na potrzeby gospodarki przestrzennej; analizą zastosowania śladu ekologicznego i pojemności biologicznej do oceny pojemności środowiska; analizą przestrzenna potencjału produkcji energii ze źródeł odnawialnych; zastosowaniem podejścia opartego na pojemności środowiska w zrównoważonym gospodarowaniu przestrzenią; badaniem możliwości wykorzystania wiedzy praktycznej w podejściu z zastosowaniem logiki rozmytej do wyznaczania lokalizacji winnic; badaniem aktywności inwestycyjnej miast w kontekście ich statusu administracyjnego; analizą dostępności terenów zielonych w Polsce; badaniem wpływu otwarcia granic na usługi i handel przejść granicznych; badaniem możliwości CSA (Community-Supported Agriculture) w powiecie wrocławskim; badaniem infrastruktury technicznej gmin powiązanych z parkami narodowymi; badaniem infrastruktury turystycznej pogranicza Czech i Polski; analizą wykorzystania metod uczenia maszynowego na potrzeby przetwarzania tekstowej części planów zagospodarowania przestrzennego.

logotyp_wrodigital_i_wpt.png

fundusze_europejskie_rp_ue.png

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg