uśmiechnięta dziewczyna czyta na dworze

Sukcesy prac studentów UPWr

Wybitne prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostały docenione w dwóch oddzielnych konkursach na najlepsze prace dyplomowe, organizowane na poziomie ogólnopolskim i wojewódzkim.

Konkurs BNP Paribas

Do ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową na temat nowoczesnego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, organizowanym przez bank BNP Paribas mogły zostać zgłoszone prace magisterskie oraz licencjackie, których obrona odbyła się w 2019 lub w 2020 roku.

Problematyka prac musiała być związana z szeroko rozumianym rozwojem agrobiznesu, czyli postępem, innowacyjnością i rozwojem gospodarstw rolnych, terenów wiejskich oraz innych działań przynoszących wartość dodaną dla społeczeństwa wiejskiego, środowiska naturalnego, gospodarstw rolnych czy przemysłu rolno-spożywczego.

Do tegorocznej edycji konkursu BNP Paribas nadesłano czterdzieści pięć prac, w tym: dwadzieścia trzy magisterskie, dwanaście inżynierskich i dziesięć licencjackich.

Błażej Kowalewicz, student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, pod okiem dr Eweliny Gudarowskiej, napisał pracę pod tytułem „Założenie i prowadzenie ekologicznej uprawy mało znanych roślin sadowniczych o podwyższonych właściwościach prozdrowotnych”. W konkursie BNP Paribas zdobyła ona wyróżnienie.

BNP Paribas od lat organizuje konkurs na najlepszą pracę dyplomową agro
BNP Paribas jest organizatorem konkursu na najlepszą pracę dyplomową agro.
fot. Shutterstock

Konkurs Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Do konkursu na najlepszą pracę w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich, ogłoszonego przez Dolnośląską Izbę Rolniczą, zostało zgłoszonych sześć prac. W tym pięć prac magisterskich i jedna praca inżynierska.

Celem konkursu było nagrodzenie następujących prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz doktorskich z zakresu rolnictwa, zawierających innowacyjne rozwiązania lub takich, które znalazły zastosowanie w rolnictwie, na przykład poprzez wdrożenie nowej technologii wpłynęły na obniżenie kosztów produkcji lub poprawienie jakości życia na obszarach wiejskich.

Prace, które zostały nadesłane były ocenione przez trzyosobową Komisję Konkursową powołaną przez Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Pierwsze miejsce, za które nagroda finansowa wynosi 2 500 zł, zajęła praca magisterska pt. Wpływ stymulatorów w produkcji rolniczej na bazie uprawy rzepaku”. Praca została napisana przez Rafała Śliwkę, studenta rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na wydziale Przyrodniczo-Technologicznym.

Drugie miejsce, za które można było wygrać 1 800 zł, zajęła praca magisterska pt. „Przemiany obszarowe gospodarstw rolnych na Dolnym Śląsku”. Praca ta została napisana przez Agatę Kociołek, która ukończyła agrobiznes na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Nagroda w wysokości 1 500 zł, za zajęcie trzeciego miejsca, trafiła w ręce autora pracy inżynierskiej pt. „Technologia bezorkowej uprawy rzepaku ozimego z wykorzystaniem siewnika punktowego Tempo”. Napisał ją Kamil Marcisz, student rolnictwa na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

rzepak.jpg
Rzepak jest w Polsce popularną rośliną uprawną, dlatego jest często wybierany na temat badawczy prac dyplomowych.
fot. Shutterstock

W konkursie zostały również wyróżnione trzy prace poza podium. Każda dostała nagrodę finansową w wysokości 1 000 zł. Były to:

•  Praca magisterska pt. „Zagrożenia rzepaku ozimego przez szkodniki w okresie jesiennym” – napisana przez Karola Kinala, studenta rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym.
  • Praca magisterska pt. „Zdrowotność podstaw źdźbeł ozimej i jarej formy pszenicy twardej” – napisana przez Emilię Jurkiewicz, studentkę rolnictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
  • Praca magisterska Błażeja Kowalewicza pt. „Wzrost i owocowanie wybranych mało znanych roślin sadowniczych w drugim roku uprawy”, studenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego.

is

sukcesy