Upamiętniono dorobek prof. Mazurkiewicza

Wielkopolska firma AMI od lat współpracująca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu swojej nowej sali konferencyjnej nadała imię prof. Michała Mazurkiewicza.

Samorządowcy, parlamentarzyści, powiatowi lekarze weterynarii, ale też przyjaciele, oraz przede wszystkim współpracownicy nieżyjącego już rektora UPWr wzięli udział w uroczystym nadaniu imienia prof. Michała Mazurkiewicza Sali konferencyjnej w nowo otwartym biurowcu firmy AMI, największego w Polsce producenta i przetwórcy ptactwa wodnego.

mazurkiewicz_sala_www-1

Krystyna Mazurkiewicz, Marek i Irena Akamscy z firmy AMI – chwilę po odsłonięciu
tablicy upamiętniającej prof. Michała Mazurkiewicza
/fot. AMI

– W 1978 roku, kiedy byliśmy jeszcze początkującymi producentami, los nas nie oszczędzał i wstawione do odchowu stado w ilości 1000 sztuk zaczęło gwałtownie się zmniejszać. Postanowiliśmy udać się z prośbą o pomoc do najbliższego ośrodka akademickiego – Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Tam poznaliśmy niezwykle życzliwego człowieka, jakim okazał się być prof. Mazurkiewicz. To dzięki pomocy jego i jego współpracowników udało się nam rozwiązać powstały problem. Tak rozpoczęła się nasza wieloletnia, owocna współpraca z uczelnią wrocławską i Profesorem Mazurkiewiczem – mówił do zebranych gości Marek Aksamski, prezes AMI, przypominając, że ta wielkopolska firma współpracuje od lat ze specjalistami zarówno z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr, jak i Wydziałem Biologii i Hodowli Zwierząt.

O wkładzie wrocławskiej uczelni w rozwój polskiego drobiarstwa podczas uroczystości mówił rektor UPWr Tadeusz Trziszka, prof. Andrzej Gaweł przypomniał sylwetkę profesora, jednego z najwybitniejszych epizoologów w świecie, a prof. Roman Kołacz przybliżył ideę powołania do życia Instytutu im. prof. Michała Mazurkiewicza.

mazurkiewicz_sala_www-2

W sali im. prof. Michała Mazurkiewicza zgromadzono pamiątki
ofiarowane przez jego żonę Krystynę
/fot. AMI

W sali konferencyjnej w wyjątkowy sposób zostały wyeksponowane pamiątki, jakie przekazała do Miksatu Krystyna Mazurkiewicz, żona zmarłego kilka lat temu rektora UPWr. To m.in. jego portret z insygniami rektorskimi, toga, w której odbierał doktorat honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii w 2012 roku, dyplomy, wyróżnienia, nagrody, ale też np. powołanie na rektora.

– To wyjątkowy dzień dla mnie i wyjątkowy sposób upamiętnienia dorobku i postaci Michała – nie kryła wzruszenia Krystyna Mazurkiewicz, a zebrani goście podkreślali, że właśnie w taki sposób buduje się tradycję, docenia dorobek naukowców i ich wkład w pracę praktyków.

kbk

06.02.2017