UPWr z wyróżnieniem w konkursie PRODOK 2017
W tym roku już po raz dziesiąty odbył się konkurs na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię w Polsce – PRODOK. UPWr uczestniczył w nim po raz pierwszy i zajął piąte miejsce.
Konkursy na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię w Polsce PRODOK i na Najbardziej Prodoktorancki Instytut Polskiej Akademii Nauk – PROPAN organizowane są przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wziął w nim udział po raz pierwszy, ale spośród 31 zgłoszonych z całego kraju uczelni zajął piąte miejsce.
– Konkurs wyłania najbardziej przyjazne doktorantom uczelnie, a kryteria oceny uwzględniają wszystkie aspekty studiów doktoranckich. Zdecydowaliśmy się wziąć w nim udział po raz pierwszy i przyznam, że zajęcie od razu piątego miejsce bardzo nas ucieszyło, ale uznajemy, że to dopiero początek naszej drogi do sukcesu – powiedział nam prof. Jarosław Bosy, prorektor UPWr ds. nauki i współpracy z zagranicą, który osobiście odebrał wyróżnienie na uroczystości zorganizowanej przez Krajową Reprezentację Doktorantów.
Konkursy PRODOK i PROPAN oparte są na ocenie następujących kategorii: rekrutacja na studia doktoranckie, organizacja studiów doktoranckich, lektoraty, obciążenia dydaktyczne/regulamin studiów doktoranckich, stypendia doktoranckie, badania naukowe doktorantów, wspieranie współpracy międzynarodowej doktorantów, obecność przedstawicieli doktorantów w uczelnianych gremiach, warunki funkcjonowania samorządu doktorantów, pomoc prawna dla doktorantów, doktoranci z niepełnosprawnością, wspieranie integracji doktorantów i inne rozwiązania.
W konkursie PRODOK 2017 pierwsze miejsce zajęła Politechnika Opolska, drugie – Politechnika Śląska, III – Politechnika Warszawska i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wyłoniono też Top10, czyli wyróżniono na piątym miejscu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, na siódmym – Uniwersytet Przyrodniczy w Krakowie, na ósmym – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, na dziewiątym – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, a na dziesiątym – Politechnikę Poznańską, którą wyróżniono też za największy awans punktowy.
W konkursie PROPAN, w którym ocenia się instytuty Polskiej Akademii Nauk, nagrody przyznano Instytutowi Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Instytutowi Katalizy i Fizykochemii Powierzchni oraz Instytutowi Farmakologii PAN (zajęły ex-aequo drugie miejsce). Kapitułą konkursowa PROPAN 2017 przyznała też wyróżnienia Top5, które zdobyły Instytut Fizyki Jądrowej PAN oraz Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Wyróżnienie za największy awans punktowy przyznano Instytutowi Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN.
kbk