Wieczory Pawłowickie – co przed nami?

Prof. Jan Twardoń, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Wrocław Pawłowice o planach nie tylko koncertowych.

Dzisiaj pierwszy w nowym roku koncert w cyklu Wieczorów Pawłowickich. Usłyszymy?

Wokalistę i gitarzystę Moisesa Bethencourta i Bartłomieja Hudźca na harmonijce ustnej i instrumentach perkusyjnych. Zobaczymy też zespół Dragonitas Del Fuego, który zaprezentuje tańce flamenco, bo cały dzisiejszy koncert, pierwszy w roku 2019, zatytułowany jest „W rytmach latino i flamenco”. Wieczór poprowadzi znany świetnie we Wrocławiu Jose Torres. Ale oczywiście koncerty wróciły do Pawłowic w październiku zeszłego roku, a Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Wrocław Pawłowice reaktywowało działalność zawieszoną po śmierci profesora Jerzego Monkiewicza już w maju.

wieczory_pawlowickie_styczen-2
Gitarzysta Moises Bethencourt wystąpi na koncercie 25 styycznia
fot. materiały prasowe

Utrzymacie dotychczasową formułę?

Rozszerzymy ją. Utrzymujemy między innymi działalność charytatywną, zapoczątkowaną przez Jurka. Tradycją było, że podczas koncertu grudniowego, przed Bożym Narodzeniem, zbieraliśmy paczki i upominki dla dzieci na przykład z domów dziecka. I tak też zrobiliśmy przed ostatnimi świętami. Tym razem prezenty trafiły do Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania z ulicy Lekcyjnej.

Jakie są najbliższe plany koncertowe?

22 lutego będzie wystąpią Bogusław Klimsa i Wrocławski Teatr Piosenki, 29 marca Grzegorz Tomaszewski z koncertem na cytrze. W kwietniu usłyszymy zespół, który miał wystąpić w ubiegłym roku – rozmowy prowadził profesor Monkiewicz. To będzie to zespół Meccore String Quartet, ceniony w całej Europie za świetne wykonania muzyki klasycznej. A na 16 maja planujemy dyplom studentów profesora Akademii Muzycznej, kontratenora Piotra Łykowskiego – w pałacu zostanie wystawiona opera Wolfganga Amadeusza Mozarta „Don Giovanni”. Prowadzimy też rozmowy dotyczące pierwszego koncertu po wakacjach i rozpoczęciu roku akademickiego – mamy nadzieję, że uda nam się wszystko dopiąć i usłyszymy Roberta Janowskiego, chyba najbardziej znanego lekarza medycyny weterynaryjnej w Polsce. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że wokalista i aktor, przez wiele lat prowadzący teleturniej „Jaka to melodia” jest absolwentem Wydział Weterynarii SGGW w Warszawie, a pierwszą pracę rozpoczął jako asystent w Klinice Położniczej tego wydziału.

wieczory_pawlowickie_styczen
Dragonitas Del Fuego
fot. materiały prasowe

Jak zdobywacie pieniądze na koncerty?

Głównym źródłem finansowania jest dotacja przyznawana przez rektora Uniwersytetu Przyrodniczego, ale szukamy sponsorów i na pojedyncze wydarzenia, i strategicznych. Sponsorem dzisiejszego koncertu jestem na przykład ja z żoną.

Najbliższe plany Stowarzyszenia?

Walne zebranie w lutym, na którym przedstawimy sprawozdanie z działalności za ubiegły rok. Jedną z propozycji na nowy sezon jest zmiana terminu koncertów z piątku na czwartek – od października. Goście na ostatnim koncercie tę propozycję przyjęli oklaskami, a my rozumiemy, że piątek to dla wielu melomanów początek weekendu, a dla artystów czas intensywnej pracy, co siłą rzeczy oznacza trudności w negocjacjach. Przygotowywane jest też porozumienie o współpracy między uczelniami artystycznymi Wrocławia a Uniwersytetem Przyrodniczym, czyli Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Muzyczną i Akademią Sztuki Teatralnej. Chcemy, by w Pawłowicach odbywały się zarówno przedstawienia dyplomowe, jak i dyplomy z malarstwa czy rzeźby, a więc wystawy. Władze naszej uczelni przygotowują się do  projektu zagospodarowania zespołu pałacowo-folwarcznego w Pawłowicach. Niedługo ma być opracowany przetarg na przygotowanie koncepcji i nasze stowarzyszenie zostało zaproszone przez rektora do współpracy. Pojawił się pomysł, by zespoły studenckie z ASP włączyły się w opracowanie koncepcji, bo teren jest duży, a więc jest też pole do popisu. Wiem, że rektorzy ASP i naszej uczelni rozmawiali już o tym, ale wszyscy czekamy na ogłoszenie przetargu i wtedy będziemy wiedzieli więcej o kierunkach i możliwościach działania. Opracowywana jest nowa strona Stowarzyszenia: www.stowarzyszeniepalac.upwr.edu.pl

rozmawiała Katarzyna Kaczorowska

rozmowy