eu_green_logo_szare.png

Aktualności

The Journey 2017

Po raz czwarty finał międzynarodowej szkoły letniej Climate-KIC odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Program łączy studentów, doktorantów i młodych przedsiębiorców z całej Europy zainteresowanych klimatem.

The Journey to największa europejska szkoła letnia poświęcona zagadnieniom ochrony klimatu. W 2017 r. wzięło w niej udział ponad 200 studentów z 46 państw, reprezentujących 50 różnych dziedzin nauki – od architektury i designu po inżynierię środowiska i geochemię. 

W ciągu pierwszych czterech tygodni uczestnicy jeżdżą po Europie, biorą udział w warsztatach, wykładach i wizytach studyjnych w miejscach związanych z kształtowaniem zmian klimatycznych, zarządzaniem i ochroną środowiska naturalnego oraz w instytucjach nadzorujących i ustawodawczych. Zdobywają wiedzę na temat zmian klimatycznych i ekologii, przedsiębiorczości i marketingu, uczą się tworzyć startupy i w międzynarodowych grupach pracują nad unikatową koncepcją ekologicznego biznesu.

thejourney1

fot. Janusz Gajdamowicz

W piątym tygodniu prawie 80 uczestników reprezentujących 29 różnych krajów (m.in. Brazylię, Bułgarię, Chiny, Kolumbię, Chorwację, Czechy, Danię, Estonię, Etiopię, Francję, Niemcy, Islandię, Indie, Irlandię, Włochy, Japonię, Litwę, Malawi, Meksyk, Holandię, Nigerię, Portugalię, Rumunię, Rosję, Słowację, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Wielką Brytanię) przyjechało na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Ostatni tydzień to dla nich intensywny czas pracy nad ostateczną formą biznesplanu i finałową prezentacją, którą w 3 minuty muszą przekonać jury, że to właśnie ich pomysł jest najbardziej innowacyjny, ma największe szanse powodzenia i realnie wpłynie na poprawę stanu środowiska. A nie jest to takie łatwe – w jury zasiadają przedstawiciele uczelni, Climate-KIC i KIC-Raw Materials, reprezentanci biznesu i osoby ściśle związane z promocją i rozwijaniem idei startupów. Sędziowie mieli również czas na zadawanie pytań i sprawdzenie, czy uczestnicy aby na pewno przemyśleli każdy aspekt swojego biznesu.

thejourney3

fot. Janusz Gajdamowicz

Wśród 14 projektów przedstawionych w błyskawicznych prezentacjach znalazły się pomysły na zrównoważony system chłodzenia mieszkań, farmy jadalnych owadów sprzedawane w Szwajcarii, farmy miejskie w Utrechcie, urządzenia do oczyszczania powietrza zrobione z odpadów po produkcji oliwy z oliwek, elastyczne miejsca do pracy pokryte mchem, wielofunkcyjne meble, przedłużanie życia hotelowych materacy i rozpowszechnianie idei zielonych dachów.  

Za najlepszy pomysł na biznes jury uznało projekt SwimAware, czyli stroje kąpielowe produkowane w 100% z plastiku z recyklingu. Ideę doceniła również publiczność. Za najlepszą prezentację – O.Live (urządzenia do oczyszczania powietrza), natomiast za najlepszy biznesplan – Moss (miejsca do pracy pokryte mchem) i Roofolution (zielone dachy).

thejourney2

Najlepszy pomysł na biznes miała ekipa SwimAware, która chce produkować
stroje kąpielowe z plastiku z recyklingu. Na zdjęciu z jury
fot. Janusz Gajdamowicz

mj

Powrót
04.08.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg