„Studia w pigułce” 2016

Po raz kolejny licealiści z Wrocławia i okolic mogli przekonać się, jak to jest być studentem, podczas specjalnie dla nich zorganizowanych zajęć z cyklu „Studia w pigułce”.

„Studia w pigułce” to na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym stały i cieszący się dużym zainteresowaniem punkt promocji nauki, dociekliwości i studiów na UPWr. I chociaż dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dzień spędzony na uczelni to przedsmak studenckiej codzienności, to wykład prof. Marcin Kozaka mogą zaliczyć do przeżyć jednorazowych i niepowtarzalnych.

studia w pigułce 2016 wydział przyrodniczo-technologiczny uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr warsztaty dla licealistów
fot. Urszula Markowska

Specjalista od uprawy roślin wygłosił, a raczej wyśpiewał wraz ze swoim zespołem wykład „Ogrodnictwo – czyli słowno-muzyczny JAM”. Było merytorycznie o ogrodach starożytnego Egiptu, wiszących ogrodach Semiramidy, ogrodach wrocławskich i uprawie roślin na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale były też piosenki, m.in. „W moim ogrodzie” Daab, „Jest już za późno” Starego Dobrego Małżeństwa i „Malinowy król” Urszuli.

fot. Urszula Markowska

Uczniowie wzięli również udział w warsztatach, na których dowiedzieli się, że truskawki są lepsze na przeziębienie niż czosnek, jak się wykorzystuje bakterie w przemyśle spożywczym i jak przygotować owocowe chipsy, nauczyli się rozpoznawać minerały i mutacje genetyczne roślin, poszukiwali witaminy C i barwników roślinnych, a także rozpoznawali rośliny owadożerne i jadalne chwasty.

mj

19.05.2016