eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studia z przyszłością: żywienie człowieka

Żywienie człowieka to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy, a rynek usług dietetycznych to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów biznesowych. Studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przygotowują specjalistów, którzy są w stanie sprostać wymaganiom dzisiejszego świata w tym obszarze.

We współczesnym świecie nikt już nie ma wątpliwości, że to co jemy wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Rośnie świadomość znaczenia sposobu produkcji żywności, krótkiego łańcucha dostaw nie tylko minimalizującego zagrożenia sanitarne, ale też korzystnego dla lokalnych dostawców i producentów. Z jednej strony ludzie zmagają się z epidemią otyłości integralnie związaną z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca, z drugiej są bombardowani informacjami o nowych trendach i modach w dietetyce. Dieta keto, paleo, owocowa, zgodna z grupami krwi, pięciu przemian, bezglutenowa, bezlaktozowa – media społecznościowe dosłownie zalane są przepisami, opiniami, które chwalą lub krytykują. Weganizm, wegetarianizm czy dieta pudełkowa to z kolei już nawet nie tyle sposób odżywiania się, ile styl życia łączący się nierzadko z charakterem pracy, wyborami, które wykraczają poza coś tak z pozoru prostego jak jedzenie.

rekrutacyjny-stock-16.jpg
Rośnie świadomość Polaków dotycząca żywienia człowieka – odpowiedzią na ich wymagania są studia na UPWr
fot. Shutterstock

Technologia i organizacja gastronomii, technologia żywności i żywienie człowieka, żywienie człowieka i dietetyka, bezpieczeństwo żywności oraz zarządzanie jakością i analiza żywności – to kierunki studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, które łączy jedno: zgodna z najnowszymi badaniami wiedza o prawidłowym żywieniu człowieka i znaczeniu jakości żywności.

Studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przygotowują specjalistów, którzy są w stanie, w oparciu o najnowszą wiedzę, zmierzyć się zarówno z kolejnymi modami w żywieniu człowieka, jak też poradzić sobie na rynku biznesowym. Z danych Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego wynika, że rynek usług cateringu pudełkowego i usług dietetycznych rośnie z miesiąca na miesiąc. Polacy najczęściej wybierają zbilansowaną dietę standardową o różnej kaloryczności – od 1800 kcal do 2500 kcal. Na drugim miejscu są diety, których celem jest odchudzanie, na trzecim zaś dieta ketogeniczna. Aż 16,4 proc. klientów firm cateringowych wybiera diety „vege” (wegetariańska: 7,8 proc., wegetariańska plus ryby: 7,3, wegańska: 1,3), co potwierdza tendencję widoczną od kilku lat – Polacy stopniowo ograniczają mięso w swojej diecie. W 2019 roku firmy cateringowe zrealizowały ok. 20 milionów dostaw, w stosunku do ok. 13-15 mln w roku poprzednim. I co ciekawe – pandemia i lockdown przyspieszyły rozwój tego rynku. W 2017 r. w Polsce działało 350 firm zajmujących się cateringiem dietetycznym. W ciągu dwóch lat ta liczba niemal się podwoiła – pod koniec 2019 r. na rynku było ich 650, a w pierwszym kwartale 2020 roku przybyło ich kolejnych 100.

rekrutacyjny-stock-11.jpg
Rynek usług dietetycznych to jedna z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce branż
fot. Shutterstock

Według raportu z 2020 roku ,,Zdrowe odżywianie według Polaków”, opracowanego przez agencję badawczą Inquiry, ponad połowa Polaków deklaruje, że jest na diecie, a 2 proc. stosuje dietę pudełkową. Co dziesiąty Polak stosuje dietę w celu redukcji wagi, a ankietowani nie kryją, że szukają pomocy u specjalistów, bo w ten sposób unikają efektu jo-jo, zmieniają trwale szkodliwe nawyki, a jedzenie staje się świadomym wyborem dokonywanym z myślą o zdrowiu.

Ale absolwenci studiów na UPWr mogą nie tylko zakładać firmy, odchudzać, wspierać proces leczenia w szpitalach i prawidłowy rozwój dzieci w przedszkolach, ale też pracować w firmach produkujących żywność czy w gastronomii, wobec której rosną wymagania i oczekiwania klientów. Zdobywają wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa żywności, zarządzania jej jakością i analizą, a więc pozwalającą nadzorować i kontrolować proces produkcyjny w firmach rodzinnych i dużych przedsiębiorstwach, jak też pracować w instytucjach nadzorujących tę jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki.

rekrutacyjny-stock-29.jpg
UPWr przygotowuje też specjalistów z zakresu bezpieczeństwa żywności, jej jakości i analiz
fot. Shutterstock

Podstawą jest wiedza – ta najnowsza, przekazywana przez najlepszych w Polsce naukowców. Żywienie człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu jest najlepsze spośród wszystkich uczelni w kraju. Tę pozycję potwierdzają też notowania w światowym rankingu szanghajskim, będącym gwarantem jakości badań i nauczania. Jeśli więc zdobywać zawód i uczyć się, to od najlepszych – na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.   

kbk

 

Powrót
14.07.2021
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png