eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Teraz jest czas magistrów

Trwa rekrutacja zimowa na Uniwersytecie Przyrodniczym – studia II stopnia można rozpocząć na 17 kierunkach na ponad 40 specjalnościach, począwszy od medycyny roślin przez zootechnikę po architekturę krajobrazu.

Zootechnika, architektura krajobrazu, budownictwo, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria i gospodarka wodna czy inżynieria środowiska? Biotechnologia, technologia żywności i żywienie człowieka, zarządzanie jakością i analiza żywności? A może medycyna roślin, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, ogrodnictwo, rolnictwo, technika rolnicza i leśna lub zarządzanie i inżynieria produkcji? Co wybrać? Jaki kierunek da najlepsze gwarancje zatrudnienia? Z jakim dyplomem można szukać pracy nie tylko w Polsce, ale też za granicą?

– Studia w Chinach to możliwość poszerzenia swoich horyzontów z zakresu architektury krajobrazu. Część z nas ma w planach powrót do Kraju Środka po obronie pracy magisterskiej – Katarzyna Kadulska w Changsha spędziła rok i kończy studia na kierunku architektura krajobrazu i specjalności tradycje chińskie i polskie w kształtowaniu krajobrazu na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dla niej ten rok spędzony w Chinach, podczas którego poznawała tak odmienną od europejskiej tradycję i kulturę, był przygodą życia, która na pewno znajdzie swoje odbicie w jej pracy zawodowej. Ale może warto wybrać np. studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami?

Architektura Krajobrazu studia w Chinach Chińczycy
fot. Katarzyna Kadulska

– Coraz więcej studentów obserwuje rynek pracy, patrzy, co jest tzw. trendy, co stwarza możliwości rozwoju w przyszłości i w którym kierunku zmierza gospodarka. Po prostu szukają potencjalnego miejsca dla siebie na rynku pracy – tłumaczy dr Arkadiusz Dyjakon, adiunkt na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w Zakładzie Niskoemisyjnych Źródeł Energii i Gospodarki Odpadami Instytutu Inżynierii Rolniczej. I dodaje: – Kilka, kilkanaście lat temu na topie były informatyka, marketing czy zarządzanie. Dzisiaj jest już tylu specjalistów w tych dziedzinach, że rynek pracy jest dla ludzi z takim wykształceniem coraz trudniejszy.

Natomiast przynależność do Unii Europejskiej, strategie rozwoju przyjęte zarówno dla Polski, jak i krajów Wspólnoty oraz zmieniające się środowisko naturalne wytyczają nowe obszary zatrudnienia. I tutaj bardzo dobrze wpisuje się kierunek odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami. Dyrektywy unijne dotyczące wzrostu udziału tzw. zielonej energii, poprawy efektywności energetycznej, rozwoju budownictwa pasywnego czy sposobu postępowania z różnego typu odpadami zwiększają tylko potencjał i zapotrzebowanie na inżynierów oraz specjalistów w tej dziedzinie. I tego właśnie oczekują studenci, zdobycia wiedzy, kompetencji i pewnego doświadczenia w obszarze gospodarki, w której znajdą pracę w zawodzie po ukończeniu studiów – podkreśla dr Dyjakon.

Odnawialne Źródła Energii biogaz studenci laboratorium
fot. Tomasz Lewandowski

Według najnowszych raportu Instytutu Badań Edukacyjnych z międzynarodowego projektu badawczego „Wykluczenie społeczne młodzieży w Europie: nakładające się wymiary marginalizacji, indywidualne strategie, skuteczność polityk publicznych i transferów (EXCEPT)”, stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów (osób, które ukończyły edukację w ostatnich czterech latach) wszystkich typów szkół w Polsce była poniżej średniej dla Unii Europejskiej. I co ważne – najniższa była wśród absolwentów studiów.

– Wybór kierunku studiów nigdy nie jest bardzo łatwy. Zawsze chcemy połączyć zainteresowania z perspektywą zatrudnienia, a więc te idealne studia powinny dać nam dyplom, ciekawą pracę, która będzie też naszą pasją. Rozmawiamy z wieloma młodymi ludźmi, którzy zaskakują swoją dojrzałością. Wiedzą, co chcą robić w życiu. Szukają najlepszych dla siebie rozwiązań i możliwości, a my staramy się w tym im pomóc najlepiej jak potrafimy – mówi Paulina Boroń-Kacperek, dyrektor Biura Rekrutacji.

Nabór na uzupełniające studia magisterskie na Uniwersytecie Przyrodniczym jest otwarty, ale jest jeden warunek niezbędny: trzeba być absolwentem studiów inżynierskich lub licencjackich na tym samym lub pokrewnym kierunku.

studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

– Tytuł magistra dzisiaj zwiększa konkurencyjność na rynku pracy. Poza tym w sumie pięcioletnie studia dają studentowi większe możliwości rozwinięcia swoich zainteresowań zawodowych. To jest też dłuższy czas na zdobycie praktycznych umiejętności i łączenia pierwszych doświadczeń zawodowych z nauką, co jest niezmiennie bardzo cenione przez pracodawców i ważnym punktem w późniejszych CV, podczas starań o pracę – podkreśla Boroń-Kacperek.

Najmniej – 36 osób – zostanie przyjętych na zarządzanie i inżynierię produkcji. Łącznie Uniwersytet Przyrodniczy przyjmie na studia II stopnia 881 osób (na uczelni studiuje 10 tysięcy osób). Po pierwszym miesiącu rejestracji najwięcej chętnych jest na zootechnice, gdzie można studiować hodowlę i użytkowanie koni, hodowlę zwierząt towarzyszących i wolno żyjących. Kandydaci rejestrować się mogą do 15 lutego do godz. 18:00.

W przejściu przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów chętnie pomogą pracownicy Biura. Odpowiedzą również na wszystkie pytania dotyczące procesu rekrutacji.

Kontakt:
Magda 71-320-10-45,
Tomek 71-320-10-75,
lub facebook.com/UPrekrutacja

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg